جلوه نمایی میراث جهانی تخت سلیمان در بوم نقاشان

فرداد پرواز

21 شهریور 1396


مدیر پایگاه مجموعه میراث جهانی تخت سلیمان گفت: 30 هنرمند نقاش،از استان تهران با حضور در مجموعه میراث جهانی تخت سلیمان تکاب در جنوب آذربایجان غربی به طراحی و نقاشی از آثار و بقایای معماری این محوطه باستانی پرداختند.

محمد فتحی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: این نقاشان که 20 نفر آنها زنان اعضای انجمن نقاشان ایران هستند با هدف معرفی مجموعه میراث جهانی تخت سلیمان تکاب و توسعه بوم گردی به این منطقه باستانی سفر کردند.

وی افزود: نگاه نو به مجموعه میراث فرهنگی و گردشگری تخت سلیمان،و خلق آثار نقاشی ماندگار از این مجموعه زیبا و دیدنی از مهمترین اهداف سفر نقاشان تهرانی به تخت سلیمان است.

فتحی گفت: نقاشان تهرانی در مدت سه روز اقامت خود در مجموعه تخت سلیمان، بیش از 100 اثر نقاشی را از مهمترین آثار و بقایای معماری این محوطه باستانی خلق کردند.

وی افزود: تعدادی از آثار این نقاشان به موزه مجموعه میراث جهانی تخت سلیمان اهدا شد که در معرض بازدید علاقه مندان قرار می گیرد.

به گزارش ایرنا مجموعه میراث جهانی تخت سلیمان با 12 هکتار مساحت و دریاچه ای اسرار آمیز،در وسط بقایای تاریخی در 45 کیلومتری شمال شرقی شهرستان تکاب در جنوب آذربایجان غربی واقع شده و در سال 1382،به عنوان چهارمین اثر ملی کشور در فهرست آثار جهانی سازمان یونسکو به ثبت رسید.

به عقیده باستان شناسان محوطه تاریخی تخت سلیمان قبل از اسلام،آتشکده زرتشتیان و یکی از سه آتشکده مهم ساسانیان بوده و در دوره پس از اسلام به عنوان تفرجگاه و کاخ تابستانی ایلخانان مورد استفاده قرار گرفته است.


http://www.irna.ir