جاذبه های گردشگری ایران - یزد

جاذبه های گردشگری ایران - یزد

2safar

در آخرین قدم در یزد، هنوز حرف های بسیاری برای گفتن از این شهر تاریخی باقی مانده و از خانه های دیدنی و معماری های زیبای ایرانی در یزد کم گفتیم و مکان های تفریحی و گردشگری مانند رستوران ها و هتل ها زیبای این شهر هم از قلم افتادند و از حس و حال مسافرین یزد هم سخنی به میان نیامد.

2safar

برای مثال می توان به پارک هفت تیر اشاره کرد،که در خیابان کاشانی یزد قرار دارد و با 5 هکتار وسعت از جمله اولین مکان های تفریح عمومی مردم بوده است و هنوز هم یکی از پر تردد ترین پارک های یزد محسوب می شود.این پارک قدیمی در ابتدا باغ وسیعی با درخت های میوه و نارون و کاج بود و امروزه در میان لایه های خشتی شهر فضای سبز خوش رنگی را شکل داده است و یکی از پاتوق های تفریحی گردشگران و مسافرین شهر و همچنین ساکنین خوش زبان یزدی به شمار می آید.

2safar

اگر بخواهید در کنار قدم زدن از خیابان ها و میدان های یزد دیدن کنید، میدان امیر چخماق را فراموش نکنید. پیش تر از آب انبار و مسجد امیر چخماق برایتان گفتیم، میدان امیر چخماق مجموعه آثار متعلق به امیر جلالدین چخماق را در بر دارد. که گردشگران می توانند در این محیط از تکیه، میدان ، حمام عمومی، خانقاه و کارونسرای آن دیدن کنند. میدان امیر چخماق به عنوان یکی از آثار ملی ایران از جاذبه های گردشگری یزد محسوب می شود.

2safar

اما یزد خود کلکسیونی از نماهایی زیباست و گردشگران در کوچه ها و پس کوچه های یزد اوقات لذت بخشی را تجربه می کنند، گذر از زیر گذر ها و طاق های بافت تاریخی یزد و محله فهادان، عبور از کوچه ی آشتی و خانه های خشتی و قدیمی یزد تجربه های بی نظیری هستند که در اینجا می توان آنها را حس کرد.

2safar

سفر به یزد مانند رسیدن به یک بهشت کوچک در میان کویر است ، شهری خشتی که از قدمت و تاریخش در لابه لای معرفی جاذبه های دیدنی اش گفتیم، از بادگیر ها و قنات ها هم سخن به میان آمد. با هم دیدنی های این شهر با صفا را هم مرور کردیم.

2safar

اما تنها بخش کوچکی از زیبایی های این شهر را می تواند در قالب کلمات بیان کرد و نوشت، نمی توان سکوت و فراخی آسمان برج مردگان(دخمه زردتشتیان) را منتقل کرد، چگونه بوی خاک کوچه های قدیمی و خشتی محله بافت تاریخی را توضیح داد، طاق ها و زیبایی های معماری ایرانی در یزد را باید دید.

2safar

شهر یزد با مسجد جامع کبیر اش، بافت تاریخی بی نظیر و شگفت انگیز برای هر ببیننده ای فراموش نشدنی خواهد بود. مگر می شود مسجد زیبای امیر چخماق یا آتشکده ی زردتشتیان با آتش مقدس و باستانی اش را از یاد برد و سری به باغ دولت آباد و خانه لاری ها نزد، با این حال، یزد همان شهر کویری و خشتی است در میان کویر بهشتی زیبا را برای گردشگران ساخته است.

2safar