جاذبه های گردشگری ایران - بازار تبریز - قسمت اول

جاذبه های گردشگری ایران - بازار تبریز - قسمت اول

2safar

تبریز کلسیون بی نظیری از تاریخ، فرهنگ و قومیت آذری در آمیخته با هویت ایران است ، این بهشت زیبا در قسمت شمال غربی ایران قرار دارد و به عنوان مرکز استان آذربایجان شرقی شناخته می شود، اما تبریز برای همیشه ی تاریخ، قلب آذربایجان به شمار می رود. این شهر در دوره های متمادی مرکز سیاسی و اقتصادی ایران بوده و به عنوان یکی از شهر های مهم ایران از جایگاه قابل توجهی برخوردار بوده و هست.

2safar

همان طور که در معرفی دیگر شهرایران در 2safar گفتیم، بازار ها قلب اقتصادی، اجتماعی و موتور محرک شهر های به شمار می آیند و در شهرهای قدیمی بازار ها از نقش بسیاری پرنگ تری برخورد بوده اند و از این رو یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری این شهر ها به شمار می روند.

2safar

اما داستان تبریز و بازار معروف شهر بیشتر از موتور محرک یک شهر است، تبریز بر سر جاده ابریشم قرار دارد و در روزگار قدیم این موقعیت جغرافیایی در کنار موقعیت فرهنگی و سیاسی ، جایگاه اقتصادی این شهر را بالاتر برد و این شهر و بازارش همواره یکی از مکان های اقتصادی و اجتماعی مهم در کل کشور بوده و هنوز هم از اعتبار و جایگاه بالایی برخوردار می باشد.

2safar

بازار تبریز به عنوان بزرگترین بازار مسقف و سر پوشیده جهان به طول یک کیلومتر مربع کشیده شده و حجم عظیمی از بخش های اقتصادی را در خود جای داده است. تبریز پیش از جدا شدن قفقاز طی قرار داد های گلستان و ترکمانچای نقش بسیار مهمی را در این منطقه بر عهده داشت و تعداد وسیعی از اقوام متنوع قفقاز در بازار این شهر مشغول بودند و بازار تبریز از نقش محوری برخوردار بود.

2safar

این بازار یکی از بازار های قدیمی و بسیار زیبایی است که با جاذبه های معماری و تاریخی اش گردشگران بسیاری را به سوی خود می کشاند. این بازار دارای 6500 حجره است که وسعت و عظمت آن را بیشتر نشان می دهد. در بازار تبریز در حدود 40 صنف و شغل مشغول به فعالیت هستند و گردشگران در بخش های مختلف بازار تبریز شاهد صنوف و مشاغل قدیمی و مدرن بسیاری خواهند بود.

2safar

راسته های بازار تبریز به عنوان یکی از عناصر اصلی بازار های سنتی شامل 20 راسته می باشد و 35 سرا هم در این بازار قرار دارد. در بازار تبریز 25 تیمچه و 11 دالان در کنار مساجد، مدرسه، کارونسرا و حمام بخش های مختلف و قدیمی بازار تبریز را تشکیل می دهند ، که در ادامه معرفی جاذبه های گردشگری شهر تبریز به صورت جزئی تر به آنها خواهیم پرداخت.

2safar

اما فضای سنتی و معماری ایرانی این بازار از جمله ویژگی های جذاب آن برای گردشگران به شمار می رود. بخش هایی که هر کدام موقعیت های بی نظیری را برای گردشگران فراهم می کند، این بازار یکی از امکان ثبت شده در یونسکو است و در فهرست آثار ملی ایران نیز قرار دارد. از این رو در ادامه مسیر با ما همراه باشید تا کلکسیونی از جذابه های گردشگری شهر تبریز را با هم مشاهده کنیم.