جاذبه های گردشگری ایران - مسجد امیر چخماق یزد

2safar

در شهر مذهبی و دین مدار یزد،گردشگران مکان های مذهبی و دینی متفاوتی از زردتشتیان و شیعیان مسلمان را خواهند دید، مکان هایی که در طول تاریخ کهن این شهر از اماکن برجسته به شمار رفته و امروزه بخشی از جاذبه های گردشگری یزد محسوب می شوند.

2safar

2safar این بار قصد دارد شما را با یکی از آثار تاریخی و زیبای شهر یزد آشنا کند این مکان مسجد امیر چخماق است، مکانی تاریخی ، زیبا و عین حال روحانی که در سال 841 هجری در دوران زمامداری شاهرخ میرزا تیموری و با تلاش حاکم وقت یزد امیر جلال الدین چخماق شامی ساخته شد، البته در این میان همسر شاهرخ میزرا نیز در ساخت مسجد نقش پر رنگی داشته است. این مسجد از لحاظ معماری و اعتبار پس از مسجد جامع یزد معروف ترین مسجد این شهر است، که در عین درخشندگی معماری، فضای روحانی و معنوی را برای عبادت کنندگان فراهم می سازد.

2safar

معماری مسجد امیر چخماق هم بر اساس الگوی های معماری ایرانی – اسلامی ساخته شده، که یکی از بهترین نمونه ها و الگو های این سبک از معماری به شمار می آید و المان های معماری این سبک در تلفیق هنر معماری با تعالیم روحانی و باور های آسمانی، پیوندی ناگسستنی داشته و در این مسجد هم هنر، انسان را با ماوراء و باور های دینی همنشین می سازد.

2safar

مسجد امیر چخماق هم بر اساس الگوی معماری ایرانی دارای ایوان است که در آثار معماری ایرانی به وفور مشاهده می شود( می توان به آثار پیش از اسلام مانند طاق کسری یا تیسفون در عراق و دیگر مسجد های نامور ایرانی اشاره داشت)، ایوان در معماری ایرانی نمایانگر عروج روحانی انسان به سوی خدا و وحدانیت الهی است. ایوان مسجد امیز چخماق با سردری رفیع یکی از زیبا ترین بخش های این بنای قدیمی به شمار می رود که در نهایت ظرافت هنر معماری ساخته و پرداخته شده است.

2safar

گردشگران در این مسجد مانند بسیاری از آثار معماری ایرانی در دیگر شهر های ایران، شگفت زده از این همه نظم هنر مندانه ی مسجد خواهند بود، مسجد امیر چخماق تا دوران قاجار در بیرون از شهر و حتی بیرون از حصار های شهر قرار داشت و امروزه بخشی از شهر یزد به شمار می رود.

2safar

در این مسجد گردشگران شاهد دو شبستان زمستانی و تابستانی هستند که در بالای شبستان تابستانی بادگیر های مشهور یزدی استوار فضای داخلی شبستان را خنک می کنند و شبستان زمستانی هم با سنگ های مرمر زیبا تزئین شده و در کنار دالان ورودی قرار دارد.

2safar

هنر مقرنس کاری، معرق از جاذبه های معماری و هنری این مسجد تاریخی به شمار می آیند و مانند دیگر مساجد اسلامی ایرانی، کاشی کاری های سبز و لاجوردی هویت بخشی از مسجد را به خود اختصاص داده است، که می توان اوج هنر کاشی کاری مسجد امیر چخماق را در گنبد سبز رنگ نظاره گر بود.

2safar

گردشگران در این بنای تاریخی در شهر یزد با مجموعه ایی از هنر های فاخر معماری، خوشنویسی و خطاطی(که در کتیبه ها ، کاشی ها و وقفنامه مسجد قابل رویت هستند) و جاذبه های بسیاری روبه رو خواهند بود که در هنگام غروب آفتاب خوش رنگ یزد، آنها با حسی زیبا و معنوی همراه می کند.