جاذبه های گردشگری ایران - بازارهای زرگری و مسگری کرمان

جاذبه های گردشگری ایران - بازارهای زرگری و مسگری کرمان

2safar

در معرفی جاذبه های گردشگری کرمان ابتدا از بازار بزرگ این شهر شروع کردیم و در آنجا به بخش های مختلفی چون راسته و بازار ها و چهارسوق معروف این بازار تاریخی و قدیمی اشاره داشتیم اما همان طور که پیش در سایت 2safar گفتیم، بازار کرمان چنان دارای محوریت است که مرکز تمامی صنوف قدیمی و ریشه دار کرمان بوده و هست. در این میان دو بازار عمده و اصلی دیگر بازار بزرگ را برای شما معرفی می کنیم.

2safar

بازار زرگری

طلا فروشی که در گذشته آنان را زرگر می نامیدند یکی از بازار های اصلی مالی و پررونق در تمامی شهر ایران و حتی جهان به شمار می آید، که علاوه بر ارزش مادی و مالی در چنینی راسته هایی، تردد مردم و مشتریان از جاذبه های بالای این بازار ها محسوب می شود و ناگفته پیداست که جنس عرضه شده در این بازار ها اهمیت آن را هم تعیین می کند.

2safar

بازار زرگری کرمان به بازار های قیصریه و بازار ابراهیم خان هم شهرت دارد، این راسته که بخشی از مجموعه ی ابراهیم خان (ابراهیم خان ظهیرالدوله از حکام معروف شهر کرمان در عهد قاجاریه و در دوران زمامداری فتحعلیشاه است که بنا ها و آثار نیز از این دوره پر فروغ در شهر باقی مانده است)به شمار می آید، بر اساس المان های معماری عهد صفویه و در ادامه ی سبک و سیاق بازار بزرگ کرمان ساخته شده و به نوعی هماهنگی مشهودی در معماری آنها پیداست، هرچند که در دوران مختلفی ساخته شده اند.

2safar

گردشگران در فضای پرازدحام بازار زرگری شاهد 47 باب مغازه خواهند بود که اگر نگوئیم همه آنها، اما اکثریت قریب به اتفاق شان را طلافروشی ها تشکیل می دهند و از راسته های جذاب بازار بزرگ به شمار می آید، که از شمال شرقی میدان گنجعلی خان به موازات بازار کفاشان کشیده شده است. بازار ها با هر سبک و سیاقی که باشند جذابیت خرید و دیدن سبک ها و سلیقه های مختلف چنان جذاب است که بیشتر برای خانم ها زمان معنای کمتری خواهد داشت. اما کلیت بازار به دلیل سبک معماری، قدمت و جذابیت آن برای گردشگران دیدنی خواهد بود.

2safar

بازار مسگران

یکی از مشهور ترین و قدیمی ترین صنایع دستی ایرانیان را اشیاء و ظروف ساخته شده از جنس مس تشکیل می دهد، که آثار مسی مختلف از دوران های تاریخی در موزه های مختلف ایران و جهان قابل مشاهده است، یکی از مراکز این صنعت در ایران ، شهر کرمان است و بازار مسگری این شهر هم به عنوان یکی از قدیمی ترین بازار های مسگری شناخته شده و معروف است.

2safar

از این رو، نمی تواند به بازار بزرگ کرمان رفت اما سری به بازار مسگری این بازار نزد، بازاری که آهنگین و پر صدا بودنش یکی از مشخصه های اصلی آن یاد می شود، هرچند در دنیای امروز و با توجه تمام پیشرفت ها و نو شدن انسان امروز صدای این بازار هم کمتر به گوش می رسد، اما اندک صدا های هنرمندان مسگر همچنان باشکوه و خاطره انگیز هستند و اشیاء و ظروف ساخته شده این بازار می تواند بهترین سوغاتی گردشگران از این شهر تاریخی باشد.