کندی

فرداد پرواز

شهر زیبای کندی یکی از جذاب ترین مکان‌ های گردشگری در سریلانکا محسوب می‌شود.

@val3

این شهر در۱۲۰‬کیلومتری کلمبو پایتخت سریلانکا واقع شده است و۱۲۰‬هزار نفر جمعیت دارد. آب وهوای بسیار مناسب، ویژگی‌ های طبیعی و خیره‌کننده و نیز حضور پر تعداد گردشگران خارجی برای دیدن کندی این شهر را به یکی از گران ‌ترین شهرهای سریلانکا تبدیل کرده است. شهر کندی همچنین بعنوان پایتخت قدیم سریلانکا همواره مورد توجه گردشگران بوده است. در این شهر معبدی به نام "دالادا ماگی گاوا" وجود دارد که دندان مقدس منسوب به بودا در آن نگهداری می‌شود و به همین سبب این معبد از قداست خاصی نزد بوداییان سریلانکا و جهان برخوردار است.

@val3

این معبد در سال ۱۵۹۳‬میلادی توسط یکی از پادشاهان سریلانکا ساخته شده و طی سال‌ های بعد نیز بناهای دیگری نیز به آن اضافه شده است. در نزدیکی این معبد موزه‌ای وجود دارد که پیکر مومیایی شده فیلی عظیم الجثه در آن نگهداری می‌شود. این موزه و نیز هزینه مومیایی کردن این فیل توسط یک فرد ثروتمند ۵۵‬سال پیش صورت گرفته است. در این موزه تصاویری از مراحل مومیایی کردن این فیل برای مشاهده مراجعه کنندگان نصب گردیده است. از کندی به عنوان شهر جشنواره‌ های باشکوه نیز نام برده می ‌شود. در این شهر سالانه چهار جشنواره برگزار می‌شود که جالب ترین آن ها "اسالا" نام دارد.

@val3


جاذبه های گردشگری


باغ ادویه ی کندی

بیش از 2000 سال است که ادویه یکی از مرسوم ترین کالاهای تجاری سریلانکا به شمار می آید. شهر کندی آب و هوا و اقلیم بسیار مناسبی برای رویش گونه های مختلف ادویجات مانند فلفل، جوز، میخک، دارچین و هل دارد. در اینجا شما می توانید از بزرگ ترین باغ های تولید ادویه ی صادراتی جهان، دیدن کنید. فقط باید مراقب لباس های خود باشید، چرا که ممکن است در اثر گیر کردن به بوته ها یا شاخه ی درختان، پاره شوند. شما می توانید ادویجات مورد نیاز خود را از این باغ به صورت مستقیم تهیه کنید. راهنمای شما همزمان با گشتی که در این باغ خواهید داشت انواع گیاهان و درختان ادویه را با میوه، دانه و شیره نشان داده و توضیحات لازم را به شما خواهد داد.

در این باغ با درختان تنومندی مواجه خواهید شد که با ارتفاع بیش از 25 فوت، سر به فلک کشیده اند. این درختان که بومی اقلیم استوایی هستند، در سن 21 سالگی میوه می دهند. در این باغ گونه ی نادری از خانواده ی گیاهان ادویه نیز رشد می کند که پس از زعفران، دومین ادویه ی گران جهان به شمار می آید. وانیل که گیاهی است مخصوص نواحی مرطوب، به وفور در این باغ به چشم می خورد. غلاف های درخت وانیل را پس از برداشت، خشک کرده و پودر می کنند.

در بدو ورود، در کنار زیبایی های این باغ سرسبز، عطر انواع گیاهان ادویه توجه گردشگران را به خود جلب می کند.


مرکز نگهداری فیل های پیناوا

این مرکز در روستای پیناوالا، 13 کیلومتری شمال غرب شهرستان کاگل، در منطقه ی ساباراگاموا واقع شده است. پیناوالا از لحاظ داشتن بزرگ ترین مرکز نگه داری از فیل های آسیا، شهرت جهانی دارد. این مرکز در سال 1975 آغاز به کار کرده و طبق آخرین آمارگیری در سال 2011 دارای 88 رأس فیل می باشد. در این مرکز از بچه فیل های یتیم و فیل های آسیب دیده در محیطی حفاظت شده نگهداری می شود. 48 نفر مسئولیت مراقبت از فیل ها را بر عهده دارند. در طول روز فیل های ماده به همراه بچه ها در منطقه ای مجزا به وسعت چند هکتار، آزادانه به گشت و گذار می پردازند. آن ها هر روز برای خوردن آب و آبتنی، دوبار مسیر 5 کیلومتری را تا رودخانه طی می کنند. از فیل های نر بالغ نیز برای انجام کارهای سبک، مانند حمل غذا، استفاده می شود. فیل های نر معمولاً زنجیر شده و جدا نگهداری می شوند. برای شیر دادن به بچه فیل هایی که در پیناوا به دنیا می آیند از شیشه شیر استفاده نمی شود، اما گاهی اوقات به خاطر توریست هایی که از این مرکز بازدید می کنند، این کار انجام می شود.


معبد دندان بودا در کندی

معبد باشکوه دالادا مالیگاوا، که به معبد دندان بودا معروف است، در جزیره ی کندی قرار گرفته است. به هنگام صبح و عصر، آواز طبل مراسم راهبان این معبد در سرتاسر کوهستان طنین انداز می شود. معبد دالادا مالیگاوا در حدود دویست و پنجاه سال قدمت دارد. این معبد در نیمه ی دوم قرن هجده ساخته شده است. بخش اصلی در معماری آن، برج هشت ضلعی است که به نوعی نقش محراب معبد را داشته و محلی است برای نگهداری مقدسات آیین بودا. در نزدیکی این معبد گنبدی قرار دارد که به گنبد سیلان بودایی معروف است.

شهرت معبد دالادا مالیگاوا به خاطر وجود یادگار بسیار مقدسی از بوداست که در اینجا نگهداری می شود. این یاد بود مقدس همان دندان بوداست که در سال 371 به سیلان آورده شد. قبل از آن، دندان بودا به مدت چند قرن در هند نگهداری شده بود.


دریاچه کندی

دریاچه کندی که یکی از تمیزترین و آرامترین دریاچه های سریلانکا می باشد، هر ساله گردشگران بسیاری را به این نقطه می کشاند.


قصر سلطنتی کندی

این قصر که محل اقامت خانواده سلطنتی سلطنت سینهالی از پادشاهی کندی در سریلانکا بود یکی از جاذبه های گردشگری این شهر به شمار می آید و یکی از باشکوه ترین بناهای تاریخی و معماری سریلانکا می باشد . این کاخ در مجاورت معبد دندان بودا می باشد که تا همین اواخر در آنجا قرار داشت و دادگاه عالی کندی بود.