جاذبه های گردشگری ایران - پارک ائل گلی تبریز

جاذبه های گردشگری ایران - پارک ائل گلی تبریز

2safar

در ادامه معرفی پارک ائل گلی تبریز تا روند محصور شدن منبع آب ساخته شده در دوران آق قویونلوها پیش رفتیم و همچنین گفته شد که در دوران صفویه به دلیل اهمیت و جایگاه تبریز برای خاندان صفوی، حکمرانان صفوی شن ها دور استخر را به دیواره های سنگی تبدیل کردند و به مرور زمان جاده ای تا کنار استخر کشیده شد و درخت تبریزی و انواع مختلفی از درخت ها، گل و گیاه نیز به مناطق اطراف این استخر اضافه شد.

2safar

از این رو، می توان پارک ائل گلی را نخستین نسل پارک و محل تفرج و تفریح مردم و دیگر اقشار جامعه تبریز دانست، که به مرور زمان هویت این بخش از شهر پررنگ و پرنگ تر می شد. یکی از بخش های قدیمی و جدا نشدنی ائل گلی عمارت ائل گلی است، که در ابتدا ساختمان خشتیِ یک طبقه ای بود که از طریق یک مسیر به کناره ی استخر دسترسی داشت و در وسط استخر قرار می گرفت. این ساختمان خشتی در دوران صفویه و قاجار مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت و تا اواخر دهه 1340 وجود داشت.

2safar

در دوران قاجاریه به دلیل جایگاه سیاسی شهر تبریز و ولیعهد نشین بودنش، اهمیت شهر فزونی یافت و پارک ائل گلی هم یکی از بخش های مهم و از تفرج گاه های اصلی شهر تبریز به شمار می رفت و به واقع می توان گفت هویت امروزی این پارک در دوران قاجار شکل گرفت و در عصر پهلوی با شروع روند مدرن سازی شهر های ایران ، تبریز پیش قراول تحول شهری شد، که نمونه بارز آن را هم می توان در ائل گلی مشاهده کرد. عمارت شاه گلی یا همان کاخ ائل گلی، ساختمانی خشتی بود که در سال 1346 توسط شهرداری تبریز تخریب شد و عمارتی جدید با بنایی زیبا و هشت ضلعی در دو طبقه در مکان قبلی عمارت قدیمی ساخته شد و این بنا امروزه به عنوان یکی از اماکن زیبای پارک ائل گلی شناخته می شود و پذیرای مردم و گردشگران است.

2safar

اما پارک ائل گلی امروزه به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری تبریز دارای امکانات و تفریحات بسیاری است گردشگران علاوه بر استفاده از فضای سبز بسیار زیبای پارک و می توانند در محیط آرام و چشم نواز کناره استخر قدم بزنند و از رستوران و کافی شاپ عمارت ائل گلی و دیگر بخش های پارک لذت ببرند.

2safar

عکاسی و گرفتن عکس های خاطره انگیز و دیدنی نیز با توجه به بخش های زیبای پارک از دیگر فعالیت های گردشگران و شهروندان تبریزی در ائل گلی محسوب می شود. همچنین می توان به قایقرانی در ائل گلی، دوچرخه سواری، کالسکه سورای، شهر بازی، گلف(مینی گلف)، اسکیت، بیلیارد، استخر و بخش های تفریحی و بازی های گروهی و فردی بسیاری اشاره کرد.

2safar

بدون شک پارک ائل گلی تبریز یکی از مجموعه تفریحی بسیار مفرح، لذت بخش و در عین حال تاریخی شهر تبریز است و گردشگران در این مکان اوقات لذت بخشی را در کنار خانواده و همسفرانشان تجربه خواهند کرد و خاطرات و عکس های به یادماندیِ بسیاری را در ائل گلی ثبت می کنند.