توقف سرمایه‌گذاری خارجی‌ در گردشگری ایران؟!

فرداد پرواز

10 آبان 1396


بعد از برجام سرمایه‌گذاران خارجی، از اروپا گرفته تا کشورهای همسایه، راهی ایران شدند تا هتل و دهکده‌ی تفریحی بسازند و سوار بر موجی شوند که با سفر گردشگران خارجی، در گوشه‌ای امن از خاورمیانه‌ی ملتهب راه افتاده بود، اما حالا زمزمه‌هایی شنیده می‌شود که گویا دیگر از آن سرمایه‌گذارانِ مشتاق خبری نیست.

محمدعلی فرخ‌مهر - نایب رییس جامعه هتلداران ایران - در نشستی که با رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری داشت، به این موضوع اشاره کرد که از آن سرمایه‌گذاران خارجی که بعد از برجام گروه‌گروه راهی ایران شده بودند، خبری نیست و هیچکدام برای ساخت هتل در ایران دست به کار نشده‌اند.

به گفته او، سرمایه‌گذاران از اتریش، آلمان و چند کشور دیگر آمدند، اما نمی‌خواستند به ایران پولی بیاورند؛ فقط می‌خواستند آموزش بدهند و هتل‌ها را در استانداردسازی کمک کنند.

اما علی‌اصغر مونسان - رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری - اوضاع را به گونه‌ای دیگر تشریح می‌کند و در پاسخ به این سوال درباره این‌که آیا جریان سرمایه‌گذاری خارجی در گردشگری ایران متوقف شده است؟ می‌گوید: جریان سرمایه‌گذاری در گردشگری متوقف نشده اما گردشگری ایران هنوز در گام نخست است؛ هرچند اقدامات خوبی در زمینه‌ی هتل‌سازی شده، ‌ اما اگر به بخش نرم‌افزار و مارکتینگ وارد شویم و تعداد گردشگران را افزایش دهیم، علی‌القاعده طرح‌های گردشگری هم برای سرمایه‌گذاران توجیه بیشتری پیدا می‌کند. هرجا هم که سود و رونق باشد، علاقمندانی برای سرمایه‌گذاری از خارج و داخل پیدا می‌شوند.


http://www.isna.ir