هدف‌گذاری برای جذب 6.5 میلیون گردشگر خارجی

فرداد پرواز

30 خرداد 1396


به گفته معاون گردشگری سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی جذب 5/ 6 میلیون گردشگر خارجی و 120 میلیون نفر گردشگر داخلی را تا پایان سال 96 ،هدفگذاری کرده است.

امتیاز خبر: 18 از 100 تعداد رای دهندگان 357

روزنامه دنیای اقتصاد: به گفته معاون گردشگری سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی جذب 5/ 6 میلیون گردشگر خارجی و 120 میلیون نفر گردشگر داخلی را تا پایان سال 96 هدفگذاری کرده است.

این درحالی است که بنا بر آمارهای غیررسمی در سال 95 حدود 6میلیون گردشگر خارجی به کشور وارد شده‌اند. مرتضی رحمانی‌ که در پانزدهمین نشست شورای مشورتی گردشگری سخن می‌گفت، افزود: دولت و ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی برنامه‌ها و تکالیف جدی را برای بخش گردشگری تعریف کرده‌اند. همواره تلاش کرده‌ایم که برای پیشبرد این تکالیف، سیاست‌های خود را با مشورت ترسیم و برنامه کاملی تدوین و ارائه کنیم.

وی تصریح کرد: دکتر روحانی در انتخابات اخیر، 14 بار از گردشگری به عنوان راهبرد کلیدی دولت دوازدهم نام برده است. برنامه‌محور بودن، ساختارمحور بودن و حمایت‌محور بودن دولت آتی در زمینه گردشگری و اتصال جریان موثر اصلی و موثر فکری استان‌ها به حلقه مرکزی کشور قدم‌های کارسازی خواهد بود؛ هرچند درمان جراحت‌های گردشگری به ترمیم بیشتری نیاز دارد.

معاون گردشگری کشور ادامه داد: از سال 93 تا 95 برای بخشی مثل آموزش حدود 17 میلیارد ریال هزینه کرده‌ایم تا 30 هزار نفر تحت آموزش‌های لازم قرار بگیرند.وی یادآور شد: «سیاست ما این است که با حمایت از سرمایه‌گذاران و ایده‌های کارآمد، یک بخش خصوصی مبتکر، مولد و پیشران داشته باشیم. مدیرعامل هلدینگ گردشگری تامین‌اجتماعی (هگتا) نیز در این نشست گفت: در سال 95 حدود 5/ 9 میلیون نفر از ایران به خارج رفتند که اگر هر یک فقط 100 دلار هزینه کنند، رقم یک‌میلیارد دلار هزینه شده که رقم قابل‌ملاحظه‌ای است. غلام حیدر ابراهیم بای‌سلامی افزود: در همین سال 5/ 4 میلیون گردشگر ورودی باید پنج میلیارد دلار ارز وارد کشور می‌کردند که به دلیل بی‌برنامه بودن ما این امر محقق نشد. اگر سفر 25 میلیون نفر به مشهد و 30 میلیون نفر به شمال کشور را محاسبه کنیم، می‌بینیم بی‌شک صنعت گردشگری کشور ظرفیتی بیش از صنعت خودروسازی دارد.

وی با تاکید بر لزوم برنامه‌ریزی خاطرنشان کرد: «در بین 10 کشور اول در گردشگران ورودی به ایران، هیچ کشور اروپایی نیست و با تلاش‌های پراکنده، هنوز گردشگری ما سهم کوچکی از اقتصاد دارد. از سوی دیگر ما ایرلاین‌های محدود و هتل‌های زنجیره‌ای پراکنده و بخش خصوصی ضعیفی داریم. بای‌سلامی، گردشگری را یک امر کاملا سیاسی دانست و گفت: اگر مقایسه‌ای بین ترکیه و مالزی و ایران داشته باشیم، می‌بینیم دولت‌های ما در استفاده از ظرفیت عظیم گردشگری عملکرد خوبی نداشته‌اند، آنچنانکه مثلا در برنامه سوم توسعه، گردشگری اولویت 43 بود و طبعا دولت‌ها فقط به اولویت‌های یکم تا هشتم، فرصت رسیدگی دارند.


http://www.bartarinha.ir