جاذبه های گردشگری ایران - مسجد گنجعلی خان کرمان

جاذبه های گردشگری ایران - مسجد گنجعلی خان کرمان

2safar

در ادامه معرفی جاذبه های گردشگری شهر کرمان در سایت 2safar بار دیگر به مجموعه آثار به جامانده عصر صفوی در این شهر باز می گردیدم. همان طور که پیش تر گفتیم، در دوران شاه عباس صفوی والی یا همان حاکم شهر کرمان فردی بنام گنجعلی بیگ معروف به گنجعلی خان بود که در دوران زمامداری او شهر کرمان شاهد تغییرات فراوانی شد و شهر کرمان به عنوان یکی از شهر های مهم ایران مورد توجه قرار داشت.

2safar

از این رو، آثار متعددی در شهر با نام گنجعلی خان وجود دارد که گردشگران تحت عنوان مجموعه گنجعلی خان از آنها دیدن می کنند. این بار در 2safar می خواهیم مسجد گنجعلی خان واقع در ضلع شمالی شرقی میدان گنجعلی خان را به شما معرفی کنیم. این مسجد در کنار بازار بزرگ کرمان و راسته یا همان بازار گنجعلی خان قرار دارد ، که شاید بهتر بگوییم بخشی از بازار بزرگ کرمان و مجموعه گنجعلی خان به شمار می آید.

2safar

این مسجد در قیاس باز دیگر مساجد بنام شهر کرمان ، بنای کوچکی است که دارای یک شبستان و یک ایوان می باشد، اما از لحاظ بکار گیری هنر معماری و ظرافت های هنری یکی از مساجد زیبا به شمار می آید. نمای ایوان با طراحی ساده شکل گرفته و خطوط هندسی با هنر گچبری آراسته شده است.

2safar

پس از ایوان ورودی به داخل شبستان مسجد می رسیم که مساحت تقریبی این بنا در حدود 130 متر است و دو ستون در شبستان مسجد قابل مشاهده است. در بالای شبستان هم گنبد مسجد قرار دارد. نقاشی های گنبد و شبستان یکی از جاذبه های این بنای تاریخی متعلق به عصر صفوی است. از دیگر هنر های بکار رفته در شبستان و محیط داخلی گنبد می توان به گچ بری ، مقرنس کاری و کاربندی اشاره کرد.

2safar

این مسجد هم مانند دیگر آثار تاریخی ایران با اِلمان های معماری ایرانی ساخته شده و ظرافت های هنری بکار رفته در این بنا گردشگران را به این جا می کشاند. نور همواره یکی از ابزار هایی است که علاوه بر تامین روشنایی محیط داخلی وسیله ای برای معماری ایرانی بوده که از طریق آن با انعکاس نور بازی کرده و محیط زیبایی را از طریق پنجره، در و نور گیر ها ایجاد کنند.

2safar

در مسجد گنجعلی خان هم 12 نور گیر از طریق گنبد شبستان نور را به محیط داخلی مسجد انتقال می دهند و از این رو پنجره های مشبک بالای گنبد نور را به شکل زیبایی به داخل مسجد انتقال می دهد و بر فضای معنوی این محیط می افزاید.

2safar

محراب مسجد هم از دیگر بخش های زیبای مسجد گنجعلی خان است که با سنگ مرمر و کاشی های زیبا ساخته شده و جلوه بیشتر به قبله ی مسجد بخشیده است. گردشگران در مسجد گنجعلی خان با وجوه دیگری از زیباشناسی ایرانی در شهر کرمان آشنا خواهند شد که هنر مندان با اسباب و وسایل قدرتمندان بی هنر، فرهنگ، هنر،تاریخ و تمدن سرزمین ایران را در شکل های مختلف زنده نگه داشته اند.