جاذبه های گردشگری ایران - موزه ی آذربایجان - قسمت دوم

جاذبه های گردشگری ایران - موزه ی آذربایجان - قسمت دوم

2safar

در ادامه معرفی موزه آذربایجان در شهر تبریز به آثار باستانی و تاریخی بی نظیر این موزه ی ارزشمند می رسیم، این موزه همان طور که پیش تر هم گفته شد، آثاری متعلق به دوران پیش از تاریخ، پیش از اسلام و دوران اسلامی را در بر دارد. در کنار این تقسیم بندی کلان، گردشگران شاهد بخش ها و تالار های دیگری نیز در موزه ی آذربایجان خواهند بود.

2safar

در این موزه، بیش از 12 هزار اثر تاریخی، باستانی و هنری قرار گرفته است. در طبقه ی همکف موزه، آثار برجای مانده از دوران پیش از تاریخ و پیش از اسلام در معرض دید عموم قرار دارد، گردشگران در این قسمت شاهد سفالینه ها، سنگ های معدنی و قطعه های متعددی از دوران پیش از تاریخ می باشند، به طور مثال می توان به سفال های کشف شده در تپه ی اسماعیل آباد اشاره کرد ، قدمت این سفال ها و قطعات دارای اشکال ابتدایی به هفت هزار سال پیش می رسد، در بخش دیگری از این موزه آثار برجای مانده از گیاهان و استخوان حیوانات بر روی سنگ هایی با قدمت پیش از تاریخ قابل مشاهده هستند، چنین وسعت تاریخی برای گردشگران شگفت انگیز خواهد بود.

2safar

یکی از آثار بسیار ارزشمند در طبقه ی همکف موزه ی آذربایجان مجسمه ی الهه زن است که در رستم آباد گیلان کشف شده و با قدمتی سه هزار ساله ، یکی از ارزشمندترین قطعات موزه ی آذربایجان به شمار می آید.

2safar

از اشیاء و آثار پیش از اسلام در ایران که در این موزه قرار دارند، می توان به ریتون های (ظروف تکوک یا مرغان صراحی) متعلق به دوران هخامنشیان، اشکانیان و ساسانیان اشاره کرد، که یکی از آثار معروف و با هویت دوران ایران باستان محسوب می شوند و هر کدام از این ریتون ها با جنس و شکل خاص خود دارای هویتی منحصر به فرد هستند.

2safar

اما یکی از بخش های دیدنی و ناب دوران پیش از اسلام، اجساد دفن شده ی مردان و زنانی هستند که استخوان های آنها به طور تقریبا سالم در کاوش های باستان شناسان کشف شده اند و یکی از بخش های تاثیر گذار، دیدنی و شگفت انگیز موزه آذربایجان را شکل داده اند. این اجساد بر اساس گفته باستان شناسان، مربوط به هزار اول پیش از میلاد مسیح هستند که در نزدیکی مسجد کبود پیدا شده اند.

2safar

مسجد کبود که در سایت 2safar به معرفی آن پرداختیم در نزدیکی یک قبرستان باستانی ساخته شده بود و به نوعی قداست و احترام مذهبی این مکان در قالب مسجد کبود در دوران بعد از اسلام نیز حفظ شده است. شکل قرار گرفتن اجساد در کنار هم در داخل موزه هم حفظ شده و به نوعی ساختار و اشیاء نیز به تفکیک به تصویر کشیده شده است و گردشگران در این موزه ی می توانند تصویر از گور برگشته مردمان عهد باستان را از نزدیک ببینند.

2safar

موزه ی آذربایجان ویترینی بسیار زیبا از هویت و تمدن ایران در دوران پیش از تاریخ و پیش از اسلام را به نمایش می گذارد و گردشگران در این موزه فهم و درک بهتری از تاریخ خواهند داشت، فهمی که می تواند در زندگی و نوع نگاه انسان امروز تاثیری نیک داشته باشد.