جاذبه های گردشگری ایران - موزه ی آیینه و روشنایی یزد

جاذبه های گردشگری ایران - موزه ی آیینه و روشنایی یزد

2safar

بازدید از موزه های شهر های مقصد، برای گردشگران یکی از تفریحات مرسوم به شمار می رود و موزه های مختلف بخش هایی از فرهنگ، تاریخ و جامعه آن شهر و کشور را به نمایش می گذارند. از این رو، گردشگران در شهری که کوچه های پر پیچ و خمِ خشتی اش داستان کهن شهر را روایت می کنند ، با جاذبه های معماری، هنری و تاریخی رو به رو هستند ، که تا به امروز 2safar برخی از آنها را به شما معرفی کرده است.

2safar

موزه ی آیینه و روشنایی یکی از این جاذبه های دیدنی شهر شهیر خشتی است. گردشگران در خیابان کاشانی شهر یزد موزه ایی را خواهند دید، که در یکی از بنا های زیبا و هنرمندانه شهر دایر شده است. موزه ی آیینه و روشنایی طیفی از هنر آیینه کاری و اشیاء قدیمی روشنایی را در معرض دید گردشگران قرار می دهد.

2safar

ساختمان موزه یکی از ساختمان مصادره شده پس از انقلاب سال 1357 است، این ساختمان در سال 1320 توسط یکی از سرشناسان وقت یزد به نام آقای صراف زاده ساخته شده است، این بنای قدیمی به منظور پذیرایی از میهمانان در زیر بنایی 837 متری ساخته شده که در وسط یک باغ 81740 متری قرار دارد. این میهمان سرای خصوصی که با نام عمارت آیینه شناخته می شود، پس از انقلاب در اختیار دولت قرار گرفت و در سال 1377 به عنوان موزه ی آیینه و روشنایی افتتاح شد.

2safar

زیبایی های ساختمان موزه خود یکی از جاذبه های آن به شمار می رود. گچ بری ها و آیینه های کاری های انجام شده در قسمت های مختلف ساختمان هنر معماری ایرانی را به نمایش می گذارد که با هنرمندی هرچه تمام تر ساخته و پرداخته شده اند.

2safar

البته در طراحی و ساخت این بنا از معماری اروپایی و اِلمان های آن نیز استفاده شده و به نوعی یک معماری تلفیقی به شمار می آید، اما با این وجود ظرافت هنر کاشی کاری، آیینه کاری و گچ بری های بجا و زیبا، هنر هنرمندان ایرانی را به گردشگران نشان می دهد.

2safar

حوضخانه این عمارت از بخش های دیدنی عمارت به شمار می آید که از تراکم ظرافت هنری بیشتری برخوردار است و امروزه بسیاری از نمایشگاه های عکاسی ، نقاشی و .. در این بخش برگزار می شد. در ها و پنجره های موزه با شکست نور صحنه های زیبایی را خلق می کنند و فضای موزه با حال و هوایی سنتی و دلنشین پذیرای میهمان خواهد بود.

2safar

در این موزه گردشگران در چندین بخش علاوه بر نقاشی های دیواری و آیینه کاری سقف و در ها مشبک ، اشیاء روشنایی پی سوز(مانند نصبی، پایه دار و دستی) ، شمع سوز، نفت سوز، گاز سوز ها و مجموعه ای از آیینه ها را خواهند دید، که در حدود 124 شی را در بر می گیرد. قدیمی ترین اثر این موزه هم پی سوز متعلق به عصر ساسانی است، که به عنوان اثری باستانی برای گردشگران قابل توجه خواهد بود .

2safar

علاوه بر اشیائی که نام بردیم، گردشگران در شکست رنگین نور از میان در ها و پنجره های مشبک و بازتاب آن در آیینه کاری های سقف های تالار ها و اتاق ها، می توانند مجموعه های خطی، کلسیونی از اسلحه های قدیمی، مجموعه از تمبر های گردآوری شده، قفل ها و دیگر اشیائی مانند دهنه ی اسب متعلق به قبل از میلاد مسیح از منطقه لرستان باشند.