راهنمای گردشگری قشم: نوروز را در قشم چطور بگذرانیم؟

فرداد پرواز

12 اسفند 1395


قشم جزیره شگفتی هاست و از دریای آبی و آفتابی اش گرفته تا خاک رنگین کمانی اش آدم را مجذوب می کند. به همین خاطر هم هست که به جزیره عجایب هفتگانه معروف است. قشم، به دلیل جاذبه های بی شمارش مقصد بسیاری در نوروز است. ولی اگر به قشم رفتیم باید کجاها را ببینیم؟

کجا را ببینیم؟

دیدنی های قشم کم نیست و هر طرفش را که نگاه کنید، چیزی وجود دارد که درگیرتان کند، حال می خواهد دریا باشد یا کوه ها و صخره هایی که به شکل های مختلف درآمده اند. ولی دیدن بعضی بر بقیه ارجح تر است و حداقل بدون دیدن آن ها نباید جزیره را ترک کرد.

دره تندیس ها در بخش جنوبی جنگل حرا قرار گرفته. قشم جزیره متفاوت هاست و یکی از این دیدنی های متفاوت دره تندیس هاست. در دره تندیس ها کوه های کم ارتفاعی وجود دارد که بر اثر تحولات آب و هوایی،وزش باد و طوفان در طول زمان به اشکال مختلف درآمده اند. دره ای وسیع با تندیس های عظیم که هیبت شان آدم را دچار شگفتی می کند.

یکی دیگر از دره های قشم، دره ستارگان است. دره ستارگان شباهت بسیاری با دره تندیس ها دارد. برای رفتن به دره ستارگان باید راه ساحل جنوبی را در پیش بگیرید، همینکه به روستای برکه خلف رسیدید با رفتن به راه خاکی شمال این روستا، منطقه ای وسیع جلوی رویتان قرار می گیرد که پر است از کوه های تو در تو و رسوبی. محلی ها به این دره، دره ستاره افتاده می گویند و معتقدند حدود دو میلیون سال پیش، ستاره اى از آسمان افتاده و سنگ و خاک و ماسه ها را به شکل های عجیبی درآورده است.

در شمال جزیره قشم، جنگل های حرا قرار دارد، جنگل هایی که از عجایب هفتگانه جزیره به شمار می روند. جنگل حرا که نامش با جزیره گره خورده با بالارفتن آب به زیر آب می روند و همین که آب پایین برود، دشت وسیعی از درختان حرا از دل آب بیرون می آید که شگفتی هر بیننده ای را به دنبال دارد. محیط مرطوب این جنگل ها بستر مناسبی را برای زندگی مرغان ماهی خوار، فلامینگو و مرغان دریایی فراهم کرده است.

یکی دیگر از بهترین جاهای دیدنی قشم، تنگه چاهکوه است. 70 کیلومتر مانده به شهر قشم و در کنار روستای چاهوی شرقی، در بخش غربی ساحل شمالی جزیره قشم، دره ای قرار گرفته که با قدم گذاشتن در آن وارد دنیایی پر از وهم و خیال می شویم. چاهکوه در دل کوهی سنگی قرار گرفته و دیواره هایی بلند دارد اما بتدریج که پیش می روید از عرض آن کم و کمتر می شود. دره چاهکوه، چاه های زیاد و کم عمقی دارد.

بدون دیدن بندر لافت نباید جزیره را ترک کرد. در بندر لافت آثاراسکله ای وجود دارد که به دوران مادها، هخامنشیان و ساسانیان مربوط است. روستای لافت، روستایی دیدنی است با بادگیرهای بسیاری که جزیی تماشایی از آن است. از طرفی نخلستان های بلند روستا در کنار قشنگی دریا و جنگل های حرا و از سوی دیگر لنج های به گل نشسته، لافت را خواستنی تر نیز می کند.


http://www.donyayesafar.com