کوالالامپور ، شهر جشنهای هزار رنگ

فرداد پرواز

مالزی کشوری واقع در جنوب شرقی آسیا است که بخشی از آن در شبه جزیره ای متصل به اراضی جنوب شرقی آسیا وبخشی دیگر در جزیره “بورنئو” واقع شده است. بخش غربی و شبه جزیره ای مالزی با تایلند مرز خاکی دارد، همچنین به واسطه یک پل به جزیره سنگاپور متصل می شود. نوار ساحلی بخش غربی مالزی در جنوب دریای چین و تنگه “مالاکا” امتداد یافته است. بخش شرقی مالزی نیز با کشور “برونئی” و “اندونزی” مرز مشترک دارد


کوالالامپور، پایتخت مالزی در شرق مالزی واقع شده است. این کلان شهر بزرگ دارای تعداد زیادی آسمان خراش های چشمگیر، مراکز خرید، موزه، سالن های تئاتر، هتل ها و رستوران های بین المللی می باشد. جزیره ملاکا در پنانگ یک شهر تاریخی با معماری های منحصر به فرد است و برای داشتن غذاهای دلپذیر معروف است. با بازدید از ارتفاعات کامرون می توانید از آب و هوای سرد، مناظر دیدنی و مراتع و مزارع گل لذت ببرید.

Kuching و kota kinabalu از جزایر زیبای دنیا هستندو برای غواصان یک مقصد عالی است. شما میتوانید با بازدید از شهرهایی مثل ردانگ و جزایر پرهنتیان لنکاوی، واقع در مالزی شرقی با دیدن جنگل های انبوه ، غارهای زیبا، قله های مرتفع و اورانگوتان ها و قبایل معروف به کشف این جاذبه های طبیعی بپردازید.

اختلاف ساعت تهران و کوالالامپور : ساعت در کوالالامپور در حدود (4+) چها ساعت از تهران جلوتر است مثلاً اگر ساعت در تهران یک بعدازظهر است وقت محلی در کوالالامپور حدوداً پنج بعدازظهر م باشد. فاصله هوایی تهران تا کولالامپور 8 ساعت می باشد.

فرودگاه کوالالامپور :

در کوالالامپور پروازهای ایران عمدتاً در فرودگاه KLIA می نشیند که در حومه شهر واقع شده است و پروازهای داخلی توسط فرودگاه ICCT صورت می گیرد.

سامانه حمل و نقل شهری :

گردشگران در طول اقامت خود در کوالالامپور می توانند از وسایل نقلیه زیر برای تردد استفاده نمایند .

تاکسی : بهترین وسیله برای تردد در داخل شهر است و به رنگ های قرمز، سبز، زرد و آبی می باشند که تاکسی های آبی رنگ گران ترند.

می توان از هر ایستگاه تاکسی و یا بین راه از طریق سامانه بیسیم با شماره تلفن های 0326936211 ، 0392211011، 0356330507، 0379815352 تاکسی کرایه کرد (سامانه بیسیم کمی گران تر می باشد)

توجه : هنگام سوار شدن به تاکسی از راننده بخواهید که تاکسی متر را فعال نماید. ترجیحاً از تاکسی هایی که رانندگان آن ها هندی هستند استفاده نشود.

اتوبوس : در کوالالامپور اتوبوس ها دارای دستگاه های فروش بلیط خودکار میباشند که سکه دریافت می کنند و همچنین از کارت های اعتباری اتوبوسرانی نیز می توان استفاده کرد.

قطار برقی هوایی (ال آر تی) : این سامانه چهار خط اصلی دارد که به هم مرتبطند و در نقاط عمده شهر، ایستگاه دارند. ایستگاه های این سامانه دست کم به چند منطقه توریستی متصل می شود.

قطار تک ریلی (مونوریل) : سامانه قطار هوایی (مونوریل) دور مثلث طلاییشهر حرکت می کند و از مهمترین مناطق شهر می گذرد. این قطار از نزدیکی ایستگاه مرکزی کوالالامپور نیز می گذر و مسافران می توانند از آن مکان سوار قطار سریع السیر فرودگاه شوند . استفاده از این وسیله، بعد از تاکسی توصیه می شود.

قطار زیر زمینی (کی تی ام) : این سامانه دارای دو خط اصلی می باشدو در مناطق محدودی از شهر ایستگاه دارد. استفاده از آن چندان توصیه نمی گردد.

مناطق پر تجمع ایرانی :

مناطق پرتجمع ایرانی به دو منطقه تقسیم می شود .

1-خیابان امپنگ : ایرانیان مقیم کوالالامپور غالباً در این خیابان سکونت دارند. سفارت ایران نیز در این خیابان واقع شده است. وجود مدرسه ایرانی از جمله نانوایی، سوپرمارکت، رستوران و.. از ویژگی های مهم این منطقه به حساب می آید.

