جاذبه های گردشگری ایران - کلیسای سرکیس مقدس تبریز

جاذبه های گردشگری ایران - کلیسای سرکیس مقدس تبریز

2safar

یکی دیگری از جاذبه های گردشگری شهر تبریز را باید در میان آثار و بقایای تاریخی و مذهبی ارامنه این شهر جستجو کرد. ارامنه از دیر باز بخشی از ساکنان ایران به شمار می رفته اند و در دوره های مختلفی از تاریخ پر فراز و نشیب این سرزمین دوشادوش دیگر اقوام و مذاهب در غم ها و شادی های ایران حضوری پررنگ داشته اند. اما به طور مشخص تر پس از جدایی مناطق قفقاز از ایران، قسمت وسیعی از مناطق ارمنی نشین از خاک ایران جدا شد ، با این وجود، حضور ارامنه همچنان در بخش های مناطق مختلف ایران جاری بود و حتی پس از نسل کشی ارامنه توسط حکومت عثمانی ، عده زیادی از آنان به ایران بازگشتند.

2safar

تبریز هم یکی از شهر هایی است که تاریخ این شهر همواره شاهد حضور ارامنه بوده و در این شهر آثار اجتماعی و تاریخی زندگی آنان هم بخشی از هویت تاریخی تبریز و ایران به شمار می آید و از این رو، اماکن مقدس، بنا های تاریخی و هویتی آنان قسمت مهمی از جاذبه های گردشگری شهر تبریز محسوب می شود.

2safar

یکی از این بنا ها ، کلیسای سرکیس مقدس در انتهای خیابان شریعتی جنوبی (کلیسای مریم مقدس هم در بخش شمالی این خیابان قرار دارد) است، این کلیسای به لحاظ تاریخی متعلق به عصر قاجار است و یکی از بنا های تاریخی آن دوره در تبریز به شمار می آید. اما در این بنا هیچ اثری از سبک و سیاق معماری قجری دیده نمی شود و معماری کلیسای سرکیس بر اساس المان های معماری ارمنی است، که به شکل صلیب ساخته شده است.

2safar

این کلیسا در اوایل قرن نوزدهم میلادی توسط فردی به اسم پطروسیان در شهر تبریز و محله ی بارون آواک ساخته شد. گردشگران در کلیسای سرکیس مقدس با یکی دیگر از نمونه های معماری مسیحی در ایران رو به رو هستند که با الهام از ویژگی های معماری ارامنه در ساخت و شکل، بنا شده است.

2safar

در این مکان مقدس ،گردشگران غیر مسیحی می توانند با هماهنگی و در روز های خاص از این کلیسا دیدن کنند. در هنگام ورود به کلیسا با تفاوت های واضح در ساخت و شکل معماری این کلیسا مواجه می شوند. این نوع معماری یعنی معماری ارمنی بر شکل و ساختار ساخت کلیسا های مغرب زمین هم تاثیر گذار بود و شکل گنبد دار این اماکن یکی از وِیژگی های بارز آن به شمار می رود. گردشگران می توانند به ستون ها، محراب و نور گیر های کلیسا این مکان مقدس توجه کنند، که از ویژگی های دیگر این نوع معماری محسوب می شود.

2safar

کلیسای سرکیس مقدس دارای سه درب در قسمت های شمالی، شرقی و جنوبی است و آجر از مصالح اصلی ساخت این کلیسا می باشد. فضای داخلی کلیسا هم تجربه متفاوت دیگری را برای گردشگران به همراه خواهد داشت، تجربه ی روحانی که با هنر و ذوق زیبا شناسانه ادغام شده و اثری باشکوه، زیبا و مقدس را ایجاد کرده است.