جاذبه های گردشگری ایران - ارگ کریم خان شیراز

جاذبه های گردشگری ایران - ارگ کریم خان شیراز

2safar

بخشی از جاذبه های گردشگری شیراز ، به واسطه ی حکمرانی خاندان زندیه در این شهر شکل گرفته است، جاذبه هایی که بخشی از اولویت های پایتخت ایران در عهد زندیه و به ویژه خواست و میل کریم خان زند برای رقابت با شهر افسانه ایی دوران صفویه، اصفهان، به شمار می روند.

2safar

ارگ کریم خانی در مرکز شهر شیراز یکی از همین آثار برجامانده از عهد کریم خانی(به واسطه حکومت بلند مدت کریم خان و عدم ثبات سیاسی و وجود پادشاهی شاخص پس از کریم خان، در سالهای پس از کریم خان خاندان زندیه چندان اثر قابل ذکری را در شیراز نساخته اند و به نوعی زندیه یعنی کریم خان) است. اثر باشکوه و زیبایی که برای گردشگران مکانی تاریخی، فرهنگی و هنری خواهد بود.

2safar

ارگ کریم خان، در مساحتی در حدود 4 هزار متر به دستور کریم خان زند، با بکار گیری معماران متبحر شیرازی در زمان کوتاهی ساخته شد، این ارگ محل زندگی پادشاه زندیه و محل حکمرانی پادشاه زندیه بود و سبک معماری آن هم تلفیقی از المان های معماری اماکن نظامی و بنا های مسکونی با سبک معماری ایرانی است.

2safar

چهار برج و باروی 14 متری در چهار طرف ارگ دیوار های 12 متری این بنای تاریخی را به هم متصل می کند و به نوعی حراست و حفاظت از ارگ کریم خانی را هم پوشش می دهد. بنای بیرونی و درونی ارگ با آجر و سنگ آهک ساخته شده اند و نمای ایرانی کاخ با بهره مندی از هنر آجر کاری اولین وجه ظاهری ارگ کریم خانی است. یکی از جذابیت های بیرونی ارگ ، برج کج شده ای است که به واسطه ی نشست زمین تا حدی کج شده ولی همچنان پایدار دیوار های عظیم و قطور ارگ کریم خانی حفاظت می کند و گردشگران آن را با برج پیزای ایتالیا مقایسه می کنند.

2safar

معماری ایرانی در گوشه گوشه ی ایران، با سبک ها و ساختار هایی متفاوت همواره محیطی گرم، پر جنبش و زندگی بخش را به محیط انتقال می دهد. گردشگران وقتی وارد حیاط ارگ می شوند در حالی که هنوز جزئیات زیبای اتاق های و تالار های را ندیده اند، روح زندگی جاری در این بنای تاریخی را حس می کنند، درختان نارنج و فضای سبز حیاط در کنار استخر بلند و زیبای ارگ ، فضای آرامش بخش و زیبایی را ایجاد کرده است.

2safar

ایوان به عنوان یکی از المان های معماری ایرانی در ضلع های شمالی، غربی و جنوبی ارگ قابل مشاهده است، که با شکل و شمایلی زیبا، آراسته و پر هنر توجه گردشگران را به خود جلب می کنند. در هر ضلع 6 اتاق قرار گرفته و شاه نشین های فصلی هم در ضلع های مختلف با شکوه و زیبای هرچه تمام تر دیدنی هستند.

2safar

ارگ کریم خانی هم مانند دیگر آثار برجای مانده از تاریخ هزار داستان این سرزمین مجموعه ی بی نظیری از هنر های ایرانی است، گچبری، مقرنس کاری، کاشی کاری، نقاشی و مینیاتور های بی نظیر بخش های زیبا، دیدنی و خاص ارگ کریم خانی هستند و گردشگران در چنین فضایی موزه ی دایر در این بنای تاریخی را هم خواهند دید و با بخش از هویت خاندان زندیه در ایران قدیم آشنا خواهند شد.