2-محله بوکیت بینتانگ : اغلب گردشگران ایرانی در هتل های این محله اقامت می گزینند وجود مراکز خرید متعدد و دسترسی به قطار هوایی مونوریل از ویژگی های این منطقه به شمار می رود.

نحوه انتقال از فرودگاه به مناطق پر تجمع ایرانی :

1-افرادی که توسط تور مسافرت می کنند، می توانند به وسیله سرویس های از پیش تعیین شده به محل های مورد نظر انتقال یابند.

2-برای تعداد بیش از 2 نفر و همراه داشتن وسایل سفر زیاد، استفاده از تاکسی توصیه می گردد.

3-بوسیله خط ویژه متروی فرودگاه که هر 30 دقیقه یک بار حرکت می کند می توان به مرکز شهر رفت و از آن جا بوسیله تاکسی به محل مورد نظر انتقال یافت .

نحوه انتقال از خیابان امپنگ (منطقه یک پرتجمع ایرانی) به محله بوکیت بینتانگ (منطقه 2) :

1-تاکسی

2-مونوریل : قطار هوایی مونوریل از هر دو منطقه پرتجمع ایرانی عبور می کند و امکان تردد در بین این دو منطقه را به راحتی فراهم می نماید.

سفارت ایران در مالزی :

در خیابان امپانگ و به آدرس : کوالالامپور- خیابان امپنگ- تقاطع چهارراه راه کی ال سی سی (KLCC) خیابان پاپ کوان سینگ- جنب دفتر هواپیمایی ایران ایر ساختمان منارا پارک- طبقه اول

شماره تلفن سفارت ایران در مالزی : 006034251482

نحوه تماس تلفنی در داخل کوالالامپور : در مالزی از طریق تلفن های عموی سکه ای و کارتی، می توان تماس های داخلی را انجام داد .

نحوه تماس تلفنی با ایران :

برای تماس تلفنی با ایران می توان به روش های زیر عمل کرد :

1-خرید سیم کارت های مالالیی مانند دی جی Diji و ماکسیس Maxis از فروشگاهها و سوپرمارکت ها که بطور مکرر قابل شارژ و استفاده می باشند.

2-از طریق تلفن های عمومی و دفاتر شرکت تک کوم.

3-استفاده از تلفن اتاق هتل که هزینه آن نسبت به دو روش یگر، بسیار بیشتر خواهد بود.

کد کشور ایران 0098 میباشد که معمولاً بصورت 98+ قبل از کد شهر مورد نظر ایران نوشته می شود.

غذای مالایی :

وجود اقوام مختلف در مالزی تنوع غذایی این کشور را ، فراوان نموده است. برخی از موادی که در آشپزی مالایی بسیار متداولند عبارتند از :

ماهی ، گوشت، سبزیجات، نارگیل ، گردد فلفل، طعم های ترش گیاهی، سامبال تندکه از گرد فلفل، خمیر میگو و ادویه تهیه می شود.

افرادی که تمایل دارند غذای ایرانی میل نمایند می توانند به رستوران های متنوعایرانی که در مناطق پرتجمع ایرانی و دیگر مناطق شهر وجود دارد، مراجعه نمایند.

معرفی برخی مناطق گردشگری :

باغ های گل ارکیده و گل ختمی : این مکان در تامان تاسیک پر دانا واقع شده و بیش از هشتصد نوع گل در آن وجود دارد . ساعت کار از 9 صبح تا 5 بعدازظهر بوده و علاقه مندان بسیاری دارد.

پارک پرندگان : این پارک رو به روی باغ های گل های ارکیده می باشد. در این پارک انواع پرندگان مختلف جهان وجود دارد و محیط زیست هر پرنه مطابق با محیط زیست اصلیش طراحی شده است. ساعت کار از 9 صبح تا 6 بعدازظهر می باشد.

باغ پروانه ها : در نزیکی پارک پرندگان واقع شده است در این باغ 6000 پروانه زیبا وجود دارد که از 120 نوع نژاد اصلی تهیه و جمع آوری شده است . ساعت کار از 9 صبح تا 6 بعدازظهر است .

باغ آهوان : این باغ در سراشیبی تپه ای است که به دره ای انباشته از آهو منتهی می شود و در نزدیکی باغ پروانه ها واقع شده است. از این آهوان رام شده می توان آزادانه دیدن نمود. ساعت کار از صبح تا 6 بعدازظهر است.

رصد خانه ملی : این بنا روی تپه ای در باغ های دریاچه پردانا قرار می گیرد. در این مجتمع سالن هایی برای نمایش اجرام آسمانی، نمایشگاه علمی ، فضایی، مرکز اطلاعات و رصد خانه تاریخی وجود دارد. ساعت کار از چهارشنبه تا یکشنبه از 10 صبح تا 5 بعدازظهر است.

کلیسای حضرت مریم : در جنوب محله چای ناتان واقع شده است. در این کلیسای کلاسیک انگلیکان می توان از کارهای هنری جالبی دیدن نمود و در ضمن داخل این کلیسا یک ارگ لوله ای بی نظیر وجود دارد.

مسجد ملی : این مسجد که در نزدیکی ایستگاه قطار قرار دارد، به شیوه هنر اسلامی معاصر می باشد. یکی از جاذبه های این مسجد اشکال هندسی و مدور آن می باشد گنجایش این مسجد 8000 نفر است و هنگام ورود باید لباس رسمی مناسب مکان را پوشید.

برج های دقلوی پتروناس KLCC : این برج ها که به زبان عامیانه کی ال سی سی نامیده می شود. در مرکز شهر قرار دارد و بلندترین برج های دقلوی جهان می باشد. برای بازدید از این برج ها، باید ساعت 7 صبح بلیط تهیه نمود. در پایین این برج آکواریوم تونلی کی ال سی سی وجود دارد. در کنار این برج ها پارکی جهت برپایی جشن ها و مراسم شادی قرار دارد.

مسجد جامع : این مسجد در کنار ایستگاه مترو به نام مسجد جامع واقع شده است. بنای این مسجد بسیار زیبا با معماری اسلامی هندی می باشد و پیرامونش را باغی پر از نخل احاطه کرده است. رعایت حجاب جزء نکات الزامی این مکان مقدس می باشد.

موزه ملی : این موزه در جنوب تامان تاسیک پردانا قرار دارد. در این موزه می توان با فرهنگ، عادت ها، هنرها، صنایع دستی، اسلحه و سکه های قدیمی کوالالامپور آشنا شد. در این جا همچنین فعالت های اقتصادی مانند کشت گیاه، نمونه های گیاهان و حیوانات مالزی وجود دارند. در فضای خارجی اشیا قدیمی و اتومبیل ها و تصوایر تاریخی از قصرهای مالزی ارائه شده اند. ساعت کار 9 صبح تا 6 بعدازظهر می باشد.

معبد چینی : یکی از معابد زیبا و جذاب بوده که دیدن آن خالی از لطف نیست .

برج کوالالامپور (مناره کوالالامپور): این مناره زیبا جهت ارتباطات شهر برپا گردیده و می توان از ارتفاع زیاد منطقه فدراتیو و کلانگ را در سکوی مراقبت و یا از درون رستوران چرخان مشاهده کرد.

بنای یاد بود تنکا عبدالرحمن پوترا : این بنا در خیابان لالان داتواون واقع شده است. این بنا جهت بزرگداشت خاطره اولین نخست وزیر مالزی (تنکا عبدالرحمن پوترا الحاج) ساخته شده است. محل نصب این بنا در اقامتگاه رسمی این نخست وزیر می باشد که خود نیز دیدنی است. ساعت کار روزهای سه شنبه تا یکشنبه از 9 تا 6 بعدازظهر می باشد.

معرفی بازارها و مراکز خرید:

کوالالامپور را می توان مرکز اقتصادی و تجاری کشور معرفی کرد و تهیه ارز به قیمت مناسب و خریدی نسبتاً ارزان را در این مکان می توان انجام داد. همه نوع صنایع ستی محلی شامل نقره کاری، اقلام برنزی و مسی، قالی و قالیچه های شرقی پشمی و ابریشمی را می توان در بازارها یافت.

فروشگاههای این شهر از 9:30 صبح تا 07:00 بعدازظهر باز هستند. ساعت کار سوپر مارکت ها و فروشگاههای زنجیره ای از 10:00 صبح تا 10:00 شب باز می باشند.

بازار مرکزی : این بازار در نزدیکی ایستگاه اتوبوس کلانگ قرار دارد. این مکان، مکانی برای ارائه دادن هنر، هنرمندان بومی می باشد. در آن چینی آلات، عتیقه جات و... به فروش می رسد. دارای سالن نمایش و کنسرت موسیقی می باشد. ساعت کار 10 صبح تا 10 شب است.

میدان برجایا تایمز : این میدان مهمترین منطقه تفریحی و خرید در شهر کوالالامپور است و دارای بزرگترین پارک سرپوشیده کشور نیز هست .

بوکیت بینتانگ : خیابان بوکیت بینتانگ در بر گیرنده دهها فروشگاه فوق مدرن و مجموعه های تجاری است که به هتل های بین المللی مرتبط است . سونگای وانگ پلازا و بی بی پلازا در خیابان های بوکیت بینتانگ و سلطان اسماعین قرار دارند.

کوتارایا- سونگی ونگ پلازا- لوت تن- خیابان تونکو عبدالرحمن- خیابان پتالینگ- سوریا امپنگ پارک

فروشگاه میدولی (بازار) : فروشگاه با اجناس شیک و قیمت های متنوع می باشد.