جاذبه های گردشگری ایران - شهر یزد

شهر یزد

2safar

سایت 2safar در ادامه معرفی جاذبه های ایران زمین، پس از تهران و اصفهان یکی از قدیمی ترین شهر های دنیا را برای شما معرفی کند، شهری در دل کویر با شرایط آب و هوایی دشوار، که در طول قرن ها یکی از مکان های تمدنی در این خطه ی جغرافیایی بوده است.

2safar

یزد نامی آشنا برای بسیاری از گردشگران و جهانگردان است که به عنوان شهر خشتی جهان از شهرت پر آوازه ای برخوردار است و کسانی هم که این شهر زیبا را ندیده اند و درباره ی آن چیزی نشنیده اند، یکی از بهترین انتخاب های سفرشان خواهد بود .

2safar

یزد شهری هزار تو، در هم تنیده و خشتی با اقامتگاه هایی زیبا، که گردشگران را در عین راحتی با دیوار های خشتی اش به قدیمی ترین روزها می برد، از بهترین تجربه های سفر در ایران است. این شهر در دشتی وسیع در کویر ایران که شمال آن را دشت کویر و جنوبش را دشت لوت احاطه کرده ، یکی از دنج ترین نقاط ایران به شمار می رود.(که در طول سالیان متمادی با وجود موقعیت استراتژیک ایران و حمله های مهاجمانی چون مغول و اعراب بهترین مکان برای سکونت فرهنگ دیرین ایران زمین بود)

2safar

یزد در میان دو رشته کوه به نام های شیر کوه و خرانق جای دارد و گردشگران می توانند در این شهر یکی از دست نخوره ترین شهر های دنیا را ببیند، هرچند شاید نتوانند شکوه سلطنتی و عمارت های شاهانه ی اصفهان و شیراز و تهران را در این شهر مشاهده کنند، اما بدون شک در پیچ و تاب کوچه های این شهر خشتی غرق، از بوی دیوار هایش سرخوش و از مهربانی مردمانش دل خوش خواهند شد.

2safar

در این شهر است که معماری سنتی ایرانی با تمام دشواری های اطراف دستان پر هنر و پر توانش را باز کرده و زیبایی هنر معماری ایرانی را نمایان می سازد، شهر بادگیر ها در مرکزی ترین قسمت سرزمینی جای گرفته ، که در عین تنوع آب و هوایی، در دل کویر زیبا ترین جلوه ی سازگاری و هنر مندی انسان ایرانی با محیطش را نشان می دهد و تشنگی کویر را به زیبا ترین شکل به آبادانی بدل می کند و یکی از قدیمی ترین شهر های دنیا در دل این کویر می شود.

2safar

شهر یزد مرکز زردتشتیان ایران است، دین و باور باستانی که در این شهر جای گرفته و زردتشتیان در کنار آتشکده مشهورشان قرن هاست که پس از ورود اسلام به ایران در اینجا ساکن شده اند. البته یزد همیشه شهری با باور هایی مستحکم بوده است، یزد به معنی ستایش و نیایش(شهر پاک و مقدس) است، که برای ادیان مختلف یکی از بهترین نقاط برای عبادت بوده، پس از ورود اسلام در دوران سلجوقی این شهر را دارالعباده نامیدند، با این وجود یزد در طول تاریخش نام هایی چون کثه(شهر قنات)، هرفت (دژ نگهبانی) و ایساتیس( شهر قنات ها) را نیز داشته است.

2safar

از این رو، در سایت 2safar قصد داریم تا جاذبه های این دیار کهن را برای شما معرفی کنیم و جاذبه های آن را یک به یک بشناسیم، بی گمان این شهر وزین، شهر بادگیر های ایران، از دیدنی ترین آثار تاریخی و معماری این سرزمین به شمار خواهند رفت و گردشگران یزد هرگز فراموش نخواهند کرد.