جاذبه ناشناخته گردشگری استان لرستان

فرداد پرواز

11 بهمن 1395


چشمه آبگرم شهرستان دلفان در استان لرستان به عنوان یک جاذبه گردشگری سلامت همچون الماسی در دامنه های رشته کوه زاگرس می درخشد.

به گزارش راسخون به نقل از ایرنا ، چشمه های آبگرم به عنوان یکی از قابلیت های جذب توریست و توسعه گردشگری شناخته شده و برخی کشورها با سرمایه گذاری های کلان و ایجاد مجتمع های آب درمانی توانسته اند با ایجاد شغل های جدید ، درآمدهای هنگفتی را بدست آورند.

کشور ایران نیز از وجود چشمه های آبگرم در برخی مناطق بهره مند شده و سرمایه گذاری های خوبی در برخی مناطق برای انان انجام شده است.

چشمه آبگرم دلفان نیز یکی از چشمه های معدنی در استان لرستان است که هنوز برای خیلی از مردم لرستان نیز ناشناخته مانده است که این موضوع توجه ویژه مسئولان گردشگری استان را می طلبد.

این چشمه در60 کیلومتری غرب شهر نورآباد و در بین دو رشته کوه 'گله' و 'سفیدکوه' در زاگرس و در محل تلاقی سه رودخانه گاماسیاب، گیزه رود و سیمره، واقع شده است.

چشمه آبگرم دلفان با آبدهی30 لیتر در ثانیه و دمای 60 درجه سانتیگراد از دامنه کوه گله از اعماق زمین می جوشد.

به گفته کارشناسان بهداشتی و میراث فرهنگی، این چشمه طبیعی به لحاظ داشتن مواد معدنی در التیام دردهای مزمن موثر است و بسیاری از بیماران برای درمان با استفاده از این چشمه معدنی به این منطقه سفر می کنند.

فرماندار شهرستان دلفان چشمه آبگرم این شهرستان را یکی از جاذبه های مهم گردشگری سلامت در غرب کشور دانست و افزود: نتایج آزمایشات کارشناسان بر روی این چشمه امیدوارکننده بوده و بسیاری از املاح و مواد معدنی در این چشمه وجود دارد.

جعفر طولابی توجه ویژه میراث فرهنگی و گردشگری لرستان را به این منطقه ضروری خواند و اظهار داشت : متولی اصلی سرمایه گذاری در این منطقه این اداره کل است و می بایست با متقاضیان سرمایه گذار خصوصی همکاری داشته باشد.

وی اظهار داشت : پس از سفر استاندار لرستان در سال 93 به این منطقه عملیات راه شکافی مسیر ارتباطی نورآباد به چشمه آبگرم از محل روستای قلاته انجام گرفته که امیدواریم اعتبار مورد نیاز آسفالت این مسیر نیز تخصیص یابد.

فرماندار شهرستان دلفان در پاسخ به سئوال خبرنگار ایرنا درخصوص شایعه جدایی این چشمه از لرستان و الحاق آن به استان مجاور اظهار کرد : شایعات مطرح شده درفضای مجازی و شبکه های اجتماعی در خصوص الحاق چشمه گرمابه دلفان به استان دیگر کذب محض است و هدف از انتشار این خبر تشویش اذهان عمومی و اختلاف افکنی میان مردم است.

طولابی معتقد است: این چشمه در حوزه سیاسی دلفان واقع شده است و بر اساس اسناد و مدارک موجود چشمه گرمابه متعلق به دلفان است.

استاندار لرستان نیز در حاشیه بازدید خود از چشمه گرمابه دلفان در سال 93 به ایرنا گفته بود: در حال حاضر این منطقه فاقد امکانات مناسب رفاهی و اقامتی است و حتی اطلاع رسانی درستی در خصوص مکان و مزایایی آن نیز انجام نشده و این در حالی است که این چشمه می تواند به قطب گردشگری سلامت در استان لرستان تبدیل شود.

هوشنگ بازوند با بیان اینکه چشمه آبگرم دلفان جز مناطق گردشگری لرستان محسوب می شود ، کار مطالعاتی و نیازسنجی این طرح توسط مسوولان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان را ضروری عنوان نمود و افزود: چشمه آبگرم شهرستان دلفان دارای خواص طبی فراوانی است که مردم منطقه برای درمان بسیاری از بیماریها به این منطقه مراجعه و از آب چشمه استفاده می کنند.

چشمه آبگرم شهرستان دلفان در تاریخ 19 اردیبهشت 1394 ،توسط شورای ثبت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

شهرستان دلفان با 150 هزار نفر در شمال استان لرستان واقع شده است.


http://tnews.ir