جذب 36 میلیون گردشگر خارجی با دیپلماسی لبخند

فرداد پرواز

02 خرداد 1396


جذب ۳۶ میلیون گردشگر خارجی در ایران هرچند آن قدرها دور از ذهن نیست اما قطعا سخت و دشوار است.

صنعت گردشگری شاید از زمانی آغاز شد ،که تاجران از کشوری به کشور دیگر سفر کردند و داستان سفرهای خود را نوشتند. ایران از جمله کشورهایی بود که از این سفرنامه نویسان تاجر بی بهره نبود. تاجرانی که به ایران می آمدند و پول هایشان را در ایران خرج می کردند و البته ما به ازای آن کالا یا خدماتی را دریافت می کردند. شاید از همان زمان ها بود که سیاست مداران به صنعت گردشگری توجه کردند تا این زمان که دولت دوازدهم در برنامه چشم انداز ۱۴۰۰ خود در تلاش است که سهم گردشگران خارجی ایران را به ۳۶ میلیون در طول ۴ سال برساند. اما آیا این هدف می تواند محقق شود؟

توسعه گردشگری از جمله ظرفیت هایی است که می تواند به متنوع شدن اقتصاد ایران، ایجاد اشتغال - بالاخص در مناطق کم برخوردار - و راه اندازی زنجیره ای از تولید و خدمات کمک کند. حسن روحانی در برنامه دولت دوازدهم که پیش از پیروزی خود ارائه کرده است در زمینه گردشگری چنین برنامه ای را تنظیم کرده است: «ایران می تواند تا سال ۱۴۰۰ به هدف جذب سالانه ۹ میلیون گردشگر خارجی اعم از گردشگر مذهبی، تفریحی و سلامت دست یابد.» یعنی با در نظر گرفتن چنین هدفی ایران تا سال ۱۴۰۰ باید ۳۶ میلیون گردشگر خارجی را داشته باشد. گرچه دولت دوازدهم در این برنامه وعده تحقق حتمی این میزان گردشگر خارجی را در ایران نداده است اما برای رسیدن به آن تلاش خواهد کرد. همان طور که تا به امروز با تلاش های بسیار توانسته گردشگران خارجی بسیاری را جذب کند.

به گفته مرتضی رحمانی موحد، معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی ۱۹ میلیون و ۹۰۰ هزار گردشگر خارجی طی سال های ۹۲ تا ۹۵ به ایران آمده اند که این تعداد گردشگر بیش از ۳۲ میلیارد دلار درآمد گردشگری برای کشور داشته اند. آماری که گمان می رود در سال های آینده بیشتر شود.

به گفته زهرا احمدی پور، رئیس سازمان میراث فرهنگی پیش بینی می شود که گردشگران خارجی در سال ۹۶ افزایش چشمگیری داشته باشند چرا که ۱۲۶ درصد گردشگر از کشورهای اروپایی به مقصد ایران تور رزرو کرده اند.

از جمله اتفاقاتی که برای گردشگری در ایران در طول ۴ سال دولت یازدهم افتاده است، کاهش سن گردشگران و تغییر کشورهای هدف گردشگری از جمله برزیل و تایلند است. در ادامه تغییر و تحولات صنعت گردشگری اما زیر ساخت ها نیز برای جذب بیشتر گردشگر خارجی از قلم نیفتاده است. براساس آنچه که زهرا احمدی پور گفته است: «دولت تمام تلاش خود را برای توسعه زیرساخت های گردشگری به کار گرفته است. تا سال ۹۲ در کل کشور ۱۲۵ هتل ۴ تا ۵ ستاره داشتیم که در طول این ۳ سال دولت یازدهم حدود ۳۰ هتل ۴ و ۵ ستاره به ظرفیت قبلی افزوده شده است و ۲۵ هتل دیگر تا پایان سال ۹۶ به آنها اضافه می شود. بحث بازسازی ناوگان هوایی و بوم گردی نیز به کمک توسعه صنعت گردشگری آمده است. امروز در ایران حدود ۵۳۰ بوم گردی داریم که از روستاها تا شهرهای بزرگ به گردشگران خارجی سرویس می دهند. به موازات ورود گردشگران این زیر ساخت ها افزایش پیدا کرده است. اقدامانی که باید با برخی کشورها برای لغو روادید صورت می گرفته انجام شده، و دولت امروز ظرفیت هایی که باید به صورت نرم افزاری ایجاد می شده را آماده کرده و امروز گردشگران خارجی می توانند در فرودگاه برای مدت ۳ ماه ویزا دریافت کنند.»


http://www.donyayesafar.com