ثبت ملی 2 اثر تاریخی در کهگیلویه و بویراحمد

فرداد پرواز

16 مرداد 1396


معاون میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد، از ثبت 2 اثر تاریخی استان در فهرست آثار ملی خبرداد.

به گزارش مرور نیوز، مسعود شفیعی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه کهگیلویه و بویراحمد دارای آثار تاریخی فراوانی است، گفت: با همکاری کارشناسان میراث فرهنگی توانستیم دو اثر قلعه دیشموک در شهرستان کهگیلویه و قلعه عزیزی در شهرستان بویراحمد مربوط به دوره قاجاریه را در فهرست آثار ملی ثبت کنیم.

وی با اشاره به اینکه 693 اثر غیرمنقول ثبت شده ملی در کهگیلویه و بویراحمد داریم، افزود: این آثار شامل تپه‌های تاریخی، حمام‌های تاریخی، محوطه‌های تاریخی و گورستان‌های تاریخی هستند.

معاون میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد همچنین به آثار معنوی ثبت شده ملی در استان اشاره و خاطرنشان کرد: بیش از 51 اثر معنوی ثبت شده ملی نیز در استان وجود دارد.

شفیعی همچنین تعداد آثار طبیعی که در فهرست ملی ثبت شده است را شامل 2 اثر، اعلام و تصریح کرد: آثار طبیعی درخت سرو لار در شهرستان باشت و آبشار کمر دوغ در شهرستان کهگیلویه، نیز به عنوان دو اثر طبیعی در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

وی با بیان اینکه برخی از آثار تاریخی در کهگیلویه و بویراحمد قابلیت ثبت جهانی دارند، اضافه کرد: پیشنهاد ثبت جهانی بافت تاریخی دهدشت را با نظر کارشناسان حوزه میراث فرهنگی استان به سازمان میراث فرهنگی کشور ارائه کردیم که امیدواریم در آینده شاهد ثبت جهانی این شهر تاریخی در استان باشیم.


http://www.moroornews.com