حرکت در مسیر نوسازی ناوگان هوایی/امضای قرارداد خرید دومین فلایت چک

فرداد پرواز

16اردیبهشت1396


اقدامات فراوانی برای نوسازی ناوگان هوایی صورت گرفت و توافقاتی نیز با شرکت های بزرگ هواپیمایی بسته شده است؛ در ادامه این مسیر؛‌ شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی کشور قرارداد خرید یک فروند فلایت چک را امضا کرده است.

خبرگزاری شبستان – گروه سیاسی: پس از اجرای برنامه جامع مشترک و توافق هسته ای زمزمه های ورود هواپیماهای جدید به ایران به گوش می رسید. اقدامات فراوانی در این زمینه صورت گرفت و مذاکرات و توافقاتی نیز با شرکت های بزرگ هواپیمایی چون ایرباس، بوئینگ و ART بسته شده است و دو طرف در حال انجام توافقات صورت گرفته هستند. در ادامه مسیر نوسازی ناوگان هوایی کشور با صدور مجوز اوفک برای خرید هواپیمای وارسی،‌ شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی کشور قرارداد خرید یک فروند فلایت چک King air ۳۵۰i را به قیمت حدود ۱۱ میلیون یورو با شرکت اتریشی Aerodata AG امضا کرد.

بنابراین گزارش، تسنیم در این زمینه نوشته است: "مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها دیماه سال گذشته از ارائه درخواست صدور مجوز برای خرید فلایت چک دوم خبر داده و گفته بود: خرید هواپیمای فلایت چک (هواپیمای وارسی پروازی) به صورت مستقیم از کارخانه بیچ کرافت (دانمارک) نیازمند صدور مجوز اوفک است.‌ برای خرید هواپیما فلایت چک دوم تقاضا را -به کارخانه بیچ کرافت- ارائه کرده ایم. درخواست صدور مجوز اوفک را برای خرید فلایت چک داده ایم، علاوه بر این از سایر منابع نیز برای خرید فلایت چک با توجه به نیاز کشور اقدام کرده ایم. خرید وعملیاتی شدن هواپیمای فلایت‌چک موفقیتی بزرگ برای صنعت هوانوردی کشور است. این هواپیما که در اوج سخت تحریم‌ها خریداری شده بهترین و به روزترین هواپیما در جهان بوده و از پیشرفته‌ترین پنل FIS نیز برخوردار است."

این گزارش می افزاید: 2 سال پس از خرید فلایت چک اول خبر می‌رسد این شرکت قراردادی را برای خرید یک فروند فلایت‌چک دیگر با قیمت حدود 11 میلیون دلار امضا کرده است. بر اساس مفاد این قرارداد فروشنده شرکت اتریشی Aerodata AG متعهد می‌شود یک فروند هواپیمای فلایت چک مدل King Air 350i به انضمام سیستم FIS نو و قطعات یدکی و انجام دوره‌های آموزسی را مطابق با مشخصات فنی پیوست و بر اساس پروفرما اینویس شماره FA094610 مورخ 28 اکتبر 2016 میلادی که به امضای فروشنده و شرکت فرودگاه‌ها رسیده و جزو لاینفک قرارداد است به صورت سالم و با کیفیت خوب تحویل دهد. بر اساس یکی دیگر از مواد قرارداد بهای کل قرارداد در شرایط F.C.A حداکثر 10 میلیون و 787 هزار یورو است که 9 میلیون و 380 هزار یورو بابت هواپیما و FIS (سیستم وارسی فرودگاه‌ها) و یک میلیون و 407 هزار یورو بابت قطعات یدکی است.

یادآور می شود: هواپیمایی فلایت چک، هواپیمایی است که به طور مداوم بین تمام فرودگاه‌های فعال در کشور پرواز کند و شرایط آنها را برای ایمنی و مراقبت از پرواز تایید کند. موضوعی که می‌تواند چه از نظر اقتصادی و چه از نظر نظامی و امنیتی برای کشور به شدت مهم و اساسی باشد. این هواپیما وظیفه سرک‌کشی به کلیه فرودگاه‌های کشور را دارد تا با پرواز در ارتفاع‌های مختلف، نقاط و نشان‌های جغرافیایی، اطلاعات پرواز، تجهیزات ناوبری و کمک‌ناوبری را به طور دقیق بررسی کرده و وضعیت فرودگاه را مشخص کند.


http://tnews.ir