پنانگ

فرداد پرواز

جزیره پنانگ مالزی نام جزیره ای واقع در شمال شرقی ساحل شبه جزیره مالزی است. پنانگ همچنین نام ایالتی است که علاوه بر جزیره پنانگ نواری از سواحل شبه جزیره تایلند (با نام “سیرنگ پریا”) را نیز شامل می شود. پنانگ ساحل زیبایی دارد اما امکانات سواحل این شهر در مقایسه با سواحل سایر شهرهای مالزی، اندکی ضعیف است. عمده ی پنانگ به واسطه پیشینه تاریخی غنی و متاثر از فرهنگ های مختلف (مالایی، چینی، هندی و اروپایی)، است.

در سال ۱۷۸۶ میلادی، کاپتان “فرانسیس لایت” انگلیسی، برجی نظامی در محل کنونی “جرج شهر” احداث نمود و با پشتیبانی آن پنانگ را ضمیمه مستعمرات انگلیس در ناحیه شرق هند نمود. تا پیش از آن جزیره پنانگ بخشی از سلطنت ایالت “کداح” بود. جزیره پنانگ در کنار مالاکا و سنگاپور از اولین مکان های واقع در شرق آسیا بودند که انگلیسی ها به آن مهاجرت نمودند.

@val3


تاریخچه واژه پنانگ

نام پنانگ از واژه مالایی “پینانگ” که نام درخت یک نوع میوه محل است برگرفته شده است. در زمان های دور، مالایی ها نام “جزیره نخست” را بر پنانگ نهادند. در سال ۱۷۸۶ انگلیسی ها به مناسبت تولد شاهزاده “ولز” نام ان را بر جزیره گذاشتند و در اوایل و حتی اواسط قرن گذشته، جزیره پنانگ مالزی با نام “مروارید شرق” نیز شناخته می شد.


جاذبه های گردشگری

@val3

پنانگ سالهاست که به یکی از محبوب ترین مقاصد توریستی مالزی تبدیل شده است و این بدلیل سواحل شنی، معماری سبک مستعمراتی، غذاهای خوش مزه، جاذبه های توریستی فراوان و فرهنگ مختلط این جزیره است. مروارید شرق خانه ی اقوام متفاوتی است و بدلیل این کیفیت متفاوت، نسبت به سایر نقاط مالزی جاذبه های متفاوت تری دارد. این جزیره توسط یک کانال کشتیرانی از ساحل غربی سرزمین اصلی مالزی جدا شده و مانند یک بندر تجاری عمل می کند. Georgetown به عنوان شهر مرکزی پنانگ مملو از جاذبه های توریستی می باشد و حتی در خارج از این شهر نیز مناظر زیبای فراوانی وجود دارد که ارزش دیدن دارند. مرزعه ی پروانه ها، جنگل تفریحی Bukit Panchor، تپه ی پنانگ، قلعه ی Cornwallis و محله ی چینی ها نمونه هایی از این جاذبه های می باشند.

تپه ی پنانگ

تپه ی پنانگ برخلاف نام ساده ای که دارد، منطقه ای بسیار توریستی می باشد که گردشگران را از گرمای استوایی نجات داده و مناظر درجه یکی از دریا، شهر Georgetown، باغات، جاده های پیاده روی، موزه ی اسلامی و معبد هندوها را به آنها ارائه می دهد. در اینجا قطار در عرض 30 دقیقه توریست ها را به بالای تپه می رساند. این تپه که 88 متر بالاتر از سطح دریا است، زمانی محل عقب نشینی نیروهای بریتانیا در زیر گرمای شدید جزیره بوده است. گردشگرانی که توان بدنی بالایی دارند می توانند کوهنوری تقریبا چالش برانگیزی به بالای تپه داشته باشند که حدود 4 ساعت طول می کشد.

@val3

مزرعه ی پروانه ها

این مزرعه اولین مزرعه ی پروانه ی استوایی جهان است و شامل بیش از 4 هزار پروانه از 120 گونه ی مختلف می باشد. ویژگی اصلی این مزرعه در این است که زمین گسترده و سرپوشیده دارد که پروانه ها می توانند به راحتی در محیط سرسبز و گلکاری شده اش پرواز کنند. این مزرعه برای کودکان و نیز بزرگسالان جذاب است؛ در کنار اینکه امکانات مطالعه و تحقیق نیز موجود می باشد.

@val3

جنگل تفریحی

این جنگل سرسبز و مسطح که در سال 1963 بنا شد، در حدود 50 کیلومتری شهر Georgetown واقع شده و فضای سبز و باغبانی متفاوتی در معرض دید توریست ها قرار می دهد. این جنگل در بین توریست ها و اهالی مالزی بطور برابر جذاب و پرطرفدار است چراکه امکانات مناسب کمپ و سرگرمی های مفرح نیز در آن موجود است. اینجا یک جاده مخصوص پیاده روی دارد که از میان یک چشمه ی آب شیرین عبور می کند و به گردشگران اجازه می دهد از محیطی بینظیر دیدن کنند. گردشگران شجاع نیز می توانند به درون غار رفته و خفاش های آنرا ببینند!

