جاذبه های گردشگری کاشان

فرداد پرواز

17 مهر 1396


دیدنی های کاشان کم نیست و همه آن ها با فاصله کمی از هم قرار گرفته، بنابراین در سفری حتی دو سه روزه می شود لذت راه رفتن در بیشترشان را تجربه کرد. کاشان، شهر روشنی و گل ایران است و پر از خانه های تاریخی که تابستان ها همین که در آنها راه می روی، نسیم خنکی در اتاق ها و دالان هایش می پیچد و برای لحظاتی از آن همه گرما فارغت می کند..یکی از جاهای دیدنی کاشان بازار سنتی اش است. این بازار دیدنی،از اواسط خیابان بابا افضل تا حدود دروازه دولت ادامه پیدا می کند و بناهای تاریخی زیادی را در خودش جای داده که از جمله آنها مسجد میدان میرعماد، کاروانسرای میرپنج، زغالی ها، غفارپور، رباط، بروجردی ها، نراقی ها، تیمچه معروف امین الدوله، در بازار میانچال، تیمچه بخشی، تیمچه سید آقا، تیمچه صباغ، آب انبار بالا بازار، آب انبار درب زنجیر، حسینیه سوراخ ریسمان، مسجد کفش دوزها، مسجد بالا بازار، مسجد طمقاچی ها.

هر کدام از قسمت های بازار نیز،محل فعالیت صنفی خاصی است. در یکی از قسمت هایش مسگرها و کفش دوزها و رنگرزها فعالیت می کنند و از ده ها سال پیش پیشه شان را تا به امروز سرپا نگه داشته اند و در بخش دیگری زرگرها، بزازها و خیاط ها. از بازار کاشان می توان مهمترین و مرغوب ترین سوغات کاشان مثل انواع شیرینی و عرقیجات را هم خرید.

باغ فین،بناهایی مثل حمام سلطنتی، موزه ملی، خلوت کریمخانی و اتاق شاه نشین هم دارد که بعد از صفویه به آن اضافه شده اند و به همه اینها حمام فین را هم در قسمت جنوبی باغ باید اضافه کرد، جایی که میرزا تقی خان امیرکبیر، صدراعظم ناصرالدین شاه در خلوتش به قتل رسید و به همین دلیل به یکی از تماشایی ترین حمام های ایران بدل شد.

و از جمله مکان های دیدنی دیگر در کاشان میتوان به :خانه بروجردی ،خانه طباطبایی ،خانه عامری،حمام میراحمد،خانه عباسیان،مسجد آقا بزرگ را نام برد.


http://www.donyayesafar.com