روسیه

فرداد پرواز

روسیه با نام رسمی فدراسیون روسیه پهناورترین کشور جهان است که در شمال اوراسیا قرار دارد. این کشور در آسیای شمالی و اروپای خاوری واقع است و با اقیانوس آرام شمالی و اقیانوس منجمد شمالی؛ و نیز با دریای خزر، دریای سیاه، و دریای بالتیک مرز آبی دارد.


پرچم روسیه

پرچم روسیه پرچم رسمی کشور فدراسیون روسیه از سال ۱۹۹۳ است.

هم‌زمان با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی و استقلال جمهوری فدراتیو روسیه در سال ۱۹۹۱ پرچم سه رنگ افقی (سفید، آبی و قرمز) تصویب شد. پرچم جدید در سال ۱۹۹۳ طراحی و تصویب شد.


ادیان و مذاهب

ادیان روسیه متنوعند، و قانونی مصوب ۱۹۹۷ مسیحیت، اسلام، بوداگرایی، و یهودیت را در تاریخ روسیه حائز اهمیت می داند. مسیحیت ارتدکس بزرگترین دین و دین سنتی روسیه است، که بر اساس قانونی مصوب ۱۹۹۷ بخشی از میراث تاریخی روسیه است.

زبان مردم روسیه

زبان رسمی روسیه، زبان روسی است؛ ولی ۲۷ زبان رسمی دیگر نیز در جمهوری‌ها و مناطق خودگردان این کشور وجود دارد.

اقتصاد

واحد پول روسيه روبل مي باشد كه هر روبل به صد كوپك تقسيم مي شود.

نشان رسمی روسیه

در نشان رسمی روسیه می بینیم که عقاب دو سر می باشد. روی دو سر عقاب تاج قرار گرفته است، روی سینه عقاب باز هم جرجیس قدیس را مشاهده می کنیم که در حال کشتن اژدها است و در چنگال های این عقاب نماد های حکومتی هم دیده می شوند. پس در مجموع سمبل رسمی دولت فدراسیون روسیه به این شکل می باشد.

فرهنگ و آداب و رسوم

مردم روسيه ، مردمي فرهنگ دوست هستند و براي شخصيت هاي فرهنگي ، ارزش ويژه اي قائل مي شوند. روسيه با فرهنگ كهن و ريشه دار خود در سراسر اروپا الهام بخش نژاد اسلاو مي باشد.

مردها در برخورد با هم ، به گرمي دست مي دهند ولي زنان كمتر راغب به اين كار هستند.

روسها در هنگام ورود به خانه كفش هاي خود را در مي آورند. اگر مهمان باشيد احتمالا" صاحبخانه به شما دمپايي روفرشي مي دهد.

رد كردن نوشيدني كه ميزبان تعارف مي كند، بي ادبي محسوب نمي شود.

معمولا" مهمان براي ميزبان هديه اي مانند گل ، نوشيدني و يا خوراكي مي برد.

ديركردن مهمان بيش از 15 دقيقه بي ادبي است و ميزبان را ناراحت مي كند.

براي رفتن به مهماني لباس رسمي و مناسب مي پوشند كه نشانه احترام به ميزبان مي باشد.

نامهاي روسي از سه بخش تشكيل مي شوند: بخش اول اسم شخص است و بخش دوم نام پدر يا بخشي از نام او به همراه پسوند "ويچ" يا "اويچ" (براي مردان) و پسوند " اوفنا" ويا "آفنا" (براي زنان) مي باشد. بخش سوم نيز نام خانوادگي است . در مراسم رسمي از سه نام با هم استفاده مي شود ولي دوستان صميمي و خانواده ، همديگر را با نام كوك صدا مي كنند.


غذا در روسیه

در روسيه با توجه به وسعت و وجود فرهنگهاي مختلف تنوع غذايي زيادي وجود داردولي اساس آن بر غذاهاي روستايي با تركيبي از انواع مرغ و ماهي و قارچ و ميوه ها و عسل است.

سوپ و تاس كباب هاي روسي كه غذاي اصلي روسها بوده از گوشت و ماهي طبخ مي شوند.

در روسيه براي تهيه غذا و نوشيدني از مواد غيرحلال استفاده مي شود لذا مسلمانان مقيد بايد احتياط را رعايت نمايند و از هرمكاني غذا تهيه ننمايند.


سفارت ايران در روسيه

سفارت ايران در شهر مسكو :

POKROVSKY BOULEVARD NO.7

(007095) 9177282-9178440-9170039-9179204


جاذبه های گردشگری

روسیه دارای جاذبه‌های تاریخی و اکوتوریستی فراوانی است.

تعدادی از جاذبه‌های تاریخی: روسیه از جمله کشورهایی است که از استقبال توریستان و جهانگردان برخوردار است. از جمله جاذبه‌های توریستی روسیه می‌توان به این موارد اشاره کرد: متروی مسکو، ساختمان‌های هفت خواهر، مجسمه مایاکوفسکی، مجسمه‌های لنین، میدان سرخ، موزه جنگ، پارک پیروزی، مقبره ولادیمیر لنین، مجموعه کرملین

تعدادی از جاذبه‌های اکوتوریستی: طبیعت زیبا، پوشش‌های گیاهی متفاوت را می‌توان نام برد مانند تپه وارابیف (تپه گنجشک‌ها)