جاذبه های گردشگری ایران - باغ هرندی کرمان - قسمت دوم

جاذبه های گردشگری ایران - باغ هرندی کرمان - قسمت دوم

2safar

در ادامه معرفی باغ هرندی به موزه های موجود در این مکان تاریخی می رسیم، پیش تر موزه ی سازهای سنتی را معرفی کردیم ، اما در این باغ زیبای در شهر کرمان موزه ی دیگری وجود دارد که به لحاظ تاریخی و باستانی از اهمیت بالایی برخوردار است و برای گردشگران جذابیت بسیاری خواهد داشت.

2safar

دومین موزه ی باغ هرندی موزه ی باستان شناسی است، این موزه در سال 1382 افتتاح شد ولی شروع کار موزه را باید به یک سال بعد یعنی در سال 1383 دانست. در این موزه آثار مختلف باستانی و تاریخی از دوره های گوناگون و همچنین از حوزه های تمدنی ایران و آسیای مرکزی وجود دارد.

2safar

گردشگران در موزه باستان شناسی باغ هرندی بطور مشخص تر این امکان برایشان مهیاست تا نسبت به حوزه تمدنی جنوب شرقی ایران و مناطق همجوار در قالب بخش های باستانی و تاریخی مجاور آشنایی بیشتری پیدا کنند. البته باید اذعان داشت که در این موزه آثار دوره های پیش از اسلام و دوران اسلامی در قالب غرفه های چهار گانه به گردشگران نمایش داده می شود.

2safar

کهن ترین آثار موزه ی باستان شناسی در غرفه ی جازموریان قرار دارد، در این بخش آثار متعلق به دوران پیش از تاریخ و متعلق به اواخر هزاره ی سوم و اوایل هزاره ی دوم پیش از میلاد مسیح به چشم می خورد. از سفال ها بسیار ظریف و با نقوشی ابتدایی و زیبا گرفته تا تبر های مفرغی که در معرض دید گردشگران قرار گرفته اند. حوزه تمدنی جیرفت بخشی از آثار این غرفه را به خود اختصاص داده است.

2safar

دیگر غرفه ی موزه ی باستان شناسی باغ هرندی بخش شهداد است که آثار باستانی از جمله ظروف سفالی، سنگی، مفرغی و گردنبند های بسیار نادر و زیبایی را در خود جای داده که اطلاعات باستان شناسی و تاریخی گسترده ای را از تمدن موجود در این حوزه تمدنی به گردشگران ارائه می دهد.

2safar

غرفه جازموریانِ دوره ی تاریخی که آثار دوران اشکانی و سلوکی دیگر غرفه ی موزه ی باستان شناسی به شمار می رود البته در این غرفه گردشگران می توانند آثاری از حوزه های تمدنی یونانی، آسیای مرکزی، هند ، میان رودان و دیگر حوزه های تمدنی ایران را هم مشاهده کنند، که در این بخش از جغرافیای تمدنی ایران در کاوش های باستان شناسی کشف شده اند. این بخش تنوع بیشتری به لحاظ آثار کشف شده از ظروفی مانند سفالینه ها، بشقاب و کوزه های گرفته تا مجسمه های جاندارنی مانند اسب، قوچ، گاو و همچنین نیم تنه های انسانی دارد.

2safar

آثار دوره هخامنشی به عنوان درخشان ترین دوره ی تاریخی پیش از اسلام ایران هم قسمت شاخص این غرفه به شمار می آید. اما موزه ی باستان شناسی کرمان با غرفه ی اسلامی از تنوع تاریخی بیشتری برخوردار می گردد، که دوره های مختلفی از تاریخی ایران را در برگرفته و آثار متعدد و متنوعی در معرض دید عموم قرار دارد.

2safar

این موزه مانند دیگر موزه ی باغ هرندی ، بخش هایی از هویت تمدنی متکثر و متنوع ایرانی را به نمایش می گذارد که روایت گر تمدنی قدرت مند به لحاظ فرهنگی است که عناصر ناهمگون متعددی را زنجیر وار به هم متصل کرده ، به نوعی که در طول سالیان متمادی با وجود گسست های تاریخی چند باره اما همچنان پا برجاست.