جاذبه های گردشگری ایران - شهر کرمان

جاذبه های گردشگری ایران - شهر کرمان

2safar

در سرزمینِ تاریخی ایران که در هر گوشه و نقطه ای از آن در درازای تاریخ نام ها و آثار مختلفی بر جای مانده است، اولین وجه شاخص این شهرها را قدمت تاریخی و باستانی آنان تشکیل می دهد و با توجه به شرایط سرزمین مادری حال و روز شان هم دیگرگون شده و روز های تلخ و شیرین بسیاری را از سرگذارنده اند.

2safar

کرمان یکی از شهرهای تاریخی، قدیمی و پر داستانی است که در بخش مرکزی به سمت جنوب شرقی ایران قرار گرفته و برای گردشگران داخلی و خارجی یکی از مقاصد پر جاذبه ، دیدنی و زیبا به شمار می رود. اگر بخواهیم شهر کرمان را در جملاتی مختصر معرفی کنیم ابتدا باید از دوران پرشکوه باستان ایران آغاز کنیم، جایی که نام این شهر پر قدمت در کتیبه های هخامنشی، اشکانی و ساسانی به کرّات به چشم می خورد و حتی در آثار یونانی هم کرمان یکی از شهر های مهم ایران در آن روزگار بوده است.

2safar

این شهر در طول تاریخ به نام های دیگری مانند کارمانیا، کارمانا، کجاران و گواشیر شهرت داشته که در بیشتر آنها معنای کار و کوشش مفهوم اصلی نام های کرمان بوده است، برخی از مورخان و پژوهشگران هم نام گذاری کرمان را به واسطه ی وضعیت جغرافیای و باستانی و اساطیری آن می دانند، اما جدا از همه ی این بحث ها کرمان سرزمین پهناوری است که بخشی از تاریخ سرزمین ایران را به گردشگران نشان خواهد داد و در میان تمام آثار بر جای مانده ، می توان فارغ از همه هیاهو های مورخان و پژوهشگران، هویت شهر کرمان را شناخت.

2safar

کرمان همواره در طول تاریخ محل بسیاری از رخ داد های تاریخی و سیاسی بوده ، داستان های را از دل تاریخ این شهر می توان شنید و می توان در کتاب های تاریخی نام کرمان را در بسیاری از رویداد ها خواند. در دوره های از تاریخ ایران، این شهر قدیمی یکی از پایتخت های ایران بوده که پر حادثه ترین آن در دوران زندیه شکل گرفت ، زمانی که لطفعلی خان زند پس از سقوط شیراز به کرمان آمد و شهر کرمان آخرین پایتخت حکومت های ایرانی پیش از تهران بود.

2safar

شهر کرمان در محیطی کوهستانی قرار گرفته و آب و هوای این شهر به دلیل شرایطی اقلیمی و ارتفاع بلند نسبت به دریا وضعیتی معتدل و خنک دارد. از این رو، کرمان یکی از شهر هایی است که در فصول گرم سال میهمانان و گردشگران بسیاری از آن دیدن می کنند و گردشگران می توانند جاذبه هایی مانند گنبد جبلیه، مجموعه ی گنجعلی خان، باغ شازده، آرامگاه شاه نعمت الله ولی و بازار کرمان را از نزدیک ببینند.

2safar

البته در مناطق اطراف شهر و شهر های دیگر استان کرمان مانند بم جاذبه های تاریخی ، تفریحی و فرهنگی وجود دارد که گردشگران باید برای دیدن از آنها وقت بیشتری را صرف کنند. کرمان مانند دیگر شهر های تاریخی ایران بخش های مهمی از فرهنگ، تمدن و تاریخ ایرانی را در خود حفظ کرده که در نماد های فرهنگی، هنری و تاریخی بر جای مانده قابل مشاهده هستند و گردشگران در این شهر زیبا و تاریخی اوقات لذت بخش و فراموش نشدنی را خواهند داشت.