کشور فرانسه

فرداد پرواز

فرانسه بزرگترین كشور اروپای غربی است. از نظر آب و هوایی و ویژگی­های جغرافیایی فرانسه از متنوع ترین كشورهای اروپایی­ست از سواحل آفتابی نیس در جنوب كشور گرفته تا صخره­های سنگی در بریتانی و از تاكستانهای فلات مركزی كشور تا یخچال­های طبیعی در منطقه آلپ، فرانسه كشوری است با تنوعی حیرت انگیز. این تنوع و تكثر تنها به مناظر طبیعی و وضعیت آب و هوایی محدود نمی­شود بلكه آن را می­توان در همه جنبه­ها زندگی و فرهنگ از جمله معماری، غذا، لهجه و موسیقی محلی به وضوح مشاهده نمود كه خود فرصتی بی نظیر برای گردشگران جهت كسب تجربه­ای بیاد ماندنی از سفر به گوشه گوشه این كشور فراهم می­سازد. به موارد فوق تاریخ غنی و پر فراز و نشیب این كشور را همه باید بیفزایید كه آثار آن در تعداد كثیری از موزه­ها، گالری­های هنری، كاخها و باغهای سلطنتی جلوه گر می­باشد.

به طور خلاصه از نظر جاذبه ­های گردشگری و جغرافیای طبیعی ما در فرانسه با 3 گونه اصلی از مناظر مواجه هستیم و می­توانیم از زیبایی­ها این سه منطقه بهره­مند گردیم:

1- دشتهای فراخ، تاكستانهای سرسبز، باغهای پربار و بكر میوه در مركز و شمال كشور

2- سواحل شنی مدیترانه با خیابان­های پر نخل و غذاهای مطبوع فرانسوی در سواحل جنوبی كشور. اگر طالب بازدید از این بخش كشور هستید به كن، نیس و موناكو سفر نمائید.

3- كوه­های پر برف با كوهپایه­های حاصلخیز و سرسبز دردو بخش فرانسه : یكی كوهپایه­های آلپ در مرز ایتالیا و سوئیس در جنوب شرقی كشور و دیگری كوهپایه ­های پیرنه در جنوب غربی فرانسه كه در واقع مرز طبیعی فرانسه با اسپانیا را شكل می­دهند. بلندترین نقطه فرانسه یعنی قله مون بلان با ارتفاع 4810 متر در رشته كوه­های آلپ قرار گرفته است.

رودهای بزرگ و پر آب لوار (Loir) به طول 1000 كیلومتر، رن (Rhone) به طول 800 كیلومتر و سن (Seine) به طول 776 كیلومتر طولانی ترین رودهای فرانسه می­باشند. فرانسویان به كشور فرانسه L’ Hexagon یا شش ضلعی می­گویند چرا كه اگر به نقشه این كشور توجه كنیم شكلی 6 ضلعی دارد. اگر دو رأس شش ضلعی را به هم وصل كنیم از یك سو در جنوب شرقی دریای مدیترانه و از سوی دیگر در شمال غربی دریا و كانال مانش قرار دارد. در رأس دیگر شش ضلعی منطقه راین در شمال شرقی و اقیانوس اطلس در غرب و جنوب غربی قرار دارد.

فرهنگ

فرانسه مهد تمدن غرب و بدون شكست از اصلی ترین محورهای فرهنگی در اروپا می­باشد. غذای فرانسوی، سیستم آموزش فرانسوی، مدلهای فرانسوی در طراحی لباس، قانون و حقوق فرانسوی همگی عباراتی است كه نشان از نقش مهم فرهنگ فرانسه و تأثیرگذاری آن در فرهنگ جهانی دارد. زیباترین گالری­های هنری، بزرگترین و غنی ترین موزه­های جهان از جمله موزه لوور و دورسی، مجلل ترین كاخهای اروپا، كلیساهای با شكوه و دلربای گوتیك در گوشه گوشه كشور تنها نمونه­هایی ملموس و بیرونی از این فرهنگ غنی می­باشند.

