جزایری که در هشتاد سال آینده ناپدید خواهند شد

جزایری که در هشتاد سال آینده ناپدید خواهند شد

جزایر زیادی بر روی کره زمین به آهستگی اما به طور قطعی در حال محو شدن هستند. سیزده کشور جزیره ای در هشتاد سال آینده دیگر جود نخواهند داشت و به زیر آب های خروشان اقیانوس ها خواهند رفت. در این مقاله به معرفی برخی از این جزیره ها می پردازیم. شاید شما آخرین نسلی باشید که به این جزیره ها سفر می کنید پس زمان را از دست ندهید. با 2Safar همراه باشید.

2safar

جزایر سلیمان

جزایر سلیمان مجمع الجزایری متشکل از حدود یک هزار جزیره در جنوب اقیانوس آرام هستند که به تدریج به زیر آب می روند. در واقع از سال 1993 سطح آب دریا در این منطقه در هر سر سال 8 میلی متر بالا رفته است. سرعت بالا رفتن سطح آب به حدی است که شهر گیزوپایتخت ایالت غربی فقط دو متر از سطح آب بالاتر است و شهر جدیدی برای ساکنین این شهر احداث گردیده است تا به آن نقل مکان کنند. بر اساس گزارشی که در مجله ی تحقیقات محیطی در سال 2016 به چاپ رسید، پنج جزیره ی صخره ای از جزایر سلیمان تا کنون به زیر آب رفته اند و دهکده های زیادی نابود شده اند. این روند با محو شدن تمامی هزار جزیره ادامه خواهد داشت.

2safar

جزایر مالدیو

جزایر زیبا و محبوب مالدیو در اقیانوس هند بخشی از بهترین اقامتگاه ها، هتل های لوکس و هتل های زیر آب را در خود جای داده اند. اما این جزایر رؤیایی متأسفانه به آرامی در حال محو شدن هستند. ارتفاع کم خاک جزایر از سطح آب موجب شده که آن ها نسبت به افزایش تدریجی سطح آب آسیب پذیر باشند.

به گفته ی سازمان های محیط زیستی، با روند کنونی افزایش سطح آب دریا، کل کشور مالدیو تا سال 2100 از کره ی زمین محو خواهد شد. مقامات مالدیو در تلاش هستندتوجهات بین المللی را به کشور کوچکشان جلب کنند تا بتوانند راهی برای جلوگیری از این فاجعه ی عظیم بیابند. حتی به این منظور رئیس جمهور این کشور جلسه ای در زیر آب برگزار نموده است!

اگر دوست دارید جزایر مالدیو را ببینید تعلل نکنید. هیچ ضمانتی نیست که این جزایر حتی زودتر از زمان موعود از زمین محو نشوند. مالدیو یکی از توریستی ترین مناطق جهان و دارای جاذبه هایی منحصر به فرد است.

2safar

جزایر پالائو

این جزایر در اقیانوس آرام و در قاره ی اقیانوسیه، نزدیک کشور فیلیپین قرار دارد.به نظر می رسد که پالائو به خاطر تغییرات آب و هوایی اقیانوس و افزایش سطح آب تا سال 2090 به تاریخ خواهد پیوست.

ساکنین این جزایر گزارش داده اند که در زمان ماه کامل که مد دریا به حداکثر می رسد، حیاط منازلشان پر از آب می شود. جمعیت بیست و یک هزار نفری جزایر پالائو از هم اکنون در فکر مهاجرت به کشور دیگری هستند.

جزایر پالائو به خاطر ستاره های دریاییشهرت دارد. ستاره های دریایی این جزایر نیش نمی زنند و محبوب غواصان و جانور شناسان از سرتاسر دنیا هستند. اما حتی این جانوران نیز با افزایش سطح آب اقاینوس ناپدید خواهند شد.

2safar

میکرونزی

میکرونزی کشوری متشکل از 607 جزیره است که به فاصله ی 2500 مایلی از جنوب غربی هاوایی در اقیانوس آرام قرار دارد. این کشور همچنین به فیلیپین، اندونزی و پاپوآ گینه ی نو نزدیک است. میکرونزی در واقع یکی از سه مجمع الجزایر بزرگ اقیانوس آرام است که بیشتر مساحت آن را کوهستان، درختان حاره ای، تالاب ها و سواحل تشکیل داده اند.

به علت افزایش سطح آب دریا مردم میکرونزی شاهد ناپدید شدن تدریجی برخی جزایر خود بوده اند و در واقع مساحت این کشور روز به روز کوچک تر می شود.

2safar

فیجی

جزیره ی فیجی کشوری زیبا و توریستی در نزدیکی نیوزلند در اقیانوس آرام جنوبی است. از آن جا که این کشور ارتفاع پایینی دارد نسبت به افزایش سطح آب اقیانوس آسیب پذیر است و در خطر نیستی قرار دارد. در ابتدا یکی از دهکده های این کشور که نزدیک دریا قرار داشت تخلیه شد و ساکنان آن خانه های خود را که به زودی زیر آب می رفت ترک کردند، اما این تازه آغاز راه بود.

دهکده های ساحلی شاهد کوچک تر شدن خط ساحلی خود هستند و انتظار می رود تا سال 2050 سطح آب دریا 43 سانتی متر افزایش یابد. علاوه بر این، افزایش دمای آب تأثیر نامطلوبی بر صخره های مرجانی می گذارد به این صورت که رنگ مرجان ها سفید شده و مستعد بیماری می شوند. فیجی یکی از زیبایی های این کره ی خاکی محسوب می شود که باید قبل از آن که برای همیشه ناپدید شود، به آن سفر کرد.

2safar

پولینزی فرانسه

پولینزی در لیست آرزوهای سفر مردم زیادی از سرتاسر دنیا قرار دارد. این مجموعه جزایر که متشکل از 118 جزیره است، آرامش و زیبایی خارق العاده ای دارد و از آن جا که مدت زیادی از تسخیر آن نمی گذرد، همچنان بکر و دست نخورده مانده است. پولینزی در کنار جزایر معروفی چون تاهیتی، بورابورا و جزایر سوسایتی از محبوبیتی عاشقانه و جذابیتی آسمانی در میان سفر دوستان برخوردار است. متأسفانه این جزایر رؤیایی ممکن است تا یک صد سال بعد وجود نداشته باشند و پیشبینی می شود تا پایان قرن کنونی 30 درصد مساحت این جزایر به زیر آب بروند و این روند در قرن بعد نیز ادامه خواهد داشت.

مقامات محلی تصمیم گرفته اند به جای آن که ساکنین این جزایر را به کشور دیگری منتقل کنند، جزایر معلقی در نزدیکی تاهیتی برای مردم بسازند و امیدوار هستند شرکت های تکنولوژی قادر باشند ایده ی آن ها را عملی کنند.

2safar

جزایر کوک

جزایر کوک نام کشوری در قاره ی اقیانوسیه و نزدیک نیوزلند استکه متشکل از 120 جزیره است. فعالان صنعت توریسم جزایر کوک را شبیه به هاوایی در پنجاه سال قبل توصیف می کنند.

از آن جا که سطح آب اقیانوس آرام تا سال 2090 ، 55 سانتی متر افزایش خواهد داشت، این جزایر در معرض آسیب جدی هستند و انتظار می رود در این مدت جاده ها، پل ها، بنادر و باندهای فرودگاه آسیب جدی ببینند و این جزایر دیگر قابل سکونت نباشند.

2safar