جاذبه های گردشگری ایران - موزه ی قاجار تبریز - قسمت دوم

جاذبه های گردشگری ایران - موزه ی قاجار تبریز - قسمت دوم

2safar

در ادامه ی معرفی جاذبه های گردشگری تبریز به موزه ی قاجار واقع در محله ی ششگلان رسیدیم و پیش تر در خصوص تاریخچه و زمان ساخت آن سخن گفتیم. یکی وجوه بارز این بنا جدا از موضوع موزه ی قاجار و هویت امروزینش ، ساختمان امیر نظام گروسی است، بنای فاخر با اِلمان های معماری ایرانی و سبک معماری قاجار.

2safar

خانه ی امیر نظام گروسی هم به سیاق دیگر بنا های عصر قاجار ، مملو است از هنر های فاخر معماری ، با ریزه کاری های هنرمندانه و کلیتی استادانه که پس از نزدیک به یک قرن ، هنوز هم چنان با شکوه و چشم نواز است و هویت ساختمان بخشی از موزه قلمداد می شود و موزه ی قاجار هم در سایه زیبای این بنای تاریخی دیدنی تر شده است.

2safar

خانه امیر نظام دارای مساحتی در حدود 3 هزار متر مربع بود و عمارتی 1500 متری در دو طبقه در بخشی از این ملک قرار داشت که البته با توجه به ساخت و ساز های متعدد همجوار این بنای تاریخی امروزه از مساحت 3 هزار متری خانه امیر نظام به جز عمارت اصلی مساحت چندانی باقی نمانده است.

2safar

فضای بیرونی عمارت و اولین تصویری که گردشگران از عمارت اصلی بنا می ببینند، فضای دلنشین، گرم و بسیار جذابی است که بخشی از هویت زندگی اشرافی عهد قاجار را به تصویر می کشد و امروزه بخشی از خاطرات نوستالژیک ایرانیان به شمار می رود. در مقابل عمارت اصلی یکی دیگر از اِلمان های معماری ایرانی، محیط حیاط را دلنشین تر می کند و آن حوض بزرگی است که باغچه های کوچک با گل های رنگارنگ، آن زیبا تر می کنند.

2safar

معماری خانه ی امیر نظام هم یکی دیگر از هزاران بنای ناب و زیبای ایرانی است که با مشخصات و ویژگی های معماری ایرانی آذین شده است. 16 ستون در ایوان اصلی و بزرگ عمارت یکی از مشخصات اصلی بنا محسوب می شود. 16 ستونی که با هنر مندی هرچه تمام تر سر ستون های زیبایی بر بالای آن ساخته شده اند و در کنار هنر گچ بری، ایوانی زیبا را خلق کرده اند.

2safar

پنجره های ارسی با شیشه های رنگی شان هم از جمله بخش های زیبای ساختمان امیر نظام به شمار می آیند. زیر زمین خانه امیر نظام که حوض خانه ی بزرگ با ستون هایی آراسته در آن قرار گرفته اند ، از دیگر بخش های جذاب این عمارت به شمار می رود، عمارتی که در گوشه گوشه ی آن هنر هنرمندان ایرانی نقش بسته است و گردشگران در اتاق های شرقی و غربی و پذیرایی های بزرگ عمارت و همچنین سالن های این خانه ی تاریخی شاهد آنها خواهند بود.

2safar

اگر بخواهیم جز به جز از گوشه های پر هنر این خانه قاجاری صحبت کنیم ، سخن به درازا می رود، اما همین بس که گردشگران در این بنا شاهد هنر های آجر کاری،آیینه کاری، منبط کاری، گچ بری، نقاشی و کاشی کاری خواهند بود و یکی از نمونه های فاخر معماریِ ایرانیِ سبک قاجاریه را می بینند و در ادامه ما از موزه ی قاجار در این بنای تاریخی سخن خواهیم گفت.