کشوری سرسبز بر روی آبی فیروزه ای دریا

فرداد پرواز

27 تیر 1396


ماداگاسکار جزیره ای زیبا در اقیانوس هند است و در نزدیکی سواحل آفریقای جنوبی قرار دارد. این جزیره چهارمین جزیره بزرگ جهان است که به دلیل جاذبه های طبیعی و تنوع زیستی فراوانی که دارد توانسته گردشگران زیادی را به سمت خود جذب کند. در ادامه این مقاله سعی داریم شما را با این جزیره بزرگ بیشتر آشنا کنیم.

کمی بیشتر درباره جزیره ی ماداگاسکار

جزیره ی ماداگاسکار جزیره بزرگی است که حدود 88 میلیون سال قبل از هند جدا شد و پس از آن به خشکی دیگری متصل نگردید. این جدایی موجب گردید تا گونه های گیاهی و جانوری متفاوتی در این جزیره پدید آید. می توان گفت حدود 90 درصد از گیاهان و جانوران این جزیره مختص همین منطقه بوده و در هیچ جای دیگری نمی توان آن ها را پیدا کرد. بیش از 14000 گونه گیاه در ماداگاسکار وجود دارد که 80 درصد آن فقط در همین جزیره یافت می شوند. یکی از حیوانات این منطقه لمور می باشد که حتی جزو جاذبه های گردشگری ماداگاسکار محسوب می شود. لمور جانوری نادر و در معرض انقراض است که فقط در جنگل های بومی ماداگاسکار و جزیره کومورو می توان آن را یافت. آفتاب پرست پلنگی نیز یکی دیگر از جانوران معروف این منطقه است. این اکولوژی خاص و متفاوت ماداگاسکار باعث شده تا از آن به عنوان قاره هشتم یاد شود.

تاریخ جزیره ماداگاسکار

می توان اولین انسان های ساکن این منطقه را به قرن چهارم پیش از میلاد نسبت داد. این جزیره از سال 1896 جزو مستعمرات فرانسه بوده است. پس از آن جمهوری ماداگاسکار در 26 ژوئن 1960 استقلال خود از فرانسه را اعلام کرد و در سال 1975 نام این کشور به جمهوری دموکراتیک ماداگاسکار تغییر کرد. سال 1976 نیز دیدیه راتسیراکا به سمت رئیس جمهور ماداگاسکار برگزیده شد. وی حکومتی را با عنوان پیشگام انقلاب ماداگاسکار در این کشور تشکیل داد.

جمعیت جزیره ماداگاسکار

این کشور اکنون حدود 22 میلیون نفر جمعیت دارد و بیش از 20 قوم و طایفه در این کشور زندگی می کنند. مهم ترین اقوام این جزیره عبارتند از مرینا، بتسیمیساراکا و ساکالاوا. قوم مرینا در اطراف آنتاناناریوو، پایتخت ماداگاسکار زندگی می کنند و بتسیمیساراکا در شمال شرقی و ساکالاول در غرب این کشور اقامت دارند. نژاد مردم ماداگاسکار را ترکیبی از تیره های بانتو زبان آفریقا، عرب ها و مالایایی ها تشکیل داده اند. مالایایی به تیره های مالزی، فیلیپین و اندونزی اطلاق می گردد که از منطقه ی هند شرقی در سراسر آسیای جنوب شرقی و جزیره های اقیانوس آرام پراکنده شده اند. نژاد آفریقایی نیز افرادی بودند که از جنوب آفریقا به این جزیره مهاجرت کردند. بعد ها نیز بازرگانان عرب به بخش شمالی ماداگاسکار رفته و به معرفی دین اسلام پرداختند.


http://hamgardi.com