حذف تاج محل در برخی بروشورهای گردشگری هند

فرداد پرواز

13 مهر 1396


حذف تاج محل به عنوان یکی از بزرگترین جاذبه های گردشگری هند از برخی بروشورهای دولتی گردشگری در این کشور باعث کنجکاوی برخی رسانه ها شده که گمان می کنند دلیل آن تعلق این شاهکار تاریخی به مسلمانان باشد.

شبکه تلویزیونی ان دی تی وی روز چهارشنبه، درباره این موضوع در تارنمای خود نوشت: برخی تحلیلگران معتقدند دلیل حذف تاج محل از برخی بروشورهای دولتی گردشگری آن است که این اثر باستانی که به عنوان میراث جهانی نیز ثبت شده است،به دست حکام اسلامی و مهاجمان مسلمان ساخته شده است و بنابراین دولت ملی گرای ایالت اوتارپرادش که میزبان آن است هیچ بودجه فرهنگی برای ارتقا وضعیت آن اختصاص نمی دهد.

تارنمای مذکور نوشت: در سالهای اخیر،ایالت اوتارپرادش به عنوان محل استقرار این بنای باشکوه در اختصاص بودجه و توجه به آن بسیار خسیس بوده و حتی فرماندار آن که یک راهب هندو است با این بهانه که این بنا نشانگر فرهنگ هند نیست از اینکه مجسمه های کوچک تاج محل به مهمانان خارجی اهدا می شود ابراز نارضایتی کرده بود.

به نوشته این تارنما، تاج محل به عنوان بزرگترین و مهمترین جاذبه توریستی کشور هند،در بودجه سال جاری ایالت اوتارپرادش هیچ سهمی نداشته و حتی در یک اقدام بسیار شگفت آور،نام آن هفته گذشته از بروشور رسمی گردشگری ایالت حذف شد.

سخنگوی حزب کنگره ملی هند که رقیب حزب ملی گرای حاکم در هند می باشد هر بروشور گردشگری فاقد تاج محل را به اجرای نمایشنامه هملت تشبیه کرد که در آن از خود هملت خبری نباشد.

«آبهیشک سینگهاوی» روز دوشنبه به خبرنگاران گفت که حذف تاج محل از بروشورهای گردشگری ایالت اوتارپرادش،هم خنده دار و هم گریه آور است. او در عین حال تاکید کرد این کار آشکارا یک اقدام متعصبانه مذهبی است که کاملا به خطا رفته است.

مقامات این ایالت که برای حفظ و نگهداری تاج محل،هر ساله 22 میلیون دلار از بانک جهانی منابع مالی دریافت می کنند می گویند، حذف تاج محل صرفا به این دلیل بوده است که می خواستند در بروشورهای جدید،جا برای معرفی پروژه های جدید ایالت در حوزه گردشگری باز شود.


http://www.irna.ir