ژوهانسبورگ

فرداد پرواز

ژوهانْسبورگ یا یوهانسبورگ بزرگترین شهر کشور آفریقای جنوبی است. یوهانسبورگ مرکز استان گائوتنگ، ثروتمندترین استان آفریقای جنوبی است.

این شهر یکی از ۵۰ شهرهای بزرگ دنیاست و بزرگترین شهر دنیا است که هیچ رودخانه، دریاچه یا ساحل دریا ندارد.


جاذبه های گردشگری


افلاک نما

جاذبه های این مکان برای هر دوی بزرگسالان و کودکان مناسب است. علاوه بر نمایش های مختلف و فراوان، اطلاعات بسیاری نیز در مورد آسمان شب بر فراز شهر ژوهانسبورگ به بازدیدکنندگان ارائه می شود. بهتر است همیشه قبل از رفتن به اینجا، از وقایع نجومی باخبر باشید و با هماهنگی قبلی به اینجا سر بزنید.


باغ وحش

این باغ وحش تاریخی حدود 100 سال پیش تاسیس شد و هنوز با قدرت به کارش ادامه می دهد. امروزه حدود بیش از 2 هزار حیوان در 50 گونه ی مختلف در این باغ زندگی می کنند. عمده شهرت این باغ بدلیل نگه داری از شیرهای سفید نایاب و عجیب است. مساحت این باغ وحش حدود 54 هکتار بوده و این موقعیت را خواهید داشت که شاهد غذا خوردن حیوانات آن باشیدغ در سخنرانی های مربوطه شرکت کنید؛ جاذبه هایی هم مخصوص کودکان وجود دارند. همچنین می توانید از وقایع فصلی اینجا و تورهای همراه با راهنمای باغ استفاده کنید.


غارهای استرک فونتین

این غارها که در 50 کیلومتری شمال غرب ژوهانسبورگ واقع شده است نه تنها به دلیل سنگ های استالاگمیت (Stalagmits) خود از شهرتی فراوان برخوردار شده اند بلکه اکتشافات متعددی که در آن در خصوص نشانه هایی از وجود انسان های دو و نیم میلیون ساله صورت گرفته نیز این غارها را در ردیف میراث جهانی یونسکو به ثبت رسانده است. این غارها به دلیل یافته های دیگری همچون اکتشافات استخوان های چهار میلیون ساله که به پای کوچک شهرت یافته اند، نیز مشهور شده اند.


موزه آفریقا

این موزه که در سال ۲۰۰۱ و با مساحت ۶۰۰۰ مترمربع افتتاح شده است بصورت یک تئاتر - موزه می باشد که با فیلم و عکس و ماکت و ... تاریخ معاصر آفریقا و مخصوصا دوران آپارتاید ( دورانی که تبعیض نژادی بین سفید پوست و سیاه پوست به اوج خود رسید ) را به طور کامل معرفی می کند. این موزه در شش کیلومتری شمال مرکز شهر واقع شده است.

در این موزه تلاش شده است که ظلمی که به سیاهپوستان آفریقا از ابتدا تا سال ۱۹۹۴ و پیروزی نلسون ماندلا بر تبعیض نژادی شده بود به نمایش گذاشته شود. برای این کار از انواع ابزارهای بصری بهترین استفاده را کرده اند. فیلم های دوران آپارتاید در قسمت های مختلف این موزهاز طریق مونیتورها در حال پخش هستند، عکس های ظلم های به سیاه پوستان بر روی دیوار ها نصب شده است و سلول های انفرادی که سیاه پوستان در آن زندانی بودند بازسازی شده اند و به طور کل فضای تلخ و تاریکی به نمایش گذاشته شده است.

قبل از ورود به موزه شما با مقررات تبعیض آمیزی مواجه می شوید. ماموران این موزه شما را بر اساس نژادتان به گروه های مختلفی تقسیم می کنند و به هر نژاد اجازه ورود از درب متفاوتی را می دهند. ایجاد این تبعیض نژادی باعث می شود شما در همان ابتدای ورود به موزه با معنای تبعیض نژآدی درگیر شوید.


شهر صخره های طلایی

گلد ریف سیتی (Gold Reef City )- شهر صخره های طلایی، یک پارک تفریحی بزرگ در ژوهانسبورگ ، آفریقای جنوبی می باشد. در واقع این پارک در یک معدن طلا قدیمی، ساخته شده است. بازدید از گلدریف سیتی كه معدن توریستی استخراج طلا و آشنایی با سبک زندگی و فرهنگ شهر ژوهانسبورگ در سالهای 1900 میلادی است و برای جوانهای ماجراجو شهر بازی نزدیک گلدریف سیتی خاطره ای فراموش نشدنی است. کارکنان پارک همان لباسهای مربوط به دهه 1880 را می پوشند و کلیه ساختمان های درون پارک به همان سبک قرن هیجدهم طراحی شده اند.

موزه درون پارک اختصاص داده شده است به معدن طلا و چگونکی استخراج و تولید آن. جاذبه های بسیاری در این شهر طلائی وجود دارد که متناسب با سنین گوناگون می باشد. همچنین موزه علمی کودکان، یک موزه و سینمای چهار بعدی است که بازدید کنندگان را به عمیق ترین معادن طلا در جهان می برد.