جاذبه های گردشگری ایران - کاخ شهرداری تبریز

جاذبه های گردشگری ایران - کاخ شهرداری تبریز

2safar

گردشگران در تبریز با مکان ها و بنا های تاریخی زیادی روبه رو هستند ، اما یکی از مکان دیدنی این شهر که در قلب تبریز قرار دارد، کاخ شهرداری تبریز است، که در میدان معروف به ساعت واقع شده و ساعت معروف این میدان هم بخشی از این بنای تاریخی است.

2safar

کاخ شهرداری تبریز در نیمه ی دوم سلطنت رضا شاه پهلوی در قلب شهر تبریز ساخته شد، این بنا در خلال سال های 1314 تا 1318 توسط مهندسان آلمانی شاغل در ایران شکل گرفت و از آن سال به بعد به عنوان شهرداری تبریز مورد استفاده قرار گرفت. ساختمان یا همان کاخ شهرداری، با معماری برجسته اش یکی از بنای های تاریخی و مهم تبریز به شمار می رود، این بنا دارای استحکام قابل توجهی است و از این نظر ساختار مهندسی آن مورد توجه قرار دارد.

2safar

این کاخ در سالها و دهه های اخیر یکی از بخش های اداری مهم شهر به شمار می رود، اما ساختار معماری و تاریخی این بنا آن را به یکی از جاذبه های دیدنی شهر تبریز بدل کرده است، البته باید به این نکته هم اشاره داشت که این بنای تاریخی علاوه بر جاذبه های معماری و تاریخی اش در بردارنده ی موزه ای است که در سال 1386 پس از گذشت 100 سال از تاسیس اولین انجمن شهر و بلدیه ایران در تبریز در قسمتی از کاخ شهرداری تبریز ایجاد شد.

2safar

تبریز در تاریخ معاصر ایران یکی از شهر های پیشگام در حرکت های مردم نهاد و مشروطه خواهی ایران بوده و این موزه هم در بردارنده بخشی از هویت معاصر ایران و تبریز است که برخی اشیاء و مدارک تاریخی را به نمایش می گذارد. در موزه ی کاخ شهرداری ، تالار دوربین های قدیمی، تالار دفاع مقدس، چاپ و نشر ، هنر های معاصر، تالار حکمت و تالار های دیگری وجود د ارد که برگ های از تاریخ این سرزمین را برای گردشگران روایت می کنند. تالار فرش این مجموعه هم از دیگر بخش های دیدنی موزه کاخ شهرداری تبریز به شمار می رود که برای گردشگران هم از جذابیت بالایی برخوردار است.

2safar

اما یکی از نقاط قوت و تاثیر گذار بنای تاریخی کاخ شهرداری تبریز ، معماری و ساختار این ساختمان است. همان طور که در خصوص بناهای متعلق به دوران پهلوی اول در تهران (در سایت 2safar) گفتیم، سبک معماری آن دوره سبکی تلفیقی به شمار می رفت که دارای اِلمان های سبک ایرانی پیش از اسلام با معماری اروپاست اما این سبک در معماری کاخ شهرداری تبریز رعایت نشده و بیشترین اِلمان های موجود در معماری بنا بر گرفته از ویژگی های معماری اروپا و کشور آلمان است. این تاثیر پذیری هم مستقیما به سازندگان آلمانی این اثر باز می گردد و کاخ شهرداری تبریز بیشترین شباهت را با بنا های متعلق به پیش از جنگ جهانی دوم در آلمان نازی دارد.

2safar

کاخ شهرداری با مساحتی در حدود 9500 متر و زیر بنایی 6500 متری در سه طبقه ساخته شده و برج ساعت این کاخ یکی از نماد های شهر تبریز به شمار می رود، این برج دارای ارتفاعی در حدود 30 متر است و ساعت زنگ دار این برج هم بخشی از هویت و حافظه تاریخی مردم شهر تبریز به شمار می آید. با در سفر به این شهر تاریخی و زیبا همراه باشید.