جاذبه های گردشگری ایران - کارگاه های صنایع دستی کرمان

جاذبه های گردشگری ایران - کارگاه های صنایع دستی کرمان

2safar

کرمان به عنوان یکی از شهر های قدیمی ایران، که در دوره های مختلف تاریخی ، از اهمیت بالایی برخوردار بوده و بخش های مهمی از صنایع سنتی ایرانی را در خود جای داده که امروزه به عنوان صنایع دستی از آنها یاد می شود، صنایعی که در روزگار گذشته نقش محوری در تجارت و داد و ستد های اقتصادی داشته اند.

2safar

در کرمان گردشگران می توانند از نزدیک کارگاه های این صنایع دستی سنتی را ببینند و با نحوه ساخت و شکل گیری آنها هم آشنا شوند که برخی از این صنایع دارای قدمتی تاریخی بالایی هستند. پیشتر در سایت 2safar در معرفی راسته ی مسگران در بازار بزرگ کرمان ، این بخش اقتصادی و صنعتی مهم کرمان را به شما معرفی کردیم.

2safar

اما نکته ای که باید خاطر نشان کنیم، وجود همان کارگاه های مسگری در بازار مسگری است که علاوه بر عرضه ی مستقیم و تنوع بالای محصولات دیدن ساخت و پرداخت مراحل مختلف ساخت ظروف مسی برای گردشگران جذابیت بیشتری دارد و زحمت و سختی کار، زیبایی آثار و ظروف مسی را صد چندان می کند و هنر مندی هنرمندان و استادکاران را بیشتر نمایان می سازد.

2safar

از این رو، گردشگران در راسته ی بازار مسگری کرمان، می توانند کارگاه های متعددی از مسگری را از نزدیک ببیند. از دیگر کارگاه های دیدنی و جذاب صنایع دستی کرمان می توان به قالیبافی های کرمان اشاره کرد. فرش و قالی کرمان یکی از معروف ترین صنایع دستی و تاریخی این شهر و منطقه به شمار می رود و که از شهرت جهانی نیز برخوردار است، هرچند که سبک های مختلفی از دار قالی و بافت آن هم در مناطق مختلف کرمان وجود دارد و این نکته دیدن کارگاه های این هنر ایرانی را جذاب تر می کند.

2safar

قالی کرمان به لحاظ طرح و نقشه هم دارای هویت خاصی است، که آن را از دیگر مناطقی مانند کاشان و تبریز متمایز می کند. علاوه بر قالی کرمان و ظروف و اشیاء مسی ، در کرمان صنایع دستی متنوعی وجود دارند، که هر کدام دارای هویت و قدمت خاصی هستند و بهترین سوغات از کرمان به شمار می آیند. دیدن هر کدام از این صنایع دستی و نحوه ساخت شان بی گمان لذت فراموش نشدنی از کرمان شکل می دهد و هنر هنرمندان ایرانی بیشتر نشان می دهد.

2safar

از جمله این صنایع دستی می توان به گلیم بافی، جاجیم، پته دوزی، عریض بافی، شال بافی ، گبر دوزی، آجیده یا پنبه دوزی، خورجین بافی، ترمه ، سیس بافی ، معرق چوبی، مشبک چوبی و چاقو سازی اشاره کرد، که گردشگران در بازار بزرگ کرمان و در دیگر نقاط این شهر می توانند کارگاه های ساخت این صنایع زیبا، سنتی و دستی را از نزدیک ببینند.

2safar

صنایع دستی که هرکدام بخشی از هویت کرمان و ایران به شمار می آید و گردشگران با آشنایی با هر کدام از این صنایع قسمت های نانوشته ای از فرهنگ و هویت تاریخی کرمان را درک می کنند، کارگاه هایی که با فضا هایی سنتی و تاریخی برای گردشگران دارای جذابیت بسیار هستند و آثار بی نظیر و زیبایی را در این کارگاه ها خواهد دید.