بافت تاریخی 4 شهر آذربایجان غربی ثبت و حفاظت می شود

فرداد پرواز

7 شهریور 1396


مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی گفت: بافت تاریخی 4 شهر آذربایجان غربی ثبت و حفاظت می شود.

جلیل جباری در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، با تاکید بر اولویت کاری میراث فرهنگی در جهت حفظ و از اماکن تاریخی استان آذربایجان غربی تصریح کرد: تدوین ضوابط اختصاصی برای بافت های تاریخی از جمله شناسایی، ثبت و حفاظت حریم بافت تاریخی ۴ شهر استان از جمله ماکو، ارومیه، خوی و تکاب در دستور کار قرار داشته که ضوابط اختصاصی بافت تاریخی ارومیه آغاز شده است.

وی بر مرمت و بازسازی ۵۰ بنای تاریخی از شمال تا جنوب استان در سال جاری اشاره کرد و افزود: اعتباری بالغ بر ۱۲ میلیارد تومان در جهت صیانت از آثار فرهنگی این ۵۰ بنا درنظر گرفته شده است.

جباری یکی از اهداف و وظایف میراث فرهنگی، صیانت از آثار فرهنگی و ابنیه های تاریخی بوده که خوشبختانه در دولت تدبیر و امید تصمیم جدی تری در حوزه حفاظت و صیانت از آثار فرهنگی گرفته شده است.

وی با اشاره به بحث سرمایه گذاری در بخش گردشگری استان تصریح کرد: در سال ۹۵ بالغ بر ۱۲ میلیارد ریال سرمایه گذاری در زمینه گردشگری داشتیم که نسبت به سال ۹۴ از پیشرفت ۲۰ درصدی برخوردار است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی از عدم به کارگیری کامل و صحیح از ظرفیت های حوزه گردشگری در استان ابراز تاسف کرد و افزود: هتل ها و مراکز اقامتی، اقامتگاه های بوم گردی، تاسیسات گردشگری، مراکز خرید و فروش، مناطق گردشگری و تفریحی می توانند با به کار گیری و ساخت جاذبه های انسان ساخت زمینه های جذب گردشگری و توریست را فراهم کنند.

وی استمرار و برنامه ریزی در برگزاری برای رویدادهای فرهنگی تاریخی و گردشگری تاکید و افزود: برگزاری برنامه ها و جشنواره ها به صورت مستمر باید در شهر های تاریخی استان برگزار شود.


tnews.ir