جاذبه های گردشگری ایران - حمام گنجعلی خان کرمان - قسمت دوم

جاذبه های گردشگری ایران - حمام گنجعلی خان کرمان

2safar

در ادامه معرفی حمام گنجعلی خان کرمان نمی توان از معماری هوشمندانه ی این بنای تاریخی چیزی نگفت. بخش های مختلف این حمام از رختکن گرفته تا خزینه های گرم و سرد هرکدام به جزئیات درست و بجایی ساخته شده اند، به نحوی که گردشگران از چنین ریزبینی متعجب خواهند شد.

2safar

مساحت کلی حمام 1280 متر مترمربع است. بخش هایی مانند رختکن ، هشتی حدفاصل گرم خانه و چال حوض در کنار خزینه و دالان ورودی از بخش های بسیار دیدنی و زیبای حمام به شمار می روند. گرم نگه داشتن چنین حمام های وسیعی با بخش های متعدد یکی دیگر از ویژگی های حمام گنجعلی خان به شمار می آید. گرمای حمام بنا به گفته کارشناسان از طریق تون تامین می شود، تون ها ظروف مسی بود که در زیر آن اتاقکی قرار داشت که به راهروی به بیرون مجموعه متصل بود و فردی با قرار دادن هیزم و درست کردن آتش در اتاقک مورد نظر، آب موجود در خزینه و محل های مشخص شده را گرم می کرد.

2safar

اما محوطه ی حمام از طریق گربه رو ها گرم می شد به صورتی که دود و هواکش های تون ها برای خروج دود آتش باعث گرم کردن محیط حمام می شد به نوعی مانند رادیاتور های امروزی عمل می کردند. رختکن هم که به سربینه معروف است از یک فضایی هشت ضلعی تشکیل شده، که در هر طرف آن سکو های محل تعویض لباس و نسشتن مردم تعبیه شده بود، هر کدام دارای طاق و جزئیات هنری مانند مقرنس کاری و گچ بری بود و با نوری منفک زیبایش بیشتر به چشم می آید. البته در گذشته هر کدام از سکوه های این رختکن ها متعلق به یک قشر از جامعه بودند و مانند دیگر عناصر قدیمی این مجموعه هم بخش های مختلفی از زندگی اجتماعی در ایران قدیم را به نمایش می گذارد.

2safar

جزئیات هندسی و طول و عرض خزینه، گرمخانه، رختکن و دیگر قسمت های موزه بخش هایی هستند که در نگاه اول برای گردشگران جالب توجه خواهند بود اما گردشگران با بازدید از حمام گنجعلی خان ، به این نکته خواهند رسید که در روزگار قدیم عرض زندگی مردمان وسعتی بیشتر داشته و حمام رفتن مانند فعالیت اجتماعی دارای سنت و عرف هایی بوده و حتی قرار داشتن محل استراحت و عبادت بعد از حمام بخش هایی از هویت زندگی مردمان آن روزگاران را به نمایش می گذارد و زیبایی های معماری و هندسی حمام این محل را به تئاتری رویایی بدل کرده است.

2safar

به گونه ای که امروزه این مجموعه یکی از موزه ها شهر کرمان به شمار می آید. موزه ی مردم شناسی کرمان پس از مرمت بنا در سال 1347 آغاز به کار کرد و مجسمه های مردم در غالب مشاغل مختلف و شخصیت های مردم در حالت گوناگون هم در سال 1352 در دانشگاه هنر های زیبای تهران به منظور استفاده در موزه ی مردم شناسی کرمان ساخته شدند.

2safar

این موزه یکی از جاذبه های دیدنی و بسیار زیبای کرمان به شمار می رود که علاوه بر به نمایش قرار دادن زندگی مردم و بخش های مختلف اجتماع به نوعی پاسدار هویت فرهنگی و تاریخی بخش از جامعه ی ایرانی است.

2safar