جاذبه های گردشگری ایران - حرم شاهچراغ شیراز

جاذبه های گردشگری ایران - حرم شاهچراغ شیراز

2safar

شیراز دیاری است که در هر بخش از آن تکه ای از هویت یک ایرانی را می توان یافت، که همچون جزایری جدا و پیوسته هویت متکثر ایرانی را شکل می دهند و شیراز نمونه بارزی از این میراث ارزشمند و متنوع از تاریخ ایران است.

2safar

شاهچراغ دیگر جاذبه ی گردشگری این شهر تاریخی است که با هم آن را بهتر خواهیم شناخت، شاهچراغ، آرامگاه سید احمد بن موسی کاظم فرزند امام هفتم شیعیان و برادر امام رضا است که در راه رسیدن به برادرش در شیراز کشته می شود و در این شهر هم به خاک سپرده می شود و آرامگاه او در طول سالیان متمادی در شیراز از جایگاه مهم و محترمی برخوردار گردید، که به عنوان یکی از امکام مقدس و متبرک در ایران شناخته می شود.

2safar

سید احمد بن موسی کاظم به سید سادات و شاهچراغ معروف بوده و آرامگاه او را نیز شاهچراغ می نامند. این مکان مذهبی در شیراز ابتدا در دوران اتابکان فارس در سده ی ششم هجری ساخته شد و در اثر آسیب های وارد شده در دوران صفویه به دستور شاه اسماعیل مورد بازسازی قرار گرفت، اما عمده ترین تغییرات و ساخت و زیبا سازی آرامگاه شاهچراغ در دوران قاجاریه و توسط علاالدوله قاجار و در عهد فتحعلی شاه و همچنین با وقوع انقلاب اسلامی در سال 1357 صورت گرفت.

2safar

آرامگاه شاهچراغ مانند دیگر آثار مذهبی و متبرکه در ایران با اِلمان های معماری ایرانی - اسلامی ساخته شده است و گردشگران هم در قسمت های مختلف این آرامگاه، هنرآفرینی و هنرمندی هنرمندان ایران را خواهند دید. برای رفتن به این مرقد باید به میدان احمدی رسید، جایی که گنبد و دو گلدسته ی حرم قابل رویت هستند و به ماند نقطه ثقل بافت شهری را گرد خورد جمع کرده است. بازار هم مانند بسیاری از مراکز مذهبی در کنار آرامگاه شکل گرفته که از طریق درب های متعدد می توان به مرقد شاهچراغ رسید.

2safar

آرامگاه شاهچراغ با نمایی باشکوه و نورانی در برابر چشمان گردشگران تصویری زیبا و آرامش بخش است. حیاط وسیع و حوضی بزرگ در وسط آن پذیرای گردشگران و زائران این مکان متبرک است و در قسمت شرقی حیاط ایوان حرم قرار دارد، این حرم با ده ستون و معماری برجسته اش نمایی مسحور کننده را ایجاد کرده و دوازده حجره در دو طبقه آن قرار دارند. حرم و ضریح شاهچراغ هم پس از ایوان قرار گرفته است.

2safar

اما زیبایی ایوان، حیاط و حوض آرامگاه در مقابل کاشی کاری های هنرمندانه، گچ بری های استادانه و زیبا و آینه کاری های منحصر به فردش بخش نادیده ای به شمار می آیند، گردشگران در آرامگاه شاهچراغ کاشی کاری های زیبایی را خواهند دید که آیات قرآنی و دیگر نوشته های مذهبی بخش عمده ای آنها را شکل می دهند. ضریح نقره ای با طلا کاری های هنرمندانه حرم شاهچراغ هم زیبایی بسیاری را خلق می کند. آینه کاری داخل حرم از مشهور ترین آینه کاری های موجود در ایران به شمار می آید و این مکان بی گمان یکی از زیبا ترین بنا های تاریخی و مذهبی در شیراز به شمار می آید.

2safar

در گوشه ای حیاط آرامگاه، گردشگران می توانند از موزه حرم هم دیدن کنند، اما جدا از این حجم از هنرمندی، وجود مرقد متبرک و فضای معنوی آرامگاه اتمسفر آرامشی بخش را ایجاد می کند که افراد مختلف با عقاید و دیدگاه های متفاوت مذهبی و دینی تجربه ی معنوی زیبایی را در این حرم خواهند داشت.

2safar