جاذبه های گردشگری ایران - موزه ی آذربایجان - قسمت اول

جاذبه های گردشگری ایران - موزه ی آذربایجان - قسمت اول

2safar

در مسیر سفر به ایران به همراه 2safar از موزه های بی نظیر و تاریخیِ بسیاری دیدن کرده ایم، که هر کدام تکه ای از هویت این سرزمین کهن را در خود جای داده اند و روایت گر بخش های مختلف از زندگی اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و قومی مردمان ساکن در پهنه ی جغرافیایی ایران اند.

2safar

تبریز هم یکی از این پازل های پر داستانی است که هویت جمعی بخشی از تاریخ ایران را در خود حفظ کرده است و امروزه گردشگران در قالب بنا ها و آثار تاریخی مختلف شاهد آنها خواهند بود. موزه ی آذربایجان در شهر تبریز یکی از جاذبه های گردشگری بی نظیری است که حلقه های متعددی از زنجیره ی تاریخی ایران را به معرض عموم می گذارد.

2safar

به لحاظ قدمت باستانی و تاریخی بسیاری از آثار موجود در موزه آذربایجان، این موزه پس از موزه ایران باستان در تهران، بزرگترین موزه ی آثار باستانی در ایران به شمار می رود. قدمت این موزه به دوران پهلوی دوم باز می گردد، البته برگزاری نمایشگاه های آثار باستانی و تاریخی در تبریز از اوایل دهه ی 1300 شمسی آغاز شد و اما این موزه های پراکنده محلی برای به نمایش گذاشتن آثار باستانی موزه ی ایران باستان بود، تا اینکه در سال 1337 ساختمان موزه ی کلنگ خورد و این موزه در سال 1341 به عنوان موزه ی آذربایجان افتتاح گردید.

2safar

ساختمان موزه با مساحتی در حدود 2400 متر مربع بر اساس طرحی از باستان شناس معروف فرانسوی آندره گدار ساخته شد، او طراح و معمار بسیاری از بنا های دوره پهلوی به شمار می رود و موزه ی آذربایجان هم یکی از نمونه زیبای آن محسوب می شود.

2safar

یکی از مشخصات طراح های معماری آندره گدار ، بهره گیری از مولفه ها و اِلمان های معماری محیطی است و موزه آذربایجان هم با بهره مندی از سبک معماری آذری طراحی شده و این عامل نقش مهمی در هویت بنای موزه ی آذربایجان در شهر تبریز داشته است، که نشان از هوشمندی و مهارت این هنرمند فرانسوی به شمار می آید، البته در این مسیر اسماعیل دیباج ترسیم و تهیه نقشه موزه را بر عهده داشته است.

2safar

ساختمان موزه در سه طبقه ساخته شده و سالن نمایش 400 متری هم بخشی از موزه ی آذربایجان را تشکیل می دهد. درِ چوبی بزرگ موزه و قوس های استفاده شده در بخش های مختلف معماری ساختمان ، هویت معماری موزه را به خوبی نشان می دهد و به نوعی بخش از هویت معماری ایرانی در استفاده از المان ها و مصالح رایج در این نوع سبک محسوب می شود و گردشگران هم به راحتی آن را درک خواهند کرد.

2safar

پله های سنگی و شیر های سنگی نیز در ورودی موزه مورد توجه گردشگران قرار خواهند گرفت، موزه ی آذربایجان یکی از بهترین موزه های ایران در به نمایش گذاشتن سکه های باستانی و تاریخی دوران مختلف در ایران است و شامل چندین بخش از جمله پیش از تاریخ، پیش از اسلام و دوران اسلامی، تالار سکه و مهر، کتابخانه و بخش سنگ نگاره ها می باشد که در ادامه مسیر به شما معرفی خواهند شد.