@val3

قلعه ی کورن والیس

این قلعه درست در جایی ساخته شده که کاپیان فرانسیس لایت در سال 1786 به پنانگ قدم گذاشت. هدف این قلعه حفاظت از لنگرگاه در مقابل حملات احتمالی فرانسویان بوده است. این قلعه به نام ژنرال حاکم بر هند، چارلز مارکز کورن والیس نامیده شده است و در اصل قلعه ای چوبی بوده که در سال 1808 تا 1810 توسط زندانیان با مصالحی محکم تر بازسازی شد. امروزه گردشگران در این قلعه شاهد گالری وسایل باستانی، تئاتر هوای آزاد، پارک و مرکز آثار دستی می باشند. مخصوصا توپ های جنگی هلندی که در سال 1606 از طرف هلند به عنوان هدیه به سلطان Johor داده شده اند، بسیار مورد توجه هستند.

@val3

موزه اسباب بازی

اسباب بازی شاید بهترین دوست کودکان باشد اما وقتی صحبت از بزرگترین موزه اسباب بازی جهان باشد دیگر محدود به کودکان نمی شود. موزه اسباب بازی پنانگ به عنوان بزرگترین موزه اسباب بازی در سرتاسر جهان با بیش از ۱۰۰.۰۰۰ برند معروف بین المللی از اسباب بازی به عنوان یکی از مکان های محبوب گردشگری در منطقه Tanjung Bungah در پنانگ در کشور مالزی به شمار می رود. این موزه دارای سالن های متعددی است از جمله سالن وحشت، سالن فانتزی، سالن کارتون، سالن زیبایی، سالن قهرمانان کتاب، اتاق هیولاها، تالار مشاهیر و … . تنوع شخصیت های این موزه فوق العاده بالا است که در حقیقت تمام شخصیت های معروف کارتونی ، فانتزی ، وحشت ، و … را در دل خود جای داده است. شخصیت هایی چون : باربی ، ایکس من ، مرد عنکبوتی ، بتمن ، تارزان ، گارفیلد ، سوپرمن ، لاکپشت های نینجا ، سفید برفی و تمام شخصیت های موجود در دنیای اسباب بازی .

@val3

پل پنانگ

پل پنانگ پل بلند عوارضی است که Gelugor در جزیره پنانگ را به Seberang Prai در مالزی در شبه جزیره مالایا متصل می کند. این پل به طور رسمی در ۱۴ سپتامبر ۱۹۸۵ افتتاح شد. طول این پل ۱۳.۵ کیلومتر است که در فهرست طولانی ترین پل های جهان قرار دارد و طولانی ترین پل در کشور مالزی به شمار می رود. طراح این پل Chin Fung Kee که در رشته مهندسی ژئوتکنیک بسیار شناخته شده است، سابقه معاونت دانشگاه مالایا را نیز بر عهده داشته است. قبل از سال ۱۹۸۵ رفت آمد بوسیله کشتی انجام می شد و در حال حاضر پیشنهاد پل دوم پنانگ داده شده است. پل دوم پنانگ توسط دولت فدرال مالزی تایید شد و ساخت آن در سال ۲۰۰۸ آغاز شد و سال ۲۰۱۳ پایان خواهد یافت. در حال حاضر پل پنانگ شامل ۶ خط است که از موتورسیکلت ها ۱.۴۰ رینگیت و وسایل نقلیه ۵ محور و بیشتر تا ۷۵ رینگیت عوارضی برای عبور از پل دریافت می کند.

@val3


جاذبه های سحرآمیز مروارید شرق یا پنانگ

عبارتند از:

جورج تاون ، شهرک چینی، قلعه کورن والس ، کلیسای سنت جورج ، موزه و گالری هنری پنانگ، معبد سریما یامان، خوکونگسی، معبد کوان ین تنگ ، مسجد کاپیتان کلینگ ، مسجد ملایو آچین ، مسجد ایالت ، وات چایامانگا لارام ، معبد دارمیکا رامابورمس ، بنای پی رملی، باغ بوکیت جامبول ، تپه پنانگ ، باغ های گیاهان دارویی ، باشگاه گلف و گردش بوکیت جامبول ، معبد مارها ، کک لوک سی ، مزرعه پروانه ها ، تلوک باهانگ ، خوراکی های دریایی عدن ، سواحل ، باغ گردشگری تلوک باهانگ ، پارک پرندگان پنانگ ، موزه جنگلی پنانگ ، قصر پراناکان در پنانگ ، پارک ملی پنانگ ، باغ گیاهان ادویه های استوایی ، خرید ، کومتار ، محیط جالان پنانگ .