جاذبه های گردشگری ایران - زورخانه ی صاحب الزمان یزد

جاذبه های گردشگری ایران - زورخانه ی صاحب الزمان یزد

2safar

جاذبه های دیدنی شهر یزد چنان برای گردشگران جذاب است، که آنها را شگفت زده از بازدید مکان هایی تاریخی، دیدنی و زیبا این شهر خواهد کرد. یکی از این مکان های دیدنی و در عین حال منحصر به فرد ، زور خانه صاحب الزمان است که در میدان تاریخی امیر چخماق قرار دارد، این میدان که از مسجد ، بازار و محیطی تاریخی تشکیل شده و منتسب به امیر جلال الدین چخماق شامی است، با تلاش های بی بی فاطمه همسر امیر چخماق ساخته شده است.

2safar

از این رو، گردشگران در چنین مکانی هم بنایی تاریخی و در عین حال غیر معمول را می بینند و هم با محیط یکی از ورزش های باستانی و کهن ایرانی آشنا می شوند و محیط بی نظیری را تجربه می کنند. ورزش زورخانه ایی که با نام های ورزش باستانی و ورزش پهلوانی هم شناخته شده است، مجموعه ایی از حرکات ورزشی و آداب و رسومی است که در حوزه ایران فرهنگی فعال بوده و هست و مکان این ورزش به عنوان زورخانه در ایران شناخته می شود.

2safar

در این مکان گردشگران با ضرب مرشد(فردی که با ضرب تنبک ورزشکاران را ترغیب می کند) آشنا می شوند و ریتم آهنگین با حرکات ورزشکاران هماهنگ و متناسب است. در این ورزش توجه مسائل اخلاقی و اجتماعی دارای ارزش بالایی است و بسیاری از آداب و رسوم ایران باستان نیز در این ورزشی تاریخی تداعی شده و همچنین در این محیط مسائل مذهبی و دینی شیعیان نیز بازتاب پیدا می کند.

2safar

چنین فضا و محیطی برای گردشگران جذابیت بسیاری دارد و تجهیزات، لوازم، لباس ها و ورزشکاران در زور خانه ها هم توجه گردشگران را به خود جلب می کند و از جمله بخش های منحصر به فرد در ایران به شمار می رود.

2safar

اما زورخانه ی صاحب الزمان یک ویژه گی خاص تر دارد، که بدون شک زیبایی این محیط را دو چندان کرده است، بنای زورخانه ی صاحب الزمان، یکی از ابنیه تاریخی متعلق به امیر چخماق است که به عنوان آب انبار پنج بادگیری است که در اواخر قرن 9 هجری قمری ساخته شده است. این مخزن که یکی از منابع تامین آب در یزد بوده است، طی سال های معاصر با خطوط مدرن انتقال آب و آب رسانی به مناطق مختلف متروک ماند و بدون استفاده قرار گرفت. تا اینکه در سال 1378 پس از قریب به سی سال با تلاش یکی از ورزشکاران یزدی به نام علی درهمی اجازه ی افتتاح زورخانه ای را در این مکان دریافت نمود و پس از بازسازی و تحت نظارت سازمان میراث فرهنگی با مراقب در نحوه ی بازسازی محیط آب انبار به عنوان زورخانه ی صاحب الزمان فعالیت خود را آغاز کرد.

2safar

با این اوصاف مکان تاریخی، آن هم آب انباری متعلق به 500 سال پیش و محیط ورزشی باستانی و کهن برای گردشگران چنان جذاب خواهد بود که این مکان را به عنوان یکی از جاذبه های دیدنی یزد در ذهن و خاطره ی گردشگران باقی خواهد ماند.