جاذبه های گردشگری ایران - امامزاده علی بن حمزه شیراز

جاذبه های گردشگری ایران - امامزاده علی بن حمزه شیراز

2safar

ایران پس از حمله اعراب ، به آرامی در قرن های بعد از ورود اسلام نقش و هویت فرهنگی و تمدنی اش را بر قدرت مسلط خلفای عباسی در قلمرو اسلامی تحمیل کرد ، در آثار حوزه های مختلف نیز قابل مشاهده است. گردشگران هم در جهان اسلام بیشتر می توانند حضور و نقش ایرانیان را در تمدن اسلامی ببینند.

2safar

با به قدرت رسیدن خلفای عباسی، فرزندان امامان شیعه بیشتر مورد فشار و محدودیت قرار گرفتند و از این رو ، ایران مکان امنی برای مخالفان حکومت عباسی به شمار می رفت، اما پس از حضور امام هشتم شیعیان (امام رضا) در ایران ، بسیاری از فرزندان امامام با نیت رسیدن به امام رضا در مشهد عازم ایران شدند که در مسیر های مختلف با نیرو های خلفای عباسی درگیر و بسیاری از آنها در مناطق مختلف کشته شدند و یا فرزندان آنها که در نواحی مختلف ساکن شده بودند در همان جا باقی عمر خود را سپری کردند و فرزندان آنها با توجه به موقعیت اجتماعی، مذهبی و اعتقادی شان مورد توجه مردم قرار گرفتند.

2safar

یکی از این امام زاده ها علی بن حمزه فرزند اما موسی کاظم بود، که در سال 220 هجری قمری به شیراز هجرت کرد و در مناطق اطراف شیراز پنهان شد تا اینکه توسط مامورین عباسی دستگیر و کشته شد. اما جسد بدون سر ایشان، در مکان فعلی این آرمگاه در خیابان حافظ کنونی دفن شد. با به قدرت رسیدن عضدالدوله دیلمی، وی اقدام به ساخت مقبره ای برای ایشان کرد و در سالهای بعد نیز آرامگاه ایشان توسط والیان و حکومت های مختلف در دوران تیموری، صفویه، زندیه و قاجاریه مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت و امروزه به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری شیراز بخشی از هویت و تاریخ ایران و شیراز را برای گردشگران در مکانی مذهبی و فضایی روحانی روایت می کند.

2safar

اما این آرامگاه مانند دیگر آثار بر جای مانده از تاریخ ایران با هنر نمایی هنرمندان مختلف، فاخر، باشکوه و زیبا است و گردشگران در این مکان هم شاهد هنرهای متنوعی از معماری ایرانی خواهند بود. آرامگاه علی بن حمزه با وجود صحن، حرم و ایوان یکی از آثار دیدنی شهر شیراز به شمار می آید.

2safar

هنرهای آینه کاری، منبت کاری، ضریح چوبی خاتم کاری شده و فولادی قلمزنی شده ی زیبا و باشکوه و همچنین کتیبه ی به خط ثلث نوشته ی ابراهیم سلطان فرزند شاهرخ تیموری از دیگر بخش های دیدنی و باشکوه آرامگاه علی بن حمزه برای گردشگران است.

2safar

شیراز شهری است که گردشگران فضا های مختلفی را در آن تجربه می کنند، که هرکدام بخشی از تاریخ، هویت و فرهنگ ایران را برای گردشگران روایت می کند. بخش هایی که با جاذبه های زیباشناسانه در نهایت شکوه و زیبایی میزبان گردشگران و میهمان شیراز است.

2safar