جاذبه های گردشگری ایران - خانه ی لاری های یزد

جاذبه های گردشگری ایران - خانه ی لاری های یزد

2safar

معماری ایرانی در نقاط مختلف با توجه به ساختار فرهنگی و محیطی آن بخش از ایران همواره یکی از جاذبه های گردشگری به شمار می آید و گردشگران از هنر و ظرافت هنری بکار رفته در معماری ایرانی با سبک ها و الگو های مختلف لذت برده اند و آنها تحسین کرده اند.

2safar

یزد هم به عنوان یکی از کهن ترین شهر های خشتی جهان و شهر بادگیر ها و قنات در میان کویر برای گردشگران نمونه منحصر به فرد محسوب می شود، که با وجود شرایط بومی ظرافت هنری همچنان زیبایی بخش و پر رنگ است و شما می توانید در جای جای این شهر خشتی آثار هنری و معماری های زیبایی را در قامت مسجد و آتشکده و خانه های قدیمی نظاره گر باشید.

2safar

خانه لاری ها در قلب شهر یزد یکی از این جاذبه های گردشگری است و نمونه ی زیبایی از معماری ایرانی در مناطق کویری به شمار می آید. خانه لاری های با متراژی در حدود 1700 با زیر بنای 1200 متر متعلق به دوران قاجار است. این بنای تاریخی که با توجه به ساختار محیطی و شرایط آب و هوایی یزد طراحی و ساخته شده ، نمایانگر بخش هایی از هویت فرهنگ این منطقه است.

2safar

خانه ی لاری های در سال 1286 هجری قمری بنا شده ، که متعلق به یکی از تجار بنام شهر یزد حاج محمد ابراهیم لاری بوده است. این بنای تاریخی یکی از نمونه های خانه های اشرافی دوران قاجار است ، که ظرافت های معماری، فرهنگی و جغرافیایی آن برای گردشگران جذاب می باشد.

2safar

این خانه شامل شش باب خانه با معماری سازگار با مناطق و خانه های کویری است که با وجود بافت شهری یزد به به وفور یافت می شوند، این بنا دارای یک حیاط اصلی، یک حیاط میانی و یک حیاط کوچک است که از طریق دالان ها و هشتی ها به هم متصل شده و ایوان های و تارلار های این بنای تاریخی، در اوج هنر آفرینی همچنان زیبا و پا برجا هستند.

2safar

در خانه لاری 22 اتاق وجود دارد که مانند اتاق سه دری، اتاق پنج در و اتاق ارسی قابل تشخیص اند. گچ بر های زیبای بکار رفته در قسمت ها مختلف خانه از حیاط ها و تالار ها گرفته تا اتاق ها، توجه گردشگران را به خود جلب می کنند.

2safar

سنگ های مشبک کاری و آیینه کاری مخصوص عهد قاجار هم از دیگر هنر های بکار رفته در این بنای تاریخی است. خانه لاری ها هم مانند دیگر بنا های تاریخی یزد دارای بادگیری هایی است که بخشی از هویت شهر را تشکیل داده اند.

اما یکی از نکات قابل توجه در معماری خانه ی لاری ها ، سازگاری این معماری با شرایط محیطی و فرهنگی است. هنگامی که به درب خانه ی لاری های می رسید، درکوب یا کوبه های خانه برای زندان و مردان متفاوت است و این فرهنگ در اندرونی ها و بیرونی و محفوظ ماندن اهل خانه بیشتر به چشم می آید، ساختار معماری یزد به گونه ای است که خانه ها به هم اِشراف ندارند و افراد دارای فضای خصوصی می باشند که با توجه به بلندی دیوار برای ایجاد سایه ی بیشتر (مانند خانه های بافت تاریخی یزد) حیاط بزرگ و کوچک خانه فضای دلنشین و صمیمی را ایجاد می کنند و گردشگران در این خانه در کنار در ها و ارسی های قدیمی می توانند داستان های قدیمی ایرانی را به چشم خود ببینند.