فرانسه دیار طلایه داران هنر و ادبیات جهانی است: سرزمین ویكتور هوگو، ژان ژاك روسو و فیلسوفانی چون ولتر و رنه دكارت است. فرانسه به خاطر موقعیت خاص جغرافیایی­اش در مركز اروپای غربی همواره به صورت یك چهارراه فرهنگی و پلی میان بسیاری از كشورهای اروپایی تأثیری بر فرهنگ كشورهای همجوار خود داشته است. بسیاری از سبكهای مهم هنری و ادبی در این كشور رشد و نمو نموده­اند و سپس به سایر بخشهای اروپا راه یافته­اند كه سبك امپرسیونیسم در نقاشی یا سبك رمانتیسم در ادبیات یا سینمای موج نوی فرانسه نمونه هایی از این تاثیرات می باشند. این جریانات مهم هنری و ادبی تأثیرات عمیقی بر سینما، هنر و ادبیات جهان بر جای گذاشته­اند. فرانسوی زبان ملی و رسمی در فرانسه است. این زبان به عنوان یكی از اصلی ترین زبانهای بین المللی در كنار زبان انگلیسی در مكاتبات و سخنرانی­های سازمان ملل متحد به كار می­رود و همراه با زبانهای اسپانیایی، انگلیسی و آلمانی از مطرح ترین زبانهای بین المللی در مراجع جهانی می­باشد.

فرانسوی زبان ملی و رسمی در فرانسه است. این زبان به عنوان یكی از اصلی ترین زبانهای بین المللی دنیا در كنار زبانهای انگلیسی، آلمانی و اسپانیایی از تعداد قابل توجهی گویش در سطح جهان برخوردار است. زبان فرانسه زبان اداری و دوم در بسیاری از كشورهاست كه سابقاً مستعمره این كشور بوده اند (Francophones) و یا در حال حاضر بخشی از خاك فرانسه اند. از آن جمله می توان به كشورهای تونس، مراكش، گینه، نیو كالدونیا، سن مارتین و ... اشاره كرد. فرانسه عضوی از خانواده زبانهای هند و اروپایی است و در میان زبانهای اروپایی همانند ایتالیایی، اسپانیایی و پرتغالی در شاخه زبانهای رومی (Roman) قرار می گیرد. فرانسه در كنار زبان انگلیسی رسماً به عنوان زبانهای بین المللی در مكاتبات و سخنرانی های سازمان ملل متحد به كار می رود.

فرانسه یكی از بزرگترین كشورهای صنعتی دنیاست. ماشین آلات،‌ صنایع فلزی، محصولات شیمیایی، اتومبیل،‌هواپیما، ‌انواع قطار،‌كشتی ، محصولات پتروشیمی و جنگ افزارهای پیشرفته از اصلی ترین محصولات صنعتی فرانسه است كه به اقصی نقاط جهان صادر می گردد. اصلی ترین كارخانه هاو دفاتر مركزیEADS تولید كننده هواپیماهای پیشرفته َAirbus در این كشور تمركز یافته است.

فرانسه كشوری است كه به نوعی هم به شمال اروپا مربوط است و هم به جنوب و به همان نسبت كه زندگی به روشهای سنتی و قدیمی در كشور افزایش می­یابد زندگی روستایی ارج و قرب بیشتری می­یابد. زندگی و اقامت در دهكده­های بكر فرانسه یا زندگی مطلوب (douceur de vivre) با میزهای چوبی دراز كه در آفتاب پاییزی درجلوی كلبه های روستایی قرار می گیرند به همان اندازه برای گردشگران اغوا كننده و جذاب اند كه برای ساكنین همان دهكده­ها. در سال 1945 از هر سه فرانسوی یك نفر در مزارع كار می­كرد. اگرچه شیوه زندگی روستایی در فرانسه از آن زمان تا به امروز به شدت تغییر كرده است، ولی علاقه به این نوع زندگی هنوز در روحیه این ملت وجود دارد. در یك كلام فرانسویان به همان اندازه كه به غذای فرانسوی افتخار می­كنند به میراث زندگی كشاورزی خود می­بالند. پس اگر به فرانسه سفر می كنید علاوه بر شهرهای بزرگ سری هم به دهكده ها و مناطق روستایی بزنید. همه موارد فوق دست به دست هم داده­اند تا فرانسه را به پرطرفدار ترین مقصد گردشگری جهان تبدیل سازند و سفر به فرانسه را به یكی ازپر خاطره ترین سفرها تبدیل نماید.