جاذبه های گردشگری ایران - موزه ی قاجار تبریز - قسمت اول

جاذبه های گردشگری ایران - موزه ی قاجار تبریز - قسمت اول

2safar

پس از دوران ایلخانی تبریز در مدت کوتاهی در زمان صفویه به عنوان پایتخت ایران انتخاب شد اما تاثیر گذاری تبریز بر ایران به اندازه ی دوران قاجار نبود، از این رو ، بی راه نیست اگر تبریز را شانه به شانه ی تهران(پایتخت سلسله ی قاجار) شهر اول ایران در دوران قاجار بدانیم. تبریز اولین پیش قراول حرکت های مدنی ایران در آن دوره ی تاریخی به شمار می رفت و این شهر ولیعهد نشین در دوران پر تلاطم قاجار یکی از حادثه خیز ترین شهر های ایران بود.

2safar

بنابراین، اگر در شهر تبریز با موزه ای به نام قاجار رو به رو شویم، جای تعجب ندارد، در سراسر دوران قاجار تبریز نقش مهمی در تحولات سیاسی، اجتماعی و هویتی آن دوره ایران داشته و به عنوان قلب ایران در خط اول جنگ ها و اتفاق هایی تاریخی قرار داشته است. از جنگ های روسیه و ایران و قرارداد های تلخ ترکمانچای و گلستان گرفته تا حرکت مشروطه خواهان تبریز و حرکت به سمت تهران، در تمام این سالها تبریز یکی از پررنگ ترین نقش های تاریخ ایران عهدِ قاجار را بر عهده داشت.

2safar

در سال 1385 هجری شمسی، موزه ای به نام موزه ی قاجار در شهر تبریز تاسیس شد، این موزه یکی از موزه های دیدنی شهر تبریز به شمار می آید که روایت گر بخش های از تاریخ ایران در عهد قاجاریه است و در تالار های مختلفی آثار و اشیاء متعلق به آن دوره ی زمانی را به نمایش گذاشته و گردشگران یکی از جاذبه های گردشگری و تاریخی شهر تبریز را از نزدیک خواهند دید.

2safar

این موزه در یکی از بنا های قدیمی متعلق به عصر قاجار قرار دارد، که از بنای های بسیار زیبا و با هویت آن دوره ی تاریخی است، این بنا که به خانه ی امیر نظام گروسی هم شهرت دارد با معماری شکیل، زیبنده و آراسته میزبانی با وقار برای موزه ی قاجار به شمار می آید و از این رو گردشگران اوقات لذت بخشی را در فضایی کاملا قاجاری سپری خواهند کرد.

2safar

امیر نظام گروسی یکی از رجال با نفوذ و مهم در دوران قاجار بوده که اصالتا کرد بود، اما به بدلیل مسئولیت حکومتی اش(پیشکار آذربایجان) در تبریز در این شهر ساکن شد و در دوران سلطنت ناصرالدین شاه، این بنای زیبا را ساخت.

2safar

در دوران قاجار پس از امیر نظام گروسی، والیان این شهرِ ولیعهد نشین ساکن این خانه بودند و با انقراض سلسله ی قاجار، خاندان پهلوی این بنای تاریخی را محل ادارات دارایی و فرهنگ کرد . در طول سالیان متمادی بخش های مختلفی از این اثر تاریخی تخریب شد اما بنای کنونی موزه در سال 1370 به سازمان میراث فرهنگی واگذار شد و این سازمان هم همان طور که گفتیم ، موزه ی قاجار را در این بنای زیبا متعلق به عهد قاجار تاسیس کرد.