مالزی

فرداد پرواز

پایتخت: کوآلالومپور

مالزی کشوری در جنوب شرقی آسیا و پایتخت آن کوالا لامپور است. سازمان های دولتی و وزارت خانه های این کشور در شهر جدید پوتراجایا (پایتخت اداری) این کشور واقع است. مالزی عضو سازمان ملل متحد و اتحادیه کشورهای همسود است. این فدراسیون شامل سیزده ایالت در جنوب شرقی آسیا است. نام «مالزی» زمانی انتخاب شد که فدراسیون مالایا؛ سنگاپور، صباح و ساراواک یک اتحادیه متشکل از ۱۴ ایالت را تشکیل دادند. در سال ۱۹۶۵ سنگاپور از مالزی جدا شد و به کشوری مستقل تبدیل گردید.


موقعیت جغرافیایی

کشور مالزی در جنوب شرقی آسیا واقع شده و از لحاظ جغرافیائی از دو قسمت کاملاً جدا تشکیل شده. میان ۱ تا ۷ درجه عرض شمالی و ۱۰۰ تا ۱۱۹ درجه طول شرقی قرار دارد. مالزی غربی (شبه جزیره) متشکل است از سلسله کوهها – از جمله ارتفاعات ترانگ و ارتفاعات کامرون – که از شمال تا جنوب امتداد دارد و در کنار زمینهای پست ساحلیِ پر جمعیت است . تپه ها و کوه های مالزی شرقی – صباح و ساراواک ، قسمت شمالی جزیره ی بورنئو – پوشیده از جنگلهای استوایی بارانی است .


وضعیت آب و هوا

مالزی آب و هوای استوایی و بارندگی سنگینی دارد (تا میزان 2500 میلی متر در غرب کشور) . اختلاف فصل ریزش بیش از اختلاف دماست . بادهای موسمی شمال شرقی( از اکتبر تا سپتامبر) منجر به بارندگی بیشتری ، به ویژه در شبه جزیره ی مالزی می شود .


مذاهب و ادیان

مالزی یک جامعه چنددینی است، و اسلام دین رسمی این کشور می باشد. برطبق ارقام آماری در سال ۲۰۰۰، چهار دین اصلی آن عبارتند از اسلام 100% تا سده بیستم، فعالترین اعتقادات سنتی| آنیمیسم که تاکنون به لحاظ بحث تا درجه بالاتری از رسمیت در مالزی تداوم یافته برای تایید آماده شده است. ارقام مذکور می تواند تحریف شده باشد چراکه آنها این واقعیت را در نظر نگرفته اند که تمامی اشخاص مالایایی به لحاظ رسمی مسلمان بوده و بدون توجه به باورهای شخصی آنها، مسلمان فرض شده اند.


زبان رسمی

باهاسامالیزیا (مالایی ؛ رسمی ؛ بیش از 58% انگلیسی ، چینی (32%) ، تامیل .


اقتصاد

رینگت (Ringgit) با علامت اختصاری: RM

هر رینگت از صد سنت تشکیل می گردد.


پرچم مالزی

پرچم مالزی برای اولین بار در ۱۶ سپتامبر ۱۹۶۳ به رسمیت شناخته شد. به عنوان پرچم غیرنظامی و پرچم استان و نشان استان شناخته می‌شود و همچنین دارای تناسب ۱:۲ می‌باشد. این پرچم دارای نشان هلال و ستاره است.