جاذبه های گردشگری ایران - خانه زینت الملوک شیراز

جاذبه های گردشگری ایران - خانه زینت الملوک شیراز

2safar

در ادامه ی گشت و گذار در باغ قوام یا همان نارنجستان قوام، که در ضلع غربی قرار گرفته و از طریق زیر زمین به باغ اصلی راه دارد، با بنایی زیبا، باوقار و قدیمی روبه رو خواهیم شد که آن را عمارت زینت الملوک می نامند. این خانه ی قدیمی که بخش اندرونی باغ نارنجستان قوام به شمار می رفته یکی از ساختمان های با هویت، زیبا و اصیل شهر شیراز است، که بخش های مختلف آن در نهایت ظرافت و زیبایی آراسته شده اند.

2safar

زینت الملوک دختر قوام الملک چهارم(منصب حکمرانی شهر شیراز پس از فرزند حاج ابراهیم خان کلانتر وزیر مقتول فتحعلی شاه، یعنی علی اکبر قوام الملک در میان فرزندان ذکور این خاندان موروثی شد) بود. وی به واسطه ی ویژگی های فردی (خیّر و نیکاور این فرد و سفره همیشه پهن وی برای فقرا و دیگر مردم) مورد احترام مردم شیراز قرار داشت و از این رو، محل زندگی اش نیز با نام وی شهرت پیدا کرد.

2safar

نمای ورودی خانه زینت الملوک با کاشی های رنگانگ و تصاویری بسیار زیبا از نشان شیر و خورشید و آیه نصرمن الله و فتح قریب تزئین شده که در بخشی از هویت معماری دوران قاجاریه به شمار می آید. گردشگران در هنگام ورود به خانه ی زینت الملوک المان هایی از معماری ایرانی و اروپایی را خواهند دید، که به شکلی سنجیده و بجا در کنار هم قرار گرفته اند و نمایی باوقار از خانه ای متعلق به عصر قاجاریه را نشان می دهد. اجزایی که به صورت منفک منحصر به فرد و مسحور کننده به شمار می آیند و ترکیب آنها نیز هویتی جدا از هر مکانی را به این خانه ی زیبا می بخشد.

2safar

گچ بری های دیوار، سقف و ستون های اتاق ها متعدد و ایوان این ساختمان شکوه هنر هنرمند ایرانی را نمایان می سازد، آیینه کاری های عمارت زینت الملوک هم به عنوان یکی از هنر های معروف ایرانی عصر قاجار تلالو ویژه ایی به بخش های مختلف این خانه بخشیده، پنجره های و در ها با منبت کار های حجاری های شگفت انگیز برای گردشگران بسیار جذاب هستند، شکست نور از میان شیشه های کوچک و رنگی هم فضای داخلی خانه را بیش از پیش زیبا می کند. نقاشی های دیوار و سقف چوبی خانه زینت الملوک از دیگر قسمت های جذاب برای گردشگران به شمار می آید.

2safar

اما خانه زینت الملوک تنها خانه ای برجامانده از عصر قاجار نیست بلکه امروزه گردشگران در این خانه می توانند یکی از موزه های شهر شیراز را ببینند. موزه ایی به عنوان موزه ی مفاخر نیز می توان از آن نام برد. در بخش موزه ی این خانه می توان مجسمه ی شخصیت هایی مانند کریم خان زند، سعدی شیرازی، زینت الملوک، شاهان هخامنشی و بسیاری دیگر از شخصیت های مشهور ایرانی را دید.

2safar

خانه ی زینت الملوک به عنوان یکی از جاذبه های دیدنی شهر شیراز برای گردشگران جذابیت بسیاری خواهد داشت که علاوه بر زیبایی هایی معماری یکی از موزه های زیبای این شهر را نیز در خود جای داده است.