جاذبه های گردشگری ایران - مسجد جامع کرمان

جاذبه های گردشگری ایران - مسجد جامع کرمان

2safar

پیش از رفتن به هر کدام از مساجد قدیمی و تاریخی در شهر های ایران باید خود را آماده ی دیدن حجم زیادی از هنر، زیبایی و درخشندگی انواع گوناگون هنر های ایرانی کنید علاوه بر این، در کنار این هنر آفرینی ، دقت ، ظرافت و مهندسی بجای معماران ایرانی در دوران مختلف نیز مسحور کننده خواهد بود.

2safar

در شهر کرمان هم با توجه قدمت و ریشه ی تاریخی اش، مساجد مشهوری وجود دارد که در سایت 2safar به برخی از آنها اشاره کرده ایم. اما یکی از مساجد به نام کرمان مسجد جامع شهر است که به مسجد جامع مظفری کرمان نیز شهرت دارد.

2safar

قدمت مسجد جامع بر اساس نوشته های مندرج در کتیبه ی مسجد به قرن هشتم هجری و سال 750 باز می گردد. در آن برهه این بنا به خواست و دستور امیر مبارزالدین محمد مظفری میبدی از پادشاهان سرسلسله ی آل مظفر ساخته می شود و نام مظفری مسجد هم برگرفته از نام این پادشاه است. مسجد جامع در طول سالیان دچار آسیب هایی شده و در دوران مختلف از جمله در عهد صفویه ، قاجاریه و پهلوی مورد بازسازی و مرمت کلی قرار گرفت، که البته بیشتر آسیب هم به سردر شرقی مسجد در دوران زندیه به دلیل حمله آغا محمد خان قاجار وارد شد و پس از آن هم به شکل زیبا و شکیل بازسازی شد.

2safar

مساجد ایران کلکسیونی از هنر های معماری ایرانی هستند که دست معماران و استاد کاران بیشتر و بهتر برای هنرنمایی شان باز بوده است و از این رو، گردشگران در این اماکن هنر های فاخر و زیبایی را می بینند، که به ندرت در جایی دیگر شاهد چنین آثاری خواهند بود.

2safar

مسجد جامع کرمان یکی از نمونه های شکیل مساجد چهار ایوانی در معماری ایرانی است و ورودی های مسجد در قسمت های شمالی ، شرقی و غربی قرار دارند. با ورود به صحن بزرگ مسجد جامع که بالغ بر 3 هزار مترمربع وسعت دارد، تازه با شکوه ایوان های چهارگانه روبه رو می شویم و هیجان دیدن بخش های مختلف این هنرنمایی شما را به تکاپو می اندازد.

2safar

شاخص ترین بخش مسجد در قسمت شرقی قرار دارد جایی که سردری بزرگ ، با شکوه و بِغایت زیبا چشم هر ببیننده ای را خیره می کند، کاشی کاری های منظم، دقیق و خوش رنگ در کنار مقرنس کاری های بی عیب نمای دلنشینی را ایجاد کرده اند.

2safar

معرق کاری های محراب این ایوان در ضلع شرقی هم زیبایی این بخش را دوچندان می کند، مسجد جامع کرمان همان طور که گفتیم از جمله مساجد چهار ایوانی است و گردشگران به هر طرف که رو کنند، ایوانی را خواهند دید که معماران ایرانی با بکار گیری هنر های ایرانی مهارت و هنرمندی شان را به رخ کشیده اند.

2safar

گچ بری، سنگ کاری، کاشی کاری، معرق و مقرنس کاری، نجاری وخوشنویسی از جمله هنر هایی هستند که هر کدام در شکوه و زیبایی این اثر تاریخی نقش بسزایی دارند. مساجد قدیمی در عین زیبایی و شکوه شاهانه ی شان ، فضایی آرامش بخش و دلنشینی دارند، که در میان شلوغی دنیای امروز بهشت هایی هستند، زمینی.