جاذبه های دیدنی کرملین

جاذبه های دیدنی کرملین

مسکو به عنوان یکی از شهر های محل برگزاری مسابقات جام جهانی 2018 روسیه، میزبان گردشگران بسیاری خواهد بود و مکان دیدنی این شهر علاوه بر محل برگزاری مسابقات فوتبال مورد توجه میهمانان این شهر قرار خواهند داشت.

2safar

با وجود تمامی جاذبه های گردشگری این شهر تاریخی، کرملین به دلیل داستان ها و اسرارش همواره مرکز توجه گردشگران بوده و داستان ها و روایت های مختلف چون، فرار ناپلئون از کرملین، رنگ های سفید و سرخ آن، قتل تزارویچ دیمتری و گنجینه های عظیم و حوادث باور نکردنی اش بر جذبه ی آن افزوده است و صدها کتاب در خصوص این مکان نیز نوشته شده و راهنماها این مکان را می توان نگهبانان داستان های کرملین دانست. از این رو، 2safar جاذبه های گردشگری کرملین را به شما معرفی می کند.

ناقوس تزار

2safar

یکی از جاذبه های مورد توجه گردشگران در کرملین، ناقوس تزار یا شاه زنگ تزار است. هنوز هیچ کس نمی داند چرا آنا ایوانوونا دستور ساخت ناقوسی به وزن 200 تن را صادر کرد. این ناقوس پس از 18 ماه ، در 25 نوامبر 1735 با ارتفاع شش متر ساخته و آماده شد اما هرگز این ناقوس به صدا در نیامد، چراکه پس از ساخت ابتدایی آن، روند تزئین و کنده کاری های آن دو سال به طول انجامید و پس از اتمام کار در سال 1737 ، در یک سانحه آتش سوزی ساختمان چوبی ناقوس تخریب شد و ناقوس پس از سقوط شکست و زنگ آن هیچ گاه به صدا در نیامد.

2safar

پس از آتش سوزی ناقوس در گودالی افتاد و به دلیل وزن زیادش در گودال ماند. بارهای برای بازسازی ومرمت این اثر تلاش هایی صورت گرفت که بدلیل وزن و ارتفاع آن هرگز ناقوس مورد استفاده قرار نگرفت. در سال 1836 درست یک قرن پس از ساخت ناقوس، مهندسین و معماران روسی ناقوس تزار را از گودال بیرون آوردند و تکه بزرگتر ناقوس را بر پایه ای گذاشتند و قطعه ی کوچکتر را به آن تکیه دادند و این ناقوس با داستان خود همچنان در مرکز کرملین بر روی همان پایه ایستاده است.

کلیسای جامع عروج (Assumption)

2safar

قدیمی ترین ساختمان حفاظت شده ی مسکو که در سال 1479 میلادی توسط آلبرتی فیوراوانتی معمار اهل ایتالیا ساخته شده، ساختمان کلیسای جامع عروج است که یکی از مکان های مورد توجه گردشگران در کرملین است. در اواخر قرن پانزدهم و اوایل قرن شانزدهم این کلیسا توسط نقاش مشهور دینیسیوس نقاشی شد که برخی از آن نقاشی ها نیز تاکنون برجای مانده اند.

2safar

این کلیسا برای سالیان متمادی محل تاج گذاری و تقدیس تزاران روس بود و پیروزی ها و جشن های سلطنتی تزار ها در این کلیسا رسمیت می یافت. حتی در دوران پتر کبیر که پایتخت به سن پترزبورگ منتقل شده بود باز هم این کلیسا نقش اصلی را برای تزار ها داشت. در حال حاضر این کلیسا به عنوان یک موزه مورد بازدید گردشگران قرار می گیردو گردشگران بسیاری در بازدید از کرملین از این کلیسا دیدن خواهند کرد.

برج ناقوس ایوان کبیر

2safar

کرملین اسرار آمیز همواره با داستان های تاریخی پر رمز راز خود، گردشگران داخلی و خارجی را به سوی خود جلب می کند. در گذر از کرملین هنگامی که از میدان ایوانوسکایا( ایوانوسکایا پلوشچاد) رد می شوید، برج ناقوس ایوان و در کنارش برج ناقوس فیلارت با ساختمانی زیبا و معماری بی نظیر شما را به سوی خود می کشاند.

2safar

این برج به دستور ایوان کبیر یا همان ایوان مخوف در محل کلیسای ایوان ساخته شد و بون فریازین (Bon Fryazin) و در ادامه ی آن پتروک مالی (PetrokMaly) معمارانی از ایتالیا مسئول ساخت این پروژه شدند و در سالهای بعد نیز روند ساخت و تعمیر این برج ظاهرا توسط هنرمند روسی فیدور کن تکمیل شد.

2safar

این برج در سال 1600 مورد بازسازی و مرمت دوباره قرار گرفت و شکل و شمایلی جدید پیدا کرد و تا زمان ساخت کلیسای جامع پیتر و پول در سنت پترزبورگ بلند ترین ساختمان روسیه به شمار می رفت. مناطق اطراف برج و حیات آن محل زندگی خانواده های آریستوکرات و طبقه خدمتکار بود. زمانی که دیوار های کرملین اهمیت دفاعی گذشته خود را ازدست دادند و زندگی عادی بیرون از دیوار های کرملین رواج یافت دفاتر ادارای و وزارت خانه های دولتی به این محل منتقل شدند.

دروازه ی تروتسکای

2safar

گردشگرانی که از طریق برج کوتافیا وارد کرملین می شوند، در ادامه مسیر خود به دروازه ی تریوتسکی (برج تروتسکایا) خواهند رسید. این دروازه در سال 1156 میلادی ساخته شده است و براساس شواهد تاریخی ساخت کرملین به نیمه اول قرن پانزدهم میلادی توسط ایوان سوم باز می گردد که بر اساس دستور او معمارانی از ایتالیا به روسیه دعوت شدند تا سازه های چوبی این دورازه را با مصالحی سخت تر و محکم تر جا به جا و استحکام این سازه را افزایش دهند.

2safar

بر اساس قانون نانوشته در سالهای بعد هر کدام از تزار ها و پادشاهان روسیه چیزی جدید به کرملین افزوده اند. ایوان سوم کلیسای دودمانی یا همان کلیسای عروج را در سال 1479 توسط معماری ایتالیای بنام فیوراوانتی ساخت و در سال 1600 بوریس گودون برج ایوان کبیر (بلند ترین ساختمان روسیه تا قرن هجدهم ) را بازسازی کرد. اما پس از آتش سوزی سال 1701 ، پتر کبیر دستور داد هیچ سازه چوبی در کرملین بقای نماند و تمامی ساختمان های چوبی از کرملین حذف شوند و تعویض سازه ی چوبی دروازه ی تروتسکایا هم بر این اساس به طور کامل صورت گرفت.

2safar

در سال 1787 کاترین کبیر تزارین روس هم ، ماتوی کازاکوف (MatveyKazakov) معمار برجسته ی آن روز گار را مامور ساخت بنای سنای کرمیل بر روی تپه کرملین ساخت که در دوران بولشویکی شوروی دفتر محل کار رهبر نظام کمونیست شوروی لنین شد. مجموعه ی کرملین در حاضر نیز محل اقامت رئیس جمهور روسیه است و به همین دلیل بخش تاریخی این مجموعه بزرگ تنها محل بازدید گردشگران می باشد.

کلیسای بشارت

2safar

در ادامه ی معرفی جاذبه های گردشگری کرملین، نمی توان نامی از کلیسای زیبا و قدیمی خاندان سلطنتی تزار نبرد. این کلیسای کوچک محل مراسم های خانوادگی خاندان تزار بود، که به طور معمول مراسم های ازدواج سلطنتی در این کلیسا صورت می گرفت و اعلام عمومی می شد.

2safar

از نکات قابل توجه این کلیسای کوچک و تاریخی می توان به نقاشی های زیبا و بی نظیر دیواره ها و محیط داخلی کلیسا اشاره کرد،که توسط فئودوسی (Feodosy) شاگرد و پسر نقاش پر آوازه ی روس دیونیسیوس، کشیده شده است و یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری و دیدنی این کلیسا و حتی کرملین نیز به شما می رود.پوشش سقف و داخلی کلیسا هم از موارد خاص این مکان به شمار می روند، که از ورق های زرد رنگی ساخته شده اند و منظره و ظاهری چشم نواز و پر شکوه را خلق کرده است.

موزه کرملین زره پوش یا جواهرات سلطنتی

2safar

کرملین به عنوان مرکز سیاسی و تاریخی روسیه، دارای موزه و مجموعه ی بسیار جالب توجه است که محل نگهداری از آثار و لوازم به جانده از دوران مختلف روسیه است، که می توان از سلاح های نظامی و لباس های مذهبی،نظامی و سلطنتی روسیه نام برد. این موزه که پیشتر با نام اتاق زره پوش شهرت داشت و هم اکنون آن را با عنوان موزه ی جواهرات سلطنتی کرملین می شناسند، یکی مقاصد گردشگران و تور های گردشگری در کرملین است.

2safar

این موزه علاوه بر اسباب و لوازم نظامی، پارچه های طلائی، واگن، ارابه ها و کالکس ها و لباس های مختلف در روسیهرا نگهداری می کند. اما بی گمان مشهور ترین اثر این موزه تاج معروف مونوماخ است که نماد و نشان اقتدار سلطنتی و نظامی روسیه به شمار می رفته است و توسط پادشاهان، تزار ها و تزارین های روس به عنوان نماد قدرت روسیه بر سر گذاشته می شد.

توپ تزار

2safar

یکی از جاذبه های گردشگری وتصویر معروف ازکرملین توپ تزار است. این توپ برنزی با قطر 120 سانتیمتر(4 فوت) و با 5.94 متر جنگ افزاری غول پیکر و منحصر به فرد در زمان خود بود که از جاذبه های معروف کرملین به شمار می رود. این توپ که هرگز از آن شلیکی هم صورت نگرفته است به عنوان یکی از نماد ها و جنگ افزار نمادین دوران تزاری مورد استفاده قرار می گرفت. این توپ نظامی که به توپ تزار معروف است در سال 1586 توسط مهندس و ریخته گر معروف روس به نام آندری چوخوف(چخوف) ، ساخته شد و تنها اثر و جنگ افزاری نمادین به شمار می رفت و هرگز در هیچ جنگی مورد استفاده قرار نگرفت.

2safar

این توپ چهل تنی در ابتدا در میدان سرخ قرار گرفت که بعد ها به کاخ کرملین منتقل شد. ساخت توپ ها جنگی یکی از مهارت های سنتی روس ها به شمار می رفت و در ساخت انواع وسایل جنگی به خصوص توپ های نظامی و جنگی تبحر و تخصص ویژه ایی داشتند و توپ تزار نیز به عنوان نماد نظامی روسیه در کرملین قرار گرفت.