جاذبه های گردشگری ایران - نقش رستم فارس - قسمت اول

جاذبه های گردشگری ایران - نقش رستم فارس - قسمت اول

2safar

اگر تاریخ را حاکمان نوشته باشند و سرگذشت تاریخ در میان هزاران کتاب نوشته شده و در لابه لای راست و دروغ مورخان گم شده باشد، اما هنوز چنان جذاب و فریبنده است که انسان امروز در پی کشف حقیقت های ناگفته است و زیبایی بنا های تاریخی و باستانی در پی کنجکاوی آدمی برای پیدا کردن هویت های چندگانه و تکه تکه شده اش صد چندان می شود.

2safar

ایران صحنه ی وسیعی از تکه های گمشده و دور افتاده ایی است که هر کدام روایت گر بخشی از هویت رنگانگ این سرزمین به شمار می روند، هویتی که با تمامی رنگ های متنوع اش همواره در سرزمینی واحد معنای پیدا می کند. یکی از این پازل های دور افتاده ، نقش رستم در استان فارس و در نزدیکی شهر شیراز است، این بنای باستانی و با ابهت در 5 کیلومتری مجموعه تخت جمشید و در شمال شهر مرودشت قرار دارد و در نوع خود یکی از بی نظیر ترین آثار باستانی ایران محسوب می شود ،که حافظ تاریخ و هویت چندین دوره ی تاریخی در عصر باستان ایران بوده و امروزه مجموعه ای ناب برای علاقه مندان به تاریخ و گردشگران خوش ذوق است.

2safar

نقش رستم نامی است که ایرانیان به دلیل عدم آگاهی دقیق از چند و چون سنگ نوشته ها و نقش ها و حتی آرامگاه های این اثر باستانی بر آن گذاشته اند و با توجه به نقوش سنگی دیواره های کوه و براساس داستان های اساطیری شاهنامه و قهرمان آن رستم ، این اثر تاریخی را نقش رستم نامیدند، که شاید غربت ستون های هویتی ایرانیان را بهتر نشان دهد.

2safar

این اثر باستانی بر روی کوهی که آن را حاجی آباد می نامند(که بر خی از باستان شناسان از آن به عنوان کوه دو گنبد یاد کرده اند) قرار دارد. از نام های دیگر این اثر باستانی می توان به سه گنبد(چرا که بر روی تخته جمشید سه قله ی و یا گنبد کوه نمایان است)،کوه استخر، کوه نِفِشت هم اشاره کرد اما نقش رستم به عنوان اسم این اثر باستانی از شهرت بیشتری برخوردار است.

2safar

آثار و بقایای باستانی در نقش رستم به حدود 1200 سال پیش از میلاد مسیح باز می گردند که برخی از نقوش و سنگ نقش ها در دوران ایلامیان (عیلامیان) و پیش از ماد ها باز می گردد، اثری بی نظیر از دورانی که افسانه مانند و در هاله ای از اتفاقاتی کدر و نامشخص برای ما روایت شده اند، البته اثر بازمانده از دوران ایلامی در دوران ساسانیان با تخریب های مواجه می شود تا سنگ نقش های پادشاهان ساسانی جای آنها را بگیرند.

2safar

نقش رستم بر اساس یافته های باستان شناسان روایت گر سه دوره باستانی است و آثار ایلامیان، هخامنشیان و ساسانیان این مجموعه ی مسحور کننده را شکل می دهند و هر کدام در بر دارنده هویت آن دوره ی تاریخی می باشند. در ادامه به تفصیل آثار و آرامگاه های این اثر باستانی را برای شما معرفی خواهیم کرد.