جاذبه های گردشگری ایران - موزه ها شیراز

جاذبه های گردشگری ایران - موزه ها شیراز

2safar

موزه ها در هر شهر و کشور نمایانگر هویت و تاریخچه آنجا به شمار می روند که به صورت هدفمند به دنبال معرفی و شناخت خود به گردشگران و بازدید کنندگان است، همچنین می توان موزه های را اماکنی برای حفظ هویت ها و گنجینه های ملی یک سرزمین و ملت دانست. از این رو، 2safar در معرفی جاذبه های دیدنی شهر ها و کشور های مختلف موزه های متنوعی را به شمار معرفی می کند.

2safar

گردشگران در شیراز به شهری قدم می گذارند که محیطی تاریخی ، تمدنی و فرهنگی محسوب می شود و بخش های مختلفی از هویت های چندگانه ایرانیان را در خود جای داده است و گردشگران می توانند با آثار تمدنی و تاریخی متفاوت و متنوعی در دوره های تاریخی مختلف آشنا شوند. در مطالب قبل در سایت 2safar موزه هایی مانند موزه تخت جمشید در کاخ ملکه یا همان کاخ حرمسرای خشایارشا، موزه ی مشاهیر ایران در خانه ی زینت الملوک، موزه ی پارس در باغ نظر ، موزه ی شاهچراغ و موزه ی ارگ کریم خانی را به شما معرفی کردیم.

2safar

اما در کنار این موزه ها، در شهر شیراز گردشگران شاهد موزه های زیبا و قابل توجه دیگری هستند که در این جا به آنها اشاره خواهیم کرد.

2safar

موزه ی هنر مشکین فام در خانه ی فروغ الملک

یکی از موزه های هنری که در بافت تاریخی شهر شیراز قرار گرفته موزه ی هنر مشکین فام است که در یکی از خانه های قدیمی متعلق به سال های آخر دوران سلطنت قاجارها ست، ساختمانی با اِلمان های معماری سبک قاجاریه و خانه ای پر از هنر های زیبای ایرانی ، این خانه متعلق به فروغ الملک بوده که پس از مرگ به دبستان فروغ الملک تبدیل می شود به آموزش و پرورش سپرد می شود.

2safar

اما این خانه ی زیبا که اتاق های و شاه نشین زیبایش مورد توجه گردشگران قرار می گیرد، میزبان موزه هنر مشکین فام است، موزه ایی که از بخش های مختلف هنری تشکیل شده و آثار خانواده مشکین فام در این موزه به نمایش گذاشته شده است.

2safar

این موزه که به حمایت و سرمایه گذاری خانواده مشکین فام دایر شده است. در قسمت های مختلف موزه شاهد آثار خشنویسی و حجاری هستیم، بخش نقاشی ها هم آثار برجسته ای از هنرمندان بنام ایرانی را به نمایش گذاشته است و این موزه در کنار معماری زیبای بنا دارای قطعات هنری زیبایی است که بدون شک برای گردشگران جذاب خواهد بود.

2safar

موزه ی نظامی عفیف آباد

این موزه با تلاش ارتش ایران برپا شده در یکی از عمارت های تاریخی شیراز به نام عمارت عفیف آباد بر پا شده است. در این موزه گردشگران و بازدید کنندگان با تغییرات ساخت و تاریخ اسلحه و ادوات نظامی در تاریخ ایران آشنا می شوند از شمشیر و خنجر گرفته تا تفنگ های سرپر عهد زندیه و قاجار و انواع مسلسل های نظامی دوران معاصر، که یکی از موزه های دیدنی و جذاب به شمار می رود. در این موزه نمونه های تاریخی بنامی مانند تفنگ فتحعلی شاه، دو لول ناصر الدین شاه، تنفنگ های اعدایی به شاهان قاجار و مسلسل رئیسعلی دلواری و تفنگ میرزا کوچک خان وجود دارند که جذابیت این موزه خشن را بیشتر می کند.