شهری غرق در رنگ

فرداد پرواز

هولی یکی از جشن های مردم هنداست که شهروندان یکدلش از کودکان گرفته تا بزرگ ، پیر و جوان درآن شرکت میکنند،موسیقی از جای جای خیابانها وصدای خنده هاکه به گوشتان میرسد باپرتاب مشتی رنگ به طرف صورتتان شما را غافلگیر میکنند، بادکنک های پرشده ازآب رنگ ها نیزدر آسمان متلاشی میشودکه حتی آسمان هم شمارا همراهی میکند.

این رنگ های طبیعی ،گرفته شده ازگل ها و میوه ها(ماننددرخت شعله جنگل )که برای پوست مفید میباشد و خاصیت درمانی دارد را می توان ازفروشگاهها تهیه کرد.

این جشن درآغازفصل بهار در 13 مارچ که ماه کامل میشود به مدت 2 روز که تعطیل رسمی است برگزار میشود ، در برخی نقاط به مدت 5 روز طول میکشد و گردشگران زیادی در این ایام شروع به خرید بلیط میکنند.

مردم هند اعتقاد دارند که این جشن نشانه غلبه نیکی ها بر بدی هاست ، در این جشن کدورت ها را کنار میگذارند و با لبخندهایشان به یکدیگر دوستی و مهربانی را ابراز میکنند.

این جشن و پایکوبی قرن ها قبل از میلادمسیح برگزار میشده و روز قبل از هولی شب آخر سال است.

این فستیوال به جشن هولی ، جشن رنگها ، جشن بهاره معروف است.

درقسمت هایی از اروپا و آمریکای شمالی نیز به تقلید از هندوها روزی را برای برگزاری این جشن اختصاص داده اند.

هولیکا نماد شیطان است که قبل از برگزاری هولی مردم دور آتشی جمع شده تا باسوزاندن شیطان یا (Holika dahan ) این مراسم را همراهی میکنند و خاکستر باقی مانده را بر پیشانیشان میزنند، زیرا اعتقاد دارند که این کار شیطان را دور میکند.بدی یا شر همان خواهر شیطان (زیانکارترین پادشاه جهان) است که خود را خدا میداند،نیکی یا خیر نیز همان پسر پادشاه است و مخالف بدی های پدر میباشدکه با برپا کردن آتش هولیکای ستمکار را میسوزانند.

دراین مراسم همه و همه در کنار هم هستند،فقیر و غنی ،آشنا و غریبه و غیره و غیره.

قبل از آنکه شهروندان وارد خیابان شوند ابتدا دست و پاهای پدر و مادرانشان را به نشانه احترام با رنگ آغشته میکنند.

مردم با تفنگ های آب پاش و پاشیدن رنگ به سرو صورت یکدیگر نبردی دوستانه و منصفانه ای را تجربه میکنند،که بسیار هیجان انگیز است.

ازهدیه های این فستیوال میتوان به جعبه شیرینی ،شکلات ،ساری سفید ،پیژامه برای آقایان وهمینطور میوه های خشک ،کارت پستال ،بسته های رنگ ،کیسه های آب گرم برای افراد مسن اشاره کرد و برای کودکان به کلاه رنگ ماسک وتفنگ آبی رامی توان نام برد.

جالب ترین برنامه های هولی درشهرهای بارسانا ،میچوراوویراندا ،شانتین کیتان (بنگال) ،پرولیا (غرب بنگال) ،پنجاب(هولی جنگجو)،اودیپور(هولی سلطنتی)،بمبئی (کودکان زاغه نشین)،دهلی (هولی موزیکال)،جیپور (هولی وفیل) ،گوجورات (هولی همراه با نمایش و تئاتر) می باشد.