جاذبه های گردشگری ایران - پرسپولیس (تخت جمشید) شیراز

جاذبه های گردشگری ایران - پرسپولیس (تخت جمشید) شیراز

2safar

شیراز شهری است که دروازه ی ورود به تمدن و تاریخ ایران محسوب می شود و یکی از مهمترین آثار باستانی ایران و جهان در نزدیکی شیراز قرار دارد. هر گردشگری که به ایران پای می گذارد و نام ایران را شنیده است، پرسپولیس یا همان تخت جمشید اولین و مهمترین اثر شناخته شده از ایرانی است که یکی از نام های پر تکرار در کتاب های تاریخی است، که در کنار نام یونان و روم یاد آور تاریخ بشر هستند.

2safar

از این رو است که ، شیراز را باید دروازه ورود به تاریخ ایران بدانیم، شهری که هویت تاریخی و تمدنی ملتی را در خود جای داده و پذیرایی گردشگران بسیاری است که بی صبرانه در انتظار قدم گذاشتن در دورانی پر شکوه و پر عظمت در عصر باستان هستند.

2safar

تخت جمشید یکی از شهر های مهم در دوران باستان بوده که در طول حکمرانی امپراتوری هخامنشیان پایتخت پادشاهان هخامنشی بود. تخت جمشید را پارسه، پرسپولیس، پرسه پلیس، صد ستون و هزار ستون نیز می خواندند شهری که تا زمان حمله اسکندر مقدونی و سقوط امپراتوری هخامنشی محل رسمی برپایی جشن نوروز در امپراتوری هخامنشیان بود و نمایندگان ساتراپ ها و استانداری های ایران از قفقاز تا شبه جزیره هندوستان، از آسیای مرکزی تا عراق امروزی و حتی مصر در شمال آفریقا به این شهر می آمدند و شکوه و عظمت امپراتوری هخامنشی را در اولین روز بهار جشن می گرفتند.

2safar

امروزه از آن شهر پر شکوه یکی از باشکوه ترین آثار باستانی در جهان به جای مانده است، که در تمام طول حکمرانی هخامنشیان در حال ساخت و گسترش بود و شاهان مختلف بر این اثر باستانی افزدوند و نقش های بسیاری را خلق کردند.

2safar

این بنای تاریخی که در شمال شهر مرودشت و در نزدیکی شهر شیراز قرار دارد به عنوان یکی از میراث های جهانی در یونسکو ثبت گردید. تخت جمشید تا قرن اخیر تاریخ امپراتوری هخامنشی را در خود نهفته بود و مردم این اثر تاریخی را با افسانه ها ( همان طور که از نامش پیداست و آن را تختِ جمشید اسطوره ی افسانه های ایرانی می دانستند) و داستان گره می زدند. اما پس از خواندن خطوط میخی بر روی کتیبه های آن توسط ارنست امیل هرتزفلد آلمانی در دوران پهلوی اول و کسب اطلاع از تاریخ این اثر ، امپراتوری هخامنشی بار دیگر از تاریخ سر بر آورد و این اثر به عنوان بخش مهم هویت و تاریخی ایران از اهمیت بسیاری برخوردار شد.

2safar

مجموعه کاخ های تخت جمشید بر اساس کتیبه ی بزرگ متعلق به داریوش کبیر ، بالغ بر 125 هزار متر مربع است که از سال 518 پیش از میلاد مسیح روند ساخت آن آغاز شده و تقریبا 2500 سال از آغاز ساخت آن می گذرد. این مجموعه بر روی دامنه کوه رحمت بنا شده و یکی از مهمترین و با شکوه ترین آثار باستانی جهان را تشکیل می دهد. که در ادامه با معرفی بخش ها، کاخ ها و تالار های تخت جمشید، با هنر و نبوغ معماری ایران باستان بیشتر آشنا خواهیم